Články / Recenze

Prokousat se k Miriam (Unhold)

Prokousat se k Miriam (Unhold)

woko | Články / Recenze | 12.05.2015

OHODNOŤTE DESKU

Unhold se po dvaceti letech hraní v roce 2012 rozešli, takže jejich nová deska Towering bylo překvapení. Je to navíc sedm let od posledního Gold Cut, a jak je slyšet, sedm let udělalo v Unhold velké změny. Ze čtveřice je pětice přispěním Miriam Wolf. A i když dříve se v tvorbě Švýcarů ženský vokál vyskytoval, Miriam je novum a chlapům navíc přihrává na klávesy. Místo divokého sludge uspávací doom.

Na Towering kapela sahá více do Neurosis ducha a doplňuje ho vlastní identitou, ovšem pokud očekáváte současný zvuk, Unhold jako by se drželi deset let zpátky. Nejen že mix je špatný, některé postupy jako by vypadly z demo nahrávky místního revivalu Sepultury. Hned v úvodní Containing the Tyrant se tak střídá učebnicový postmetalový riff s něčím, co by se neztratilo v nu-metalu přelomu tisíciletí. Až při I Belong máme tu čest s matadory, kteří ví, co dělají, míchání mluveného slova a zpěvu za doprovodu syntezátorových dechů dává jasnější podobu celé desce. Vrchol oné věže (sic!) je až Voice Within, uvozený Miriamininým zpěvem a gradujícím riffem, který nese celou skladbu na bedrech - až na ten zpropadený klavír.

Jakmile Unhold naservírují slušný doomový základ, do zvuku se vnutí syntezátor nebo náhražka dechů. Dawn je sice jednoduchá a přímočará skladba, ale během těch devíti minut musíte přemýšlet, jestli by to bez toho klávesování nebylo lepší. S Towering není lehké se sžít, ale pokud se slupkou prokoušete, dostanete hudbu, kterou jste dlouho neslyšeli.

Info

Unhold - Towering (Czar of Bullets, 2015)
www.unhold.bandcamp.com/album/towering

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Mramory města, v pokojích mršin (Infamis Tenebre)

Jiří V. Matýsek 21.01.2025

Žádný growl, žádné temné mručení, jakoby tu z vlhkých kobek zněl hlas čisté bytosti, kterou zahnalo lidské nepochopení.

Nový hlas v mé hlavě (Linkin Park)

3DDI3 01.01.2025

Kapela, co má duši, ale nemá hlas. Anebo jo.

Kdo si tak dnes vzpomene? (Hvězdy v polostínu)

Jiří V. Matýsek 20.12.2024

Do světa písničkářů se noří nová publikace novináře, muzikanta a pečlivého lovce příběhů písní Michala Bystrova Hvězdy v polostínu. Nabízí stovku portrétů písničkářů ze šedesátých let.

Všetci žijeme s vedomím, že jedného dňa zmizneme (Parannoul)

Matej Žofčín 18.12.2024

Keď internet objavil na Bandcampe jeho album To See the Next Part of the Dream, ľudia o ňom na stránkach ako Rate Your Music a Reddit nevedeli prestať rozprávať.

Cesta do hlubin sebevrahovy duše (Ti, kteří se rozhodli)

Martin Zoul 17.12.2024

Jsou tabu a tabu. Některá se zhroutí při sebedrobnějším otočení dějinného soukolí, jiná působí dojmem monolitu, do kterého byly při vzniku člověka vyryty základní zákony lidství.

Námorníkov sen (Il Sogno del Marinaio)

Jakub Veselý 10.12.2024

Portfólio koluje pomedzi rockovými pasážami, jazzovými improvizáciami, punkovým rázom a avantgardným experimentálnym prístupom k hudbe.

Boj s vlastní nejistotou (STRFKR)

Filip Peloušek 05.12.2024

Povznášející, psychedelií a euforií prosáklá hudba doplněná o do výšky vyhnaný zpěv Joshuy Hodgese v protikladu s texty plnými pochybností.

Nic není natolik rozbité, aby to nešlo opravit (Mark Lanegan)

Kristina Kratochvilová 25.11.2024

Představu pozlátka tvrdě zadupává do země špinavá realita plná absťáku, démonů, lítosti a vyhasínajících životů Laneganových blízkých.

Křehkost ve zkaženém světě (Anora)

Šimon Žáček 24.11.2024

Zdánlivě banální příběh Anory skrývá krásy i ošklivosti chybujících lidí ve stále více matoucím světě.

Úprimná láska k hudbe (Alfie Templeman)

Jakub Veselý 21.11.2024

Inšpiráciami sa Templeman netají, na R&B a soulových prvkoch sa podpísala hudba Stevieho Wondera a Princea, indie rock s jemnou psychedéliou pripomínajú Tame Impala alebo MGMT.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace