Karolina Veselá | Články / Recenze | 23.02.2020
Montreal, Berlin, jedna zlomená noha a jedno zlomené srdce. Právě to stálo na začátku vzniku čtvrtého alba Blue Hawaii s příznačným názvem Open Reduction Internal Fixation. Raphaelle “Ra” Standell–Preston z kanadského Montrealu procházela těžkým rozchodem, už několikátým v řadě. Druhý člen tělesa, Alex “Agor” Kerby, žijící v Berlíně, si těsně před plánovaným turné v roce 2018 přivodil zlomeninu nohy a musel podstoupit operaci. Ta dala název projektu, který byl přirozenou náplastí za zrušenou šňůru.
Melancholie a plačtivé texty Ra jsou ústředním motivem celého alba. Ať už je to úvodní skladba All the Things, Trust nebo Sparkle nenechte se zmást zářivými názvy. Každá píseň je prošpikovaná steskem, starými dobrými časy a touhou po zapomnění, zasazená do překvapivě pozitivních a veselých melodií. Z tohoto pohledu lze Open Reduction Internal Fixation vnímat jako ozdravnou kůru každého zlomeného srdíčka, během níž má posluchač možnost utopit duši v teskných textech a zároveň protančit noc na zářivě blikajícím parketu.
Album se žánrově vzdaluje obvyklé elektronické tvorbě tělesa. Nostalgicky se vracejí k hudbě svého mládí, a tak něžné a snové vokální party podkládají tranceovými a garageovými beaty. Ne že by se dnes všechno neotáčelo za minulostí, ostatně i co se týče vizuální stránky jsou Blue Hawaii od začátku naprosto hipster a retro, ale postavit na tom celou desku je chyba. Open Reduction Internal Fixation má své výborné momenty, celkově se ale album jeví monotónně a splývá do jediné dlouhé písně. Ve srovnání s Untogether (2013) nebo Tenderness (2017) mu chybí trocha nápaditosti a neotřelosti, které činí Blue Hawaii jedinečnými.
Blue Hawaii – Open Reduction Internal Fixation (Arbutus Records, 2019)
bandcamp kapely
foto © Stephanie Ago
Magdalena Fendrychová 11.11.2024
Texty se nezabývají současnými společenskými problémy nebo zásadními citovými zvraty, spíš popisují každodenní situace a fantazie.
Žofie Křížková 05.11.2024
Dvaačtyřicetiminutová stopáž zahrnuje jediný track a ten nabízí ponor do hluboce meditativní lázně neopakovatelných nuancí. Za týden v Praze.
Sára Prostějovská 28.10.2024
Synthpopové Forgive Too Slow vypráví deset krátkých příběhů lásky, jíž autorka v každém z nich nahlíží jinýma očima.
Šimon Žáček 28.10.2024
Druhá série Rodu draka se tak moc věnuje intimním chvílím rodinných členů, až zapomíná na zásadní konflikt. Anebo je to záměr?
Lea Valentová 25.10.2024
Dômyselnú dramaturgickú pavučinu tak organizačný tím pretkal napríklad lokálnymi mýtmi aj ladením nástrojov z mimoeurópskych lokalít.
Michal Berec 05.10.2024
Nosným kameňom je hypnotická repetitívnosť motívov, improvizácia na pomedzí apalačského folku a jazzu, ktorá sa ale môže postupne začať zlievať.
Richard Michalik 31.08.2024
Opäť cez vydavateľstvo Constellation (Godspeed You! Black Emperor, Jerusalem in My Heart) a opäť s rovnakým producentom (Zach Scholes).
Jakub Veselý 30.08.2024
Názov Doomer Music je na mieste a album nám prináša pohľad do sveta, v ktorom sú ľudské emócie potlačené, kde môžeme vidieť len drsnú schránku panelových domov.
David Stoklas 27.08.2024
Final Summer je deska, ze které čiší životní síla a touha něco dělat. A dělat to navzdory příkořím.
Veronika Tichá 26.08.2024
V narativním songu Strašidla Toad Planet ukazují, že si dokážou pohrát i s funkovějšími melodiemi a nástrojovou kompozicí... Debut u Kabinet Records.