Články / Recenze

Recyklovaný konstrukt národa aneb Revoluce Jakuba Trpiše

Recyklovaný konstrukt národa aneb Revoluce Jakuba Trpiše

prof. Neutrino | Články / Recenze | 29.01.2022

Román Revoluce je ambiciózní pokus o politický thriller z českého prostředí od bývalého „bezpečáka“ a youtubera věnujícího se osobnímu rozvoji Jakuba Trpiše, který má na svém kontě jeden bestseller Volba (2018) a jeden fantasy román Landie (2017). Tentokrát jeho titul vyšel i s barevnými ilustracemi Martiny Fischmeister a opulentním soundtrackem od Karla Antonína, nahraným Pražským symfonickým orchestrem. Sympatickým specifikem je, že si své tituly vydává autor zcela sám a na vlastní náklady, bez vnucování se různým nakladatelstvím. O to s větší vervou se opřel do internetového marketingu, který byl v době vydání knihy jen těžko přehlédnutelný.

Akční spektákl o varietách českého nacionalismu se snaží předpovídat osud a směřování České republiky v blízké budoucnosti. K moci se dostává populistická strana Prosperita a její bezcitný lídr se spasitelským syndromem je schopný, ve jménu národa, téměř všeho. Osudy čtyř naprosto rozdílných ústředních postav se proplétají v labyrintu manipulací a zavedou nás do prostředí vysoké politiky, odhalí praxi médií nebo fungování samozvané ozbrojené frakce „vlastenců“, která se chystá na nelítostný teroristický atak. Každá z postav má zcela jiné představy o budoucnosti země, všichni však touží po změně. Hlavní souboj se odehrává mezi bezskrupulózním premiérem, jdoucím přes mrtvoly, a morálně neoblomnou novinářkou. Vítězem ale nakonec není nikdo z nich. O nepředvídané zvraty sice rozhodně není nouze, autor však místy tlačí na pilu až příliš a překračuje hranici kýče, tak jako v samotném, poněkud zbytečně „oduševnělém“ závěru.

Na druhou stranu Trpiš v knize vcelku erudovaně glosuje politické témata dneška, zákulisní čachry, nemoci demokracie, problém hybridních válek a popisuje ambivalentní podoby národní identity od hrdého vlastenectví až po agresivní nacionalismus. Knihu zatraktivňují i fiktivní volební tabulky, statusy na sociálních sítích či citace z oficiálních médií, vytvářející dojem autenticity.

Trpišova Revoluce si literární kritiku pravděpodobně nenakloní, ta však není jeho cílovkou. Bude jí spíš jedinec, jenž není žádný knihomol, ale podtitul „souboj o duši českého národa“ ho zaručeně upoutá. Byť umanutá marketingová snaha stát se za každou cenu knižním trhákem poněkud kazí celkový dojem z jinak napínavého románu, jisté kvality mu rozhodně upřít nelze. To vše v době, kdy konstrukt národa je historickým anachronismem, i když stále znovu a znovu recyklovatelným.

Info

Jakub Trpiš – Revoluce (vlastní vydání, 2020)
Facebook

foto © se svolením Jakuba Trpiše

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Kdo si tak dnes vzpomene? (Hvězdy v polostínu)

Jiří V. Matýsek 20.12.2024

Do světa písničkářů se noří nová publikace novináře, muzikanta a pečlivého lovce příběhů písní Michala Bystrova Hvězdy v polostínu. Nabízí stovku portrétů písničkářů ze šedesátých let.

Všetci žijeme s vedomím, že jedného dňa zmizneme (Parannoul)

Matej Žofčín 18.12.2024

Keď internet objavil na Bandcampe jeho album To See the Next Part of the Dream, ľudia o ňom na stránkach ako Rate Your Music a Reddit nevedeli prestať rozprávať.

Cesta do hlubin sebevrahovy duše (Ti, kteří se rozhodli)

Martin Zoul 17.12.2024

Jsou tabu a tabu. Některá se zhroutí při sebedrobnějším otočení dějinného soukolí, jiná působí dojmem monolitu, do kterého byly při vzniku člověka vyryty základní zákony lidství.

Námorníkov sen (Il Sogno del Marinaio)

Jakub Veselý 10.12.2024

Portfólio koluje pomedzi rockovými pasážami, jazzovými improvizáciami, punkovým rázom a avantgardným experimentálnym prístupom k hudbe.

Boj s vlastní nejistotou (STRFKR)

Filip Peloušek 05.12.2024

Povznášející, psychedelií a euforií prosáklá hudba doplněná o do výšky vyhnaný zpěv Joshuy Hodgese v protikladu s texty plnými pochybností.

Nic není natolik rozbité, aby to nešlo opravit (Mark Lanegan)

Kristina Kratochvilová 25.11.2024

Představu pozlátka tvrdě zadupává do země špinavá realita plná absťáku, démonů, lítosti a vyhasínajících životů Laneganových blízkých.

Křehkost ve zkaženém světě (Anora)

Šimon Žáček 24.11.2024

Zdánlivě banální příběh Anory skrývá krásy i ošklivosti chybujících lidí ve stále více matoucím světě.

Úprimná láska k hudbe (Alfie Templeman)

Jakub Veselý 21.11.2024

Inšpiráciami sa Templeman netají, na R&B a soulových prvkoch sa podpísala hudba Stevieho Wondera a Princea, indie rock s jemnou psychedéliou pripomínajú Tame Impala alebo MGMT.

Spojit žánry a vysvobodit z melancholie (Jiný metro)

Magdalena Fendrychová 11.11.2024

Texty se nezabývají současnými společenskými problémy nebo zásadními citovými zvraty, spíš popisují každodenní situace a fantazie.

Pořád překvapivý soundscape (The Necks)

Žofie Křížková 05.11.2024

Dvaačtyřicetiminutová stopáž zahrnuje jediný track a ten nabízí ponor do hluboce meditativní lázně neopakovatelných nuancí. Za týden v Praze.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace