Články / Recenze

Jako Motörhead: Ty Segall

Jako Motörhead: Ty Segall

martin | Články / Recenze | 23.10.2014

V květnu v Barceloně na Primaverě hrál Segall několik skladeb z nové desky, kapela vypadala jako parta hipíků, všichni kromě principála vlasy přes prsa, vizuálně i zvukově návrat v čase o dobrých 45 let, uff... A obecenstvo v extází, stage diving, masakr. Kouzlo šedesátých let i bez halucinogenů.

V posledních letech Ty Segall vydává každoročně dvě třicetiminutová alba, letos to vzal jedním vrzem. Manipulator obsahuje 17 skladem a trvá hodinu. Hodnotit jej lze dvěma odlišnými způsoby. Pokud sledujete jeho tvorbu delší dobu, čeká vás další várka skvělých skladeb, ale nic nového se nekoná. Laťka byla nastavena již před lety vysoko a zaznamenání hodný posun je v nedohlednu. Vlastně to tady už všechno bylo vloni, kdy tento kalifornský kytarista vydal proklatě vydařenou kolekci psychedelického nářezu (Twins) a neméně povedenou desku Sleeper, intimní písničky především s akustickou kytarou. Letos koncept zopakoval, jen obě alba hodil do jednoho hrnce a zamíchal. Manipulátor. Trochu jako Motörhead, je to pořád stejné, ale pořád nás to baví. Pokud jste o Segallovi ještě neslyšeli, čeká Vás ohromující jízda pestrobarevnou krajinou. Nápadů má tenhle chlapík na rozdávání, každá ze sedmnácti skladeb je potenciální hit, většina kolem tří minut, žádné kudrlinky, jeden riff, jeden nápad, okouzlující refrén, stop a jede se dál. Přímočarý zvuk kytar a bicích bez aranžérských kouzel, sem tam zpestřený obstarožními hammondkami.

Letos ubylo psychedelie a zběsilých vazeb. Ty Segall pročistil zvuk, přidal falzetových refrénů a vytvořil kompromis mezi garážovou špínou a rockovým písničkářstvím. Ubylo brutálně zkreslených kytar, ale pořád je to hukot, když se do toho opře. Baví mě čisté teplé tóny basové kytary, precizní zvuk, byť je album nahrávané v Segallově garáži v Los Angeles, kde si zřídil vlastní studio. Inspirace konce šedesátých let je pořád silná, bez The Beatles a The Kinks by tohle album těžko mohlo vzniknout. Některé skladby připomenou tvorbu spřízněných garážovek Thee Oh Sees a White Fence.

Už titulní Manipulator v sobě má všechno kouzlo alba – stařičké varhany, opojná melodie, kytarový riff následovaný brutálně zkreslenou kytarou, vazba, za kterou by se nestyděli ani Comets on Fire.

Tall Man, Skinny Lady – španělka, za ní zkreslená kytara a zase ta melodie, zpěv přechází do falzetu, bez podupávání tohle poslouchat ani nejde. Následuje emotivní The Singer, který posluchače vystřelí na Mars. Někde v pozadí pomrkává Ziggy Stardust. V následující It´s Over přemýšlíte, jestli jste někdy slyšeli takhle masivní kytaru a už jste chycení, manipulátor vás nehodlá pustit. Zbytek alba není třeba popisovat, protože ho budete chtít doposlouchat do konce dobrovolně!

Info

Ty Segall – Manipulator (Drag City, 2014)
www.ty-segall.com

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Kdo si tak dnes vzpomene? (Hvězdy v polostínu)

Jiří V. Matýsek 20.12.2024

Do světa písničkářů se noří nová publikace novináře, muzikanta a pečlivého lovce příběhů písní Michala Bystrova Hvězdy v polostínu. Nabízí stovku portrétů písničkářů ze šedesátých let.

Všetci žijeme s vedomím, že jedného dňa zmizneme (Parannoul)

Matej Žofčín 18.12.2024

Keď internet objavil na Bandcampe jeho album To See the Next Part of the Dream, ľudia o ňom na stránkach ako Rate Your Music a Reddit nevedeli prestať rozprávať.

Cesta do hlubin sebevrahovy duše (Ti, kteří se rozhodli)

Martin Zoul 17.12.2024

Jsou tabu a tabu. Některá se zhroutí při sebedrobnějším otočení dějinného soukolí, jiná působí dojmem monolitu, do kterého byly při vzniku člověka vyryty základní zákony lidství.

Námorníkov sen (Il Sogno del Marinaio)

Jakub Veselý 10.12.2024

Portfólio koluje pomedzi rockovými pasážami, jazzovými improvizáciami, punkovým rázom a avantgardným experimentálnym prístupom k hudbe.

Boj s vlastní nejistotou (STRFKR)

Filip Peloušek 05.12.2024

Povznášející, psychedelií a euforií prosáklá hudba doplněná o do výšky vyhnaný zpěv Joshuy Hodgese v protikladu s texty plnými pochybností.

Nic není natolik rozbité, aby to nešlo opravit (Mark Lanegan)

Kristina Kratochvilová 25.11.2024

Představu pozlátka tvrdě zadupává do země špinavá realita plná absťáku, démonů, lítosti a vyhasínajících životů Laneganových blízkých.

Křehkost ve zkaženém světě (Anora)

Šimon Žáček 24.11.2024

Zdánlivě banální příběh Anory skrývá krásy i ošklivosti chybujících lidí ve stále více matoucím světě.

Úprimná láska k hudbe (Alfie Templeman)

Jakub Veselý 21.11.2024

Inšpiráciami sa Templeman netají, na R&B a soulových prvkoch sa podpísala hudba Stevieho Wondera a Princea, indie rock s jemnou psychedéliou pripomínajú Tame Impala alebo MGMT.

Spojit žánry a vysvobodit z melancholie (Jiný metro)

Magdalena Fendrychová 11.11.2024

Texty se nezabývají současnými společenskými problémy nebo zásadními citovými zvraty, spíš popisují každodenní situace a fantazie.

Pořád překvapivý soundscape (The Necks)

Žofie Křížková 05.11.2024

Dvaačtyřicetiminutová stopáž zahrnuje jediný track a ten nabízí ponor do hluboce meditativní lázně neopakovatelných nuancí. Za týden v Praze.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace