Články / Recenze

O krocích správným směrem: LISERSTILLE

O krocích správným směrem: LISERSTILLE

woko | Články / Recenze | 15.05.2015

OHODNOŤTE DESKU

Doba, kdy se post-rock skloňoval na každém rohu, je ta tam. Lis Er Stille (dnes už jen LISERSTILLE) se do té krabičky hodili, ale spíše jen proto, že to bylo nejjednodušší. Skladby mezi sedmi a dvanácti minutami, střídání hluku a ticha, ale co to zpívání? Co ten build-up uprostřed songu? Dánové byli vždycky artovější a progresivně naklonění. A tahle transformace se dokonale projevuje i na aktuálním albu Empirical Ghost.

Atmosféru navodí hned úvodní Capsules. Začíná říznějším riffem (nic ale jako noise v Lyncher's Aim), který přejde do klávesové melodie. Piána se dohledáte pomálu, ale celá nahrávka je protnuta spoustou elektroniky a syntezátorů. A zvuku to sluší. Pilotní singl Gold Future je uvozený právě klávesovou linkou, do které se vloží znoisovaná kytara a vzdálený hlas Martina Byrialsena. Mix chytlavé kytary, dynamických bicí a štědře použité elektroniky je jasným důkazem toho, že čtveřice se na Empirical Ghost vydává jiným směrem. Důkazem je třeba čtyřminutová Wall Mark - skladba, kterou si dokážu představit, že hraje z rádia. Nikdy bych si netipl, že syntezátory jak ze špatné osmdesátkové telenovely dokážou tak skvěle hrát druhé housle vybuzené kytaře a řvanému vokálu.

Ale abych jen nechválil. Byrialsenův hlas se místy může zdát nudný a bezbarvý, i když umí i zaskřípat. A poslední část alba bych nejraději přešel. Zatímco v Harlequin's Tale dojde ještě na dechy a posluchači se tak servíruje nový vjem, Precognition je už jen a pouze sedmiminutová syntezátorová onanie jak z Návštěvníků.

Jinak jde ovšem o desku velice zdařilou. Je na ní sice něco jiného, než skalní fanoušek může očekávat, ale jde o krok správným směrem. Uvidíme, jak naživo.

Info

LISERSTILLE – Empirical Ghost (G-Records / Rough Trade, 2015)
www.liserstille.bandcamp.com

live: LISERSTILLE (dk)
28. 5. 2015 Cross Club, Praha
29. 5. 2015 Divadlo Pod lampou, Plzeň
30. 5. 2015 Festival malých pivovarů, Třebíč

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Mramory města, v pokojích mršin (Infamis Tenebre)

Jiří V. Matýsek 21.01.2025

Žádný growl, žádné temné mručení, jakoby tu z vlhkých kobek zněl hlas čisté bytosti, kterou zahnalo lidské nepochopení.

Nový hlas v mé hlavě (Linkin Park)

3DDI3 01.01.2025

Kapela, co má duši, ale nemá hlas. Anebo jo.

Kdo si tak dnes vzpomene? (Hvězdy v polostínu)

Jiří V. Matýsek 20.12.2024

Do světa písničkářů se noří nová publikace novináře, muzikanta a pečlivého lovce příběhů písní Michala Bystrova Hvězdy v polostínu. Nabízí stovku portrétů písničkářů ze šedesátých let.

Všetci žijeme s vedomím, že jedného dňa zmizneme (Parannoul)

Matej Žofčín 18.12.2024

Keď internet objavil na Bandcampe jeho album To See the Next Part of the Dream, ľudia o ňom na stránkach ako Rate Your Music a Reddit nevedeli prestať rozprávať.

Cesta do hlubin sebevrahovy duše (Ti, kteří se rozhodli)

Martin Zoul 17.12.2024

Jsou tabu a tabu. Některá se zhroutí při sebedrobnějším otočení dějinného soukolí, jiná působí dojmem monolitu, do kterého byly při vzniku člověka vyryty základní zákony lidství.

Námorníkov sen (Il Sogno del Marinaio)

Jakub Veselý 10.12.2024

Portfólio koluje pomedzi rockovými pasážami, jazzovými improvizáciami, punkovým rázom a avantgardným experimentálnym prístupom k hudbe.

Boj s vlastní nejistotou (STRFKR)

Filip Peloušek 05.12.2024

Povznášející, psychedelií a euforií prosáklá hudba doplněná o do výšky vyhnaný zpěv Joshuy Hodgese v protikladu s texty plnými pochybností.

Nic není natolik rozbité, aby to nešlo opravit (Mark Lanegan)

Kristina Kratochvilová 25.11.2024

Představu pozlátka tvrdě zadupává do země špinavá realita plná absťáku, démonů, lítosti a vyhasínajících životů Laneganových blízkých.

Křehkost ve zkaženém světě (Anora)

Šimon Žáček 24.11.2024

Zdánlivě banální příběh Anory skrývá krásy i ošklivosti chybujících lidí ve stále více matoucím světě.

Úprimná láska k hudbe (Alfie Templeman)

Jakub Veselý 21.11.2024

Inšpiráciami sa Templeman netají, na R&B a soulových prvkoch sa podpísala hudba Stevieho Wondera a Princea, indie rock s jemnou psychedéliou pripomínajú Tame Impala alebo MGMT.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace