Helena Domanská | Články / Recenze | 06.09.2022
Česko-vietnamský cloud rapper Anki si vydal po dvou letech novou desku. Narozdíl od debutových Saigon Stories je převážně v češtině a bez záštity labelu Die Mannschaft. Na No More Drama hledá své místo na rapové scéně, ale i v osobním životě. Autenticky, bez striktních linií nebo falešné jistoty. Motivy chudoby, periferií, změny životních poměrů a vlastní identity se tu potkávají s potřebou vyjádřit se bez okázalých póz.
O čem Anki sní? Už nechce pracovat za kasou. V tracku Asian Dream líčí ponuré prostředí, nekonečné směny a dramatická setkání. „Jak mám psát, když mám zase krizi/ hlídat kasu ve večerce nebylo nikdy easy.“ Společenský komentář tím ale nekončí. V kontrastu k motivačnímu rapu, propagujícímu bájnou meritokracii, v Love nebo Rehab poukazuje na křivou startovní čáru, která je podmíněna, mimo jiné, i lokalitou. Love pak zachycuje sociální posun pomocí zeměpisného, „Ze Sudet na Vinohrady”.
Rozčarování z tuzemské rapové subkultury jde nejvíce znát ve skladbách Safe Place („Samý přezdívky/ žádný jména/ kdo jsou všichni tihle lidi, který neznám/ nikoho tady neznám“) nebo Gossip Girl („Co je trapný/ co je real/ s kým ses bavil/ kdo tě zbil/ oči všude/ gossip girl“). Snaží se vůči ní vymezit, najít si vlastní místo.
„Kolem sebe white friends, v hlavě ale jenom asian shit.“ Komplikovanému vztahu mezi vietnamskými kořeny a vyrůstáním v Česku se věnuje především v tracích Whiteboy nebo Missing Saigon. Reflektuje tak náladu v mladé česko-vietnamské generaci, která se vymyká identitě přiřazované rodinou, ale i většinovou společností. „Kdo jsem/ co jsem/ o tom nerozhoduješ ty/ ale já.“
I přes vážná témata se deska neutápí v beznaději. Naopak. Tracky prolezlé nejistými duševními stavy a nekontrolovatelnými situacemi provází přirozeně stoický postoj. Ostatně jejich jádro leží v nutnosti spolehnout se na sebe, což je téma v rapu poměrně frekventované.
Anki – No More Drama (2022)
Fb interpreta
živě: Pulz: Dukla + Anki + Maryland
10. 9. 2022 19:30
Palác Akropolis, Praha
web
foto © Štěpán Hegeduš
Jiří V. Matýsek 20.12.2024
Do světa písničkářů se noří nová publikace novináře, muzikanta a pečlivého lovce příběhů písní Michala Bystrova Hvězdy v polostínu. Nabízí stovku portrétů písničkářů ze šedesátých let.
Matej Žofčín 18.12.2024
Keď internet objavil na Bandcampe jeho album To See the Next Part of the Dream, ľudia o ňom na stránkach ako Rate Your Music a Reddit nevedeli prestať rozprávať.
Martin Zoul 17.12.2024
Jsou tabu a tabu. Některá se zhroutí při sebedrobnějším otočení dějinného soukolí, jiná působí dojmem monolitu, do kterého byly při vzniku člověka vyryty základní zákony lidství.
Jakub Veselý 10.12.2024
Portfólio koluje pomedzi rockovými pasážami, jazzovými improvizáciami, punkovým rázom a avantgardným experimentálnym prístupom k hudbe.
Filip Peloušek 05.12.2024
Povznášející, psychedelií a euforií prosáklá hudba doplněná o do výšky vyhnaný zpěv Joshuy Hodgese v protikladu s texty plnými pochybností.
Kristina Kratochvilová 25.11.2024
Představu pozlátka tvrdě zadupává do země špinavá realita plná absťáku, démonů, lítosti a vyhasínajících životů Laneganových blízkých.
Šimon Žáček 24.11.2024
Zdánlivě banální příběh Anory skrývá krásy i ošklivosti chybujících lidí ve stále více matoucím světě.
Jakub Veselý 21.11.2024
Inšpiráciami sa Templeman netají, na R&B a soulových prvkoch sa podpísala hudba Stevieho Wondera a Princea, indie rock s jemnou psychedéliou pripomínajú Tame Impala alebo MGMT.
Magdalena Fendrychová 11.11.2024
Texty se nezabývají současnými společenskými problémy nebo zásadními citovými zvraty, spíš popisují každodenní situace a fantazie.
Žofie Křížková 05.11.2024
Dvaačtyřicetiminutová stopáž zahrnuje jediný track a ten nabízí ponor do hluboce meditativní lázně neopakovatelných nuancí. Za týden v Praze.