Články / Recenze

Nový řád Gurun Gurun

Nový řád Gurun Gurun

Jakub Koumar | Články / Recenze | 22.06.2015

OHODNOŤTE DESKU

Experimentální hudba, podobně jako ta soudobá, v minulosti takřka podlehla vlastnímu sebeklamu spektakulárnosti. Často komplikované koncepce byly průlomové a inovativní, ale i náročné a odtažité. Díky nástupu minimalistů a křížení moderní kompozice a experimentální hudby s tou konvenční se v ní znásobilo něco, co postupy ukryly za několikrát abstrahované alegorie. Citlivost. Jedním z příkladů téhle cesty jsou i Gurun Gurun.

Ne zcela běžná symbióza improvizačního experimentu a srdečnosti vytváří dobře srozumitelné a celistvé písňové skladby. Ty mají libozvučný půvab a japonština, s níž je tahle parta spjatá, se kolébá na vlnách rozvířeného dream popu s deformovanou japonskou melodií. Jednotlivé tóny zpěvu jsou provázány tak tenkými vazbami, že jen čekáte, kdy se rozpojí, a segmenty se od sebe začnou pomalu a nenávratně vzdalovat. Gurun Gurun ale našli ideální rovnováhu, pnutí, kdy vše působí příkladně, a zároveň chaoticky. Dalo by se říct, že Kon B je v zásadě pokračováním minulé desky?

Nedá se ani tak mluvit o posunu, jako spíš o pilování, zdokonalování a domýšlení. Místo floexovského libozvuku nastupuje více ostrých zvuků a rozklížení je znatelnější. Veškeré zvukové hry jsou na první pohled roztěkané a nestálé, ale zvuky na sebe jen nedotírají, jsou jako důmyslná struktura, do níž se propadáte. Neprodyšně vás obklopuje a vytváří nepropustný obal orosený melancholií, uvnitř vzniká fantaskní a snový svět plný pozoruhodných výjevů. Tepající elektroniky, neustálého cinkotu, dřímavých smyčců, minimalistické kytary, hald glitche a další květeny. Fascinující není paleta zvuků, ale komplexnost, atmosféra a nálada jednotlivých skladeb. Ty jsou přes neustálé akustické změti citlivými a křehkými písněmi a dokáží pohladit tak, že i existencialisté spásně vzhlíží do blankytné oblohy.

Kon B je pohlcujícím dobrodružstvím. Od napjaté atmosféry sklouzává k harmonizovanému světu s pevným vnitřním řádem a vzápětí neoimpresionisticky rozněžňuje skutečnost. Působí jako zjevení, jako by chtělo zbořit všechny přístupy, teorie i názory, a přitom nenabízelo nic víc než čirou skutečnost. Gurun Gurun jsou důkazem toho, že hudba se ve své podstatě nedá roztřídit do škatulí a termínů. Nikdy to nešlo a nikdy to nepůjde.

Info

Gurun Gurun – Kon B (Home Normal, 2015)
www.homenormal.bandcamp.com/album/kon-b

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Kdo si tak dnes vzpomene? (Hvězdy v polostínu)

Jiří V. Matýsek 20.12.2024

Do světa písničkářů se noří nová publikace novináře, muzikanta a pečlivého lovce příběhů písní Michala Bystrova Hvězdy v polostínu. Nabízí stovku portrétů písničkářů ze šedesátých let.

Všetci žijeme s vedomím, že jedného dňa zmizneme (Parannoul)

Matej Žofčín 18.12.2024

Keď internet objavil na Bandcampe jeho album To See the Next Part of the Dream, ľudia o ňom na stránkach ako Rate Your Music a Reddit nevedeli prestať rozprávať.

Cesta do hlubin sebevrahovy duše (Ti, kteří se rozhodli)

Martin Zoul 17.12.2024

Jsou tabu a tabu. Některá se zhroutí při sebedrobnějším otočení dějinného soukolí, jiná působí dojmem monolitu, do kterého byly při vzniku člověka vyryty základní zákony lidství.

Námorníkov sen (Il Sogno del Marinaio)

Jakub Veselý 10.12.2024

Portfólio koluje pomedzi rockovými pasážami, jazzovými improvizáciami, punkovým rázom a avantgardným experimentálnym prístupom k hudbe.

Boj s vlastní nejistotou (STRFKR)

Filip Peloušek 05.12.2024

Povznášející, psychedelií a euforií prosáklá hudba doplněná o do výšky vyhnaný zpěv Joshuy Hodgese v protikladu s texty plnými pochybností.

Nic není natolik rozbité, aby to nešlo opravit (Mark Lanegan)

Kristina Kratochvilová 25.11.2024

Představu pozlátka tvrdě zadupává do země špinavá realita plná absťáku, démonů, lítosti a vyhasínajících životů Laneganových blízkých.

Křehkost ve zkaženém světě (Anora)

Šimon Žáček 24.11.2024

Zdánlivě banální příběh Anory skrývá krásy i ošklivosti chybujících lidí ve stále více matoucím světě.

Úprimná láska k hudbe (Alfie Templeman)

Jakub Veselý 21.11.2024

Inšpiráciami sa Templeman netají, na R&B a soulových prvkoch sa podpísala hudba Stevieho Wondera a Princea, indie rock s jemnou psychedéliou pripomínajú Tame Impala alebo MGMT.

Spojit žánry a vysvobodit z melancholie (Jiný metro)

Magdalena Fendrychová 11.11.2024

Texty se nezabývají současnými společenskými problémy nebo zásadními citovými zvraty, spíš popisují každodenní situace a fantazie.

Pořád překvapivý soundscape (The Necks)

Žofie Křížková 05.11.2024

Dvaačtyřicetiminutová stopáž zahrnuje jediný track a ten nabízí ponor do hluboce meditativní lázně neopakovatelných nuancí. Za týden v Praze.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace