Články / Recenze

James Holden znamená u slabších jedinců učůrnutí

James Holden znamená u slabších jedinců učůrnutí

Zelenej | Články / Recenze | 04.02.2014

The Inheritors sice není čerstvá novinka, ale jelikož s postupem času se vžírá čím dál hlouběji pod kůži, je čas o něm napsat. Po sedmi letech totiž James Holden nepřichází ani tak s deskou jako s 75timinutovým manifestem. “In dance music you're face to face with redundant, pointless music the whole time-records that don't need to exist because every part of them already exists elsewhere. I wanted to make the opposite and try to find my own successful combinations and strategies.”

James je hudební vizionář a proklamátor ideje “udělej si sám”. Kvůli špatným zkušenostem s labely si v roce 2003 založil vlastní, už slušně rozběhnutý Border Community, a z hecu ze současné elektronické taneční scény se zrodilo aktuální album The Inheritors. Techno a microhouse nahlodaný noisem a vrstvením zvukových struktur, vše v dokonalé harmonii futuristické symfonie.

Úvod do světa The Inheritors s Rannoch Dawn je tak epesní, že při intenzivním poslechu hrozí posluchači vyjíknutí, u slabších jedinců až učůrnutí. Holden si celou stopáž drží úroveň, takže i horší okamžiky jsou lepší než u leckterých interpretů ty silné. Z těch lepších: hlasy, brnkání a saxofonový chaos E. Jaumeta v The Caterpillar's Intervention nebo boží Renata komplet (+ doporučuju rmx od Daphniho, protože bubny). Když už si myslíte, že neuslyšíte nic slastnějšího než táhlou melodii v Seven Stars, přijde na řadu návykový Gone Feral. Jako na Idiots Are Winning (2006) vyčnívala dnes už klasika 10101, na The Inheritors je to právě evolvující Gone Feral s dunícími beaty. Je normální chtít vztah s písní? Nic vážného, jen sex. Občas večeře.

James se zamyslel, co je v EDM důležité. Pak našel úplný opak a z něj vytesal nový koncept. Inspiroval se mimo jiné v krautrocku, The KLF, pohanských rituálech a tradiční skotské hudbě. Název podle knihy Williama Goldinga (Dědicové) jako by dával najevo setkání vyspělé populace/hudby se zaostalou. Pracuje s vlastnoručně sestavenými analogovými generátory a post-civilizační zvuky skloňuje tak, aby nic neznělo konvenčně, jako z klasického synťáku. “A lot of it comes from scales-based ideas, like using the µScale quantiser modules. Things like Gone Feral are based on them driving the whole track. I can’t really remember exactly how I did those tracks, which is a pain because I’ve got to recreate them live.”

I když má The Inheritors asi být něco jako profackování a ukázka, že to jde i jinak, jako klubová hudba už většina jeho tracků samozřejmě nefunguje. Za to ale funguje jako jedno z nejlepších alb roku 2013.

Info

James Holden – The Inheritors (Border Community, 2013)
http://www.jamesholden.org

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nový hlas v mé hlavě (Linkin Park)

3DDI3 01.01.2025

Kapela, co má duši, ale nemá hlas. Anebo jo.

Kdo si tak dnes vzpomene? (Hvězdy v polostínu)

Jiří V. Matýsek 20.12.2024

Do světa písničkářů se noří nová publikace novináře, muzikanta a pečlivého lovce příběhů písní Michala Bystrova Hvězdy v polostínu. Nabízí stovku portrétů písničkářů ze šedesátých let.

Všetci žijeme s vedomím, že jedného dňa zmizneme (Parannoul)

Matej Žofčín 18.12.2024

Keď internet objavil na Bandcampe jeho album To See the Next Part of the Dream, ľudia o ňom na stránkach ako Rate Your Music a Reddit nevedeli prestať rozprávať.

Cesta do hlubin sebevrahovy duše (Ti, kteří se rozhodli)

Martin Zoul 17.12.2024

Jsou tabu a tabu. Některá se zhroutí při sebedrobnějším otočení dějinného soukolí, jiná působí dojmem monolitu, do kterého byly při vzniku člověka vyryty základní zákony lidství.

Námorníkov sen (Il Sogno del Marinaio)

Jakub Veselý 10.12.2024

Portfólio koluje pomedzi rockovými pasážami, jazzovými improvizáciami, punkovým rázom a avantgardným experimentálnym prístupom k hudbe.

Boj s vlastní nejistotou (STRFKR)

Filip Peloušek 05.12.2024

Povznášející, psychedelií a euforií prosáklá hudba doplněná o do výšky vyhnaný zpěv Joshuy Hodgese v protikladu s texty plnými pochybností.

Nic není natolik rozbité, aby to nešlo opravit (Mark Lanegan)

Kristina Kratochvilová 25.11.2024

Představu pozlátka tvrdě zadupává do země špinavá realita plná absťáku, démonů, lítosti a vyhasínajících životů Laneganových blízkých.

Křehkost ve zkaženém světě (Anora)

Šimon Žáček 24.11.2024

Zdánlivě banální příběh Anory skrývá krásy i ošklivosti chybujících lidí ve stále více matoucím světě.

Úprimná láska k hudbe (Alfie Templeman)

Jakub Veselý 21.11.2024

Inšpiráciami sa Templeman netají, na R&B a soulových prvkoch sa podpísala hudba Stevieho Wondera a Princea, indie rock s jemnou psychedéliou pripomínajú Tame Impala alebo MGMT.

Spojit žánry a vysvobodit z melancholie (Jiný metro)

Magdalena Fendrychová 11.11.2024

Texty se nezabývají současnými společenskými problémy nebo zásadními citovými zvraty, spíš popisují každodenní situace a fantazie.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace