Helena Domanská | Články / Recenze | 06.09.2022
Česko-vietnamský cloud rapper Anki si vydal po dvou letech novou desku. Narozdíl od debutových Saigon Stories je převážně v češtině a bez záštity labelu Die Mannschaft. Na No More Drama hledá své místo na rapové scéně, ale i v osobním životě. Autenticky, bez striktních linií nebo falešné jistoty. Motivy chudoby, periferií, změny životních poměrů a vlastní identity se tu potkávají s potřebou vyjádřit se bez okázalých póz.
O čem Anki sní? Už nechce pracovat za kasou. V tracku Asian Dream líčí ponuré prostředí, nekonečné směny a dramatická setkání. „Jak mám psát, když mám zase krizi/ hlídat kasu ve večerce nebylo nikdy easy.“ Společenský komentář tím ale nekončí. V kontrastu k motivačnímu rapu, propagujícímu bájnou meritokracii, v Love nebo Rehab poukazuje na křivou startovní čáru, která je podmíněna, mimo jiné, i lokalitou. Love pak zachycuje sociální posun pomocí zeměpisného, „Ze Sudet na Vinohrady”.
Rozčarování z tuzemské rapové subkultury jde nejvíce znát ve skladbách Safe Place („Samý přezdívky/ žádný jména/ kdo jsou všichni tihle lidi, který neznám/ nikoho tady neznám“) nebo Gossip Girl („Co je trapný/ co je real/ s kým ses bavil/ kdo tě zbil/ oči všude/ gossip girl“). Snaží se vůči ní vymezit, najít si vlastní místo.
„Kolem sebe white friends, v hlavě ale jenom asian shit.“ Komplikovanému vztahu mezi vietnamskými kořeny a vyrůstáním v Česku se věnuje především v tracích Whiteboy nebo Missing Saigon. Reflektuje tak náladu v mladé česko-vietnamské generaci, která se vymyká identitě přiřazované rodinou, ale i většinovou společností. „Kdo jsem/ co jsem/ o tom nerozhoduješ ty/ ale já.“
I přes vážná témata se deska neutápí v beznaději. Naopak. Tracky prolezlé nejistými duševními stavy a nekontrolovatelnými situacemi provází přirozeně stoický postoj. Ostatně jejich jádro leží v nutnosti spolehnout se na sebe, což je téma v rapu poměrně frekventované.
Anki – No More Drama (2022)
Fb interpreta
živě: Pulz: Dukla + Anki + Maryland
10. 9. 2022 19:30
Palác Akropolis, Praha
web
foto © Štěpán Hegeduš
Richard Michalik, Veronika Vagačová 30.01.2025
Po silnom debute, za ktorý si Vojtik vyslúžil ocenenie RadioHead Awards, šlo očakávať čokoľvek. Jeho odvaha a talent ukazovali hneď viacerými možnými smermi.
Štěpán Šanda 28.01.2025
Procházka výstavou v podobě něčeho blízkého počítačové hře může dobře připomínat pandemickou osamělost. Kid A Mnesia Exhibition.
Michal Pařízek 28.01.2025
Život Vernona Subutexe je brutálním popisem společnosti rozpolcené v různých směrech, společnosti, jíž cloumají nenávistné nálady směrem k odlišným rasám, cizincům nebo prostě osobám, které nezapadají.
Radim Kopáč 27.01.2025
Punk ladies made in ČSSR určitě musely být. Možná ne tak výrazné jako holky z Dybbuku, možná netvořily celou sestavu, ale každopádně tady měly své místo. Na pódiu i pod…
Veronika Vagačová 22.01.2025
Hravé riffy, prenikavé vokály a nečakané štylistické zmeny sú len pár z ocenenia-hodných kvalít tejto relatívne novej skupiny.
Jiří V. Matýsek 21.01.2025
Žádný growl, žádné temné mručení, jakoby tu z vlhkých kobek zněl hlas čisté bytosti, kterou zahnalo lidské nepochopení.
3DDI3 01.01.2025
Kapela, co má duši, ale nemá hlas. Anebo jo.
Jiří V. Matýsek 20.12.2024
Do světa písničkářů se noří nová publikace novináře, muzikanta a pečlivého lovce příběhů písní Michala Bystrova Hvězdy v polostínu. Nabízí stovku portrétů písničkářů ze šedesátých let.
Matej Žofčín 18.12.2024
Keď internet objavil na Bandcampe jeho album To See the Next Part of the Dream, ľudia o ňom na stránkach ako Rate Your Music a Reddit nevedeli prestať rozprávať.
Martin Zoul 17.12.2024
Jsou tabu a tabu. Některá se zhroutí při sebedrobnějším otočení dějinného soukolí, jiná působí dojmem monolitu, do kterého byly při vzniku člověka vyryty základní zákony lidství.