Články / Recenze

Pubescentní sny o lžičkách (Mitski)

Pubescentní sny o lžičkách (Mitski)

Adam Zámečník | Články / Recenze | 11.08.2016

Přestože je tvorba americko-japonské zpěvačky Mitski Miyawaki hluboce osobní, humor a nadhled nepostrádá. Jak jinak vysvětlit tak lahodně přidrzlý název jako Puberty 2? Na své čtvrté řadovce se Mitski opět strefuje do svého vnitřního rozpolcení, původem počínaje a intimním životem konče. Jednou je nahoře, jednou zase dole, tak jako v pubertě.

Zatímco lyricky je Puberty 2 takřka identická s minulým albem Bury Me at Makeout Creek, hudebně došlo k změnám. Před vydáním přešla Mitski k většímu indie labelu Dead Oceans, což je znát i na produkci. Společně s větším rozpočtem a lepším vybavením dostala zpěvačka možnost většího experimentování s nástroji, čehož využila hned v první písni Happy. Minimalistický beat a zastřený hlas je přerušen zemitým saxofonem, který změní průběh a zvuk celé písně. Album se hemží stylistickými odkazy na různé žánry, ať už to je dream pop v Once More to See You Again nebo lo-fi My Body’s Made of Crushed of Little Stars, a s výjimkou lehce otravné Little Stars se jí to daří.


I tentokrát je slyšet inspirace silnou dynamikou mezi slokou a refrénem à la Pixies, viz single Your American Girl. Počáteční šeptavý vokál a strohá basová linka je záhy přehlušena efekty přesycenou elektrickou kytarou, která dělá z písně empowerment hymnu, vztyčený prostředníček nespravedlivé společnosti. Tedy alespoň v mezích Mitski, jelikož je stejně skrz naskrz prošpikovaná pochyby a smutkem. Sebezpytující perspektiva dovoluje Mitski zazpívat úsměvné verše jako „If I could, I’d be your little spoon”, aniž by posluchač povýšeně vrtěl hlavou. I když se takové metafory mohou zdát zdánlivě pubescentní, Mitski je dokáže prodat, a to i v případě Crack Baby, kde přirovnává štěstí k drogám a sebe k dítěti matky závislé na cracku. Jsou to zvláštní přirovnání? Rozhodně, ale také jsou součástí kouzla Mitski jakožto osamělé outsiderky s pokřiveným pohledem na svět.

Při poslechu Puberty 2 nám Mitski otevírá svou třináctou komnatu. Propracovanější a mohutnější zvuk vytváří nosné základy pro její emocionální výlevy, které, přestože občas fantasmagorické, jsou většinou působivé. Uspokojte tedy svého vnitřního voyera a zaposlouchejte se do zhudebněného deníku pětadvacetileté zpěvačky. Určitě se nebudete cítit trapně.

Info

Mitski – Puberty 2 (Dead Oceans, 2016)
www.mitski.bandcamp.com/album/puberty-2

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Kdo si tak dnes vzpomene? (Hvězdy v polostínu)

Jiří V. Matýsek 20.12.2024

Do světa písničkářů se noří nová publikace novináře, muzikanta a pečlivého lovce příběhů písní Michala Bystrova Hvězdy v polostínu. Nabízí stovku portrétů písničkářů ze šedesátých let.

Všetci žijeme s vedomím, že jedného dňa zmizneme (Parannoul)

Matej Žofčín 18.12.2024

Keď internet objavil na Bandcampe jeho album To See the Next Part of the Dream, ľudia o ňom na stránkach ako Rate Your Music a Reddit nevedeli prestať rozprávať.

Cesta do hlubin sebevrahovy duše (Ti, kteří se rozhodli)

Martin Zoul 17.12.2024

Jsou tabu a tabu. Některá se zhroutí při sebedrobnějším otočení dějinného soukolí, jiná působí dojmem monolitu, do kterého byly při vzniku člověka vyryty základní zákony lidství.

Námorníkov sen (Il Sogno del Marinaio)

Jakub Veselý 10.12.2024

Portfólio koluje pomedzi rockovými pasážami, jazzovými improvizáciami, punkovým rázom a avantgardným experimentálnym prístupom k hudbe.

Boj s vlastní nejistotou (STRFKR)

Filip Peloušek 05.12.2024

Povznášející, psychedelií a euforií prosáklá hudba doplněná o do výšky vyhnaný zpěv Joshuy Hodgese v protikladu s texty plnými pochybností.

Nic není natolik rozbité, aby to nešlo opravit (Mark Lanegan)

Kristina Kratochvilová 25.11.2024

Představu pozlátka tvrdě zadupává do země špinavá realita plná absťáku, démonů, lítosti a vyhasínajících životů Laneganových blízkých.

Křehkost ve zkaženém světě (Anora)

Šimon Žáček 24.11.2024

Zdánlivě banální příběh Anory skrývá krásy i ošklivosti chybujících lidí ve stále více matoucím světě.

Úprimná láska k hudbe (Alfie Templeman)

Jakub Veselý 21.11.2024

Inšpiráciami sa Templeman netají, na R&B a soulových prvkoch sa podpísala hudba Stevieho Wondera a Princea, indie rock s jemnou psychedéliou pripomínajú Tame Impala alebo MGMT.

Spojit žánry a vysvobodit z melancholie (Jiný metro)

Magdalena Fendrychová 11.11.2024

Texty se nezabývají současnými společenskými problémy nebo zásadními citovými zvraty, spíš popisují každodenní situace a fantazie.

Pořád překvapivý soundscape (The Necks)

Žofie Křížková 05.11.2024

Dvaačtyřicetiminutová stopáž zahrnuje jediný track a ten nabízí ponor do hluboce meditativní lázně neopakovatelných nuancí. Za týden v Praze.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace