Jaroslav Kejzlar | Články / Sloupky/Blogy | 02.07.2017
Zdravstvuj z Varů. Poprvé. Program je nabitý, lidí jako much – a mám pocit, že najít jednotlivé promítací sály může jenom ten, kdo v nich už někdy byl. Já zatím nebyl, a proto dostat se do takového kina Drahomíra, bylo jako hledat poklad samotného Cortése. Ale povedlo se a já mohl začít pěkně zostra a podle hesla Proč se hned na úvod nehodit do divácké nepohody? Mexický film Divý kraj sliboval krutou realitu všedního života, navíc obohacenou o fantaskní prvky, a to je kombinace, jakou v Latinské Americe umí.
Film předestírá trpký obraz společnosti, kde mezi sebou lidé nedokážou navazovat emocionální vztahy a pomalu tápou životem bez vyhlídek. Režisér Amat Escalante vykreslil svoje postavy jako hluboko zraněné jedince, kteří žijí vedle sebe, ale nejsou schopni vzájemné empatie. Ztratili totiž víru v citové prožitky, vztahy udržují na základě společenských zvyklostí (rodina musí žít společně) a veškeré potěšení nacházejí ve fyzické slasti. Vědci v tomhle světě proto koncentrují svoje úsilí k nalezení „pudové nirvány“, která představuje vrchol sexuálního potěšení – z toho se ale později stává život ohrožující závislost.
Premisa, na které není až tolik fantaskního, spíš jde o varovně zdvižený prst. Film ale i tak skýtá místy opravdu bizarní výjevy, třeba chobotnatým monstrem obmotaná, ve slasti se topící lidská těla nebo hromadně souložící zvířata všech druhů, vše vypodobněno natolik suverénně, že nehrozí rozpaky. Nade všemi řemeslnými složkami potom vynikala práce se zvukem. Když se filmařům povede sugestivně zachytit i ty nejjemnějších detaily pohybů nebo tichou ozvěnu puštěné televize ve vedlejší místnosti, odkud se zrovna přesunul děj, je to radost. Radost z možnosti být součástí znázorněného prostředí.
A když už jsme u vizuálních lahůdek, nemůžu nezmínit zážitek z černobílého filmu Popel a démant od Andrzeje Wajdy. Válečné drama z roku 1958 (zde uváděno v Návratech k pramenům) se obrací na konec druhé světové války a ke kontrastům, které s tím byly spojeny. V Evropě končí jeden z největších konfliktů v dějinách, všude zuří boj o moc a mezitím se v jednom polském hotelu spolu opijí novináři a špioni, připravuje se vražda komunisty a stará uklízečka považuje oslavy 8. května za papalášský narozeninový večírek. Skutečně hořkosladká záležitost.
Lehkým zklamáním byl naopak brazilský snímek V jeho očích uvedený v „charitativní“ sekci Lidé odvedle, po jehož promítnutí zněl sálem hlasitý aplaus. Příběh mladé lásky mezi dvěma chlapci je citlivě podaný, ale naroubovaný na spoustu šablon. Podsouvá tolik vztahových, rodinných i celospolečenských klišé, že si moc neumím představit divácké přijetí jeho heterosexuální verze. Pokud spějeme k ideálu toho, že budeme na homosexuální i heterosexuální páry pohlížet bez rozdílu, zbude prostor rozlišovat originální a neoriginální filmy, bez ohledu na tematiku. Na druhou stranu ale věřím, že vztah dvou pubertálních kluků může spoustu konzervativců a ignorantů popíchnout. Aspoň tak.
52. Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary
30. 6. - 8. 7. 2017, Karlovy Vary
www.kviff.com
Michal Pařízek 10.01.2025
Tehdy jsme Jamese a spol. přemluvili, aby před setem s Lydií Lunch (v Praze se staví ve středu, mimochodem) dali ještě Gallon Drunk set...
redakce 10.01.2025
Ona zpívá: Ty píšeš básně, ale já pořádám večírky. Oni zase: My píšeme básně stejně dobře, jako děláme večírky.
redakce 09.01.2025
Romance pro nevšední den, duchovní písně ke konci světa, hledání hranic lidskosti. Ovšem o radost se podělíme.
redakce 08.01.2025
Někdo svět ztrácí, někdo nachází, všichni jsou plní radosti, nebo spíš věčného smutku. A všechny máme rádi, protože se v tom plácáme s nima.
redakce 07.01.2025
"Your natural state is threatening," říká ten, jehož hřeben umí 360°, ohledávání přirozeného stavu věcí se pak věnují i ornitoložky z Jižních Čech.
redakce 06.01.2025
"Anděli, řekni mi, že je to v pořádku," zpívá v písničce Angel nuevo a my bychom taky rádi řekli, že je to v pořádku, ale co my víme!
Michal Pařízek 27.12.2024
Vlastně jsem si myslel, že to tak dlouho není, dodnes si pamatuju, jak jsme se domlouvali se Zdeňkem Lichnovským. Bylo to u nás v kanclu, dělali jsme rozhovor u příležitosti…
redakce 22.12.2024
Dá se u nich rekapitulovat celý rok, stejně jako celý život, můžete být trudní a veselí a nejlíp všechno najednou.
Michal Pařízek 13.12.2024
Nikol Bóková vydává svoje Feathers zítra, dneska večer na Radiu 1 si dáme jednu ve světové premiéře. Feathers, peříčka.
Minka Dočkalová 12.12.2024
Hra o čtyřech hercích není pro divadelní uskupení Bazmek entertainment nic neobvyklého, prvek interaktivity mě děsil jen zpola, i když LARPy spíš nemusím.