Richard Kutěj | Články / Recenze | 04.11.2021
Spolupráce dvou umělců na dálku, kteří jsou propojení díky internetu, už je v podstatě tradiční způsob tvorby a uplatňují ho i čeští hudebníci: za všechny jmenujme třeba nestora české experimentální elektroniky prof. Neutrino a Mila Lombardo z Venezuely, když spolu zhudebňovali básně světových literárních klasiků. Také Gudrun Gut má k elektronice a experimentům všeho druhu vřelý vztah. Od 80. let jde o jednu ze zásadních person berlínské hudební avantgardy. Svého času patřila mezi členy kultovních Einstürzende Neubauten, poté se vydala vlastní cestou, stojí například za kapelou Malaria! či tamními labely, později přišel čas i na sólovou tvorbu.
Album Let's Talk About the Weather nahrála na dálku s guatemalskou multiinstrumentalistkou a zpěvačkou Mabe Fratti, která nyní sídlí v Mexiku. A název alba nelže. Obě umělkyně se na začátku údajně často bavily právě o počasí a vlivu, který na něj má i současná klimatická situace a věci okolo. Pak začaly nahrávat své party a vzájemně si je posílat. Výsledné tracky jsou často až minimalisticky úsporné. Elektronika, slova, smyčce, terénní nahrávky. Místy použitá rytmika pak připomíná, že jedním z působišť Gudrun Gut je taneční scéna. Také s ní je ale zacházeno opatrně, zní v jednoduchých loopech, které ve výsledném mixu bývají i lehce utopené, jako by jen zlehka nakopávaly zvukové koláže, které se linou okolo.
Ačkoli se jedná o zvukovou avantgardu, její výsledná podoba má svůj řád a smysl. Nejde o těžce uchopitelné a rozjeté zvukové útvary. Gudrun Gut a Mabe Fratti vytvořily svébytný mix experimentální elektroniky, ambientu a klubových vlivů. Ve finále jde o dotažené skladby, které baví i svou prokomponovaností. A mají tak šanci oslovit i ty, kterým je jinak avantgarda a práce se zvukem spíše cizí.
Gudrun Gut + Mabe Fratti - Let's Talk About the Weather! (Umor-Rex, 2021)
Bandcamp
foto © se souhlasem Umor-Rex
Magdalena Fendrychová 11.11.2024
Texty se nezabývají současnými společenskými problémy nebo zásadními citovými zvraty, spíš popisují každodenní situace a fantazie.
Žofie Křížková 05.11.2024
Dvaačtyřicetiminutová stopáž zahrnuje jediný track a ten nabízí ponor do hluboce meditativní lázně neopakovatelných nuancí. Za týden v Praze.
Sára Prostějovská 28.10.2024
Synthpopové Forgive Too Slow vypráví deset krátkých příběhů lásky, jíž autorka v každém z nich nahlíží jinýma očima.
Šimon Žáček 28.10.2024
Druhá série Rodu draka se tak moc věnuje intimním chvílím rodinných členů, až zapomíná na zásadní konflikt. Anebo je to záměr?
Lea Valentová 25.10.2024
Dômyselnú dramaturgickú pavučinu tak organizačný tím pretkal napríklad lokálnymi mýtmi aj ladením nástrojov z mimoeurópskych lokalít.
Michal Berec 05.10.2024
Nosným kameňom je hypnotická repetitívnosť motívov, improvizácia na pomedzí apalačského folku a jazzu, ktorá sa ale môže postupne začať zlievať.
Richard Michalik 31.08.2024
Opäť cez vydavateľstvo Constellation (Godspeed You! Black Emperor, Jerusalem in My Heart) a opäť s rovnakým producentom (Zach Scholes).
Jakub Veselý 30.08.2024
Názov Doomer Music je na mieste a album nám prináša pohľad do sveta, v ktorom sú ľudské emócie potlačené, kde môžeme vidieť len drsnú schránku panelových domov.
David Stoklas 27.08.2024
Final Summer je deska, ze které čiší životní síla a touha něco dělat. A dělat to navzdory příkořím.
Veronika Tichá 26.08.2024
V narativním songu Strašidla Toad Planet ukazují, že si dokážou pohrát i s funkovějšími melodiemi a nástrojovou kompozicí... Debut u Kabinet Records.