Články / Recenze

Napíšu tobě, ty zas mi (Gudrun Gut + Mabe Fratti)

Napíšu tobě, ty zas mi (Gudrun Gut + Mabe Fratti)

Richard Kutěj | Články / Recenze | 04.11.2021

Spolupráce dvou umělců na dálku, kteří jsou propojení díky internetu, už je v podstatě tradiční způsob tvorby a uplatňují ho i čeští hudebníci: za všechny jmenujme třeba nestora české experimentální elektroniky prof. Neutrino a Mila Lombardo z Venezuely, když spolu zhudebňovali básně světových literárních klasiků. Také Gudrun Gut má k elektronice a experimentům všeho druhu vřelý vztah. Od 80. let jde o jednu ze zásadních person berlínské hudební avantgardy. Svého času patřila mezi členy kultovních Einstürzende Neubauten, poté se vydala vlastní cestou, stojí například za kapelou Malaria! či tamními labely, později přišel čas i na sólovou tvorbu.

Album Let's Talk About the Weather nahrála na dálku s guatemalskou multiinstrumentalistkou a zpěvačkou Mabe Fratti, která nyní sídlí v Mexiku. A název alba nelže. Obě umělkyně se na začátku údajně často bavily právě o počasí a vlivu, který na něj má i současná klimatická situace a věci okolo. Pak začaly nahrávat své party a vzájemně si je posílat. Výsledné tracky jsou často až minimalisticky úsporné. Elektronika, slova, smyčce, terénní nahrávky. Místy použitá rytmika pak připomíná, že jedním z působišť Gudrun Gut je taneční scéna. Také s ní je ale zacházeno opatrně, zní v jednoduchých loopech, které ve výsledném mixu bývají i lehce utopené, jako by jen zlehka nakopávaly zvukové koláže, které se linou okolo.

Ačkoli se jedná o zvukovou avantgardu, její výsledná podoba má svůj řád a smysl. Nejde o těžce uchopitelné a rozjeté zvukové útvary. Gudrun Gut a Mabe Fratti vytvořily svébytný mix experimentální elektroniky, ambientu a klubových vlivů. Ve finále jde o dotažené skladby, které baví i svou prokomponovaností. A mají tak šanci oslovit i ty, kterým je jinak avantgarda a práce se zvukem spíše cizí.

Info

Gudrun Gut + Mabe Fratti - Let's Talk About the Weather! (Umor-Rex, 2021)
Bandcamp

foto © se souhlasem Umor-Rex

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Mramory města, v pokojích mršin (Infamis Tenebre)

Jiří V. Matýsek 21.01.2025

Žádný growl, žádné temné mručení, jakoby tu z vlhkých kobek zněl hlas čisté bytosti, kterou zahnalo lidské nepochopení.

Nový hlas v mé hlavě (Linkin Park)

3DDI3 01.01.2025

Kapela, co má duši, ale nemá hlas. Anebo jo.

Kdo si tak dnes vzpomene? (Hvězdy v polostínu)

Jiří V. Matýsek 20.12.2024

Do světa písničkářů se noří nová publikace novináře, muzikanta a pečlivého lovce příběhů písní Michala Bystrova Hvězdy v polostínu. Nabízí stovku portrétů písničkářů ze šedesátých let.

Všetci žijeme s vedomím, že jedného dňa zmizneme (Parannoul)

Matej Žofčín 18.12.2024

Keď internet objavil na Bandcampe jeho album To See the Next Part of the Dream, ľudia o ňom na stránkach ako Rate Your Music a Reddit nevedeli prestať rozprávať.

Cesta do hlubin sebevrahovy duše (Ti, kteří se rozhodli)

Martin Zoul 17.12.2024

Jsou tabu a tabu. Některá se zhroutí při sebedrobnějším otočení dějinného soukolí, jiná působí dojmem monolitu, do kterého byly při vzniku člověka vyryty základní zákony lidství.

Námorníkov sen (Il Sogno del Marinaio)

Jakub Veselý 10.12.2024

Portfólio koluje pomedzi rockovými pasážami, jazzovými improvizáciami, punkovým rázom a avantgardným experimentálnym prístupom k hudbe.

Boj s vlastní nejistotou (STRFKR)

Filip Peloušek 05.12.2024

Povznášející, psychedelií a euforií prosáklá hudba doplněná o do výšky vyhnaný zpěv Joshuy Hodgese v protikladu s texty plnými pochybností.

Nic není natolik rozbité, aby to nešlo opravit (Mark Lanegan)

Kristina Kratochvilová 25.11.2024

Představu pozlátka tvrdě zadupává do země špinavá realita plná absťáku, démonů, lítosti a vyhasínajících životů Laneganových blízkých.

Křehkost ve zkaženém světě (Anora)

Šimon Žáček 24.11.2024

Zdánlivě banální příběh Anory skrývá krásy i ošklivosti chybujících lidí ve stále více matoucím světě.

Úprimná láska k hudbe (Alfie Templeman)

Jakub Veselý 21.11.2024

Inšpiráciami sa Templeman netají, na R&B a soulových prvkoch sa podpísala hudba Stevieho Wondera a Princea, indie rock s jemnou psychedéliou pripomínajú Tame Impala alebo MGMT.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace