Jakub Koumar | Články / Recenze | 13.03.2015
Baba Vanga je label pro fajnšmekry. Nejen že dává prostor pozoruhodným zvukovým experimentátorům, ale veškerá jeho produkce se soustředí především na kazety, které, na rozdíl od vinylu, na svoje zmrtvýchvstání teprve čekají. Za jeho fungováním stojí lidi motající se kolem projektu Easterndaze, platformy mapující tajemnou a skrytou scénu východní Evropy. A po vstoupení do těchto vod není cesty zpět. Baba Vanga ale demografická omezení nemají a po výletech za autory do Rakouska, Estonska nebo Mexika přichystali split novozélandského Tlaotlona a „pilota“ labelu, Středu světa. Jejich vzájemná spolupráce se nese v duchu nenápadného kontrastu.
Tlaotlon je střihový excentrik. U ničeho moc dlouho nevydrží, jeho melodie se před ušima spíš ukrývají, jindy jsou zrychlené v neprodyšně hustou tónovou směs. Nebojí se je v zárodku rozsekat, coby svého úhlavního nepřítele, přitom je nikdy nezatratí a často je nechá výmluvně procházet celou kompozicí. Vyniká takřka mikroskopickou prací, nekončícím hledáním té správné konstelace. Ta místy překvapivě graduje a kupa směsí se postupně smíchává a tvoří nové a nečekané sloučeniny, přes spoustu změn ale neopouští fiktivní tonální centrum. Zvuky pod jeho rukama spolu koketují, souzní, páří se i odpočívají, jsou to jiskřivé a místy poněkud zběsilé koláže, řezané pěkně ostrým nožem.
To kudla Středu světa je o poznání tupější, a nejen to, je křivá, zubatá a rezavá. Z jednotlivých pokrájených segmentů čouhají cancoury, okousané a potrhané. Navazuje tak na svůj debut z roku 2013, oproti němu jsou však linky mnohem rozdrcenější. Jeho míchání zvuků je jako výtvarná muchláž. Má rozpoznatelnou strukturu, ale na ní je patrné, jak je pokroucená, zmačkaná a zpřevracená. Ve zvukových barvách je vidět hloubka, do níž se potápí, oproti Tlaotlonovi je hluboce introvertní a hloubavý. Podklady vytváří čitelné a husté, jako pohyb pod hladinou, díky němuž je najednou jasné, že spousta rozložených melodií je to, o co jde oběma autorům.
A právě odlišný přístup k podkladu dělá ze splitu koncepčně vyladěnou desku. Vzdálenost protipólů neomrzí a celková harmoničnost neklade zbytečně vysoké nároky. Tlaotlon a Střed světa se na desce podepsali velice elegantně a dá se říct, že jako dva modernisté fin de siècle kopou tunel každý z opačné strany kopce. Jenže přitom spolupracují.
Tlaotlon / Střed světa – split (Baba Vanga, 2014)
www.babavanga.bandcamp.com/album/tlaotlon-st-ed-sv-ta-split
Richard Michalik, Veronika Vagačová 30.01.2025
Po silnom debute, za ktorý si Vojtik vyslúžil ocenenie RadioHead Awards, šlo očakávať čokoľvek. Jeho odvaha a talent ukazovali hneď viacerými možnými smermi.
Štěpán Šanda 28.01.2025
Procházka výstavou v podobě něčeho blízkého počítačové hře může dobře připomínat pandemickou osamělost. Kid A Mnesia Exhibition.
Michal Pařízek 28.01.2025
Život Vernona Subutexe je brutálním popisem společnosti rozpolcené v různých směrech, společnosti, jíž cloumají nenávistné nálady směrem k odlišným rasám, cizincům nebo prostě osobám, které nezapadají.
Radim Kopáč 27.01.2025
Punk ladies made in ČSSR určitě musely být. Možná ne tak výrazné jako holky z Dybbuku, možná netvořily celou sestavu, ale každopádně tady měly své místo. Na pódiu i pod…
Veronika Vagačová 22.01.2025
Hravé riffy, prenikavé vokály a nečakané štylistické zmeny sú len pár z ocenenia-hodných kvalít tejto relatívne novej skupiny.
Jiří V. Matýsek 21.01.2025
Žádný growl, žádné temné mručení, jakoby tu z vlhkých kobek zněl hlas čisté bytosti, kterou zahnalo lidské nepochopení.
3DDI3 01.01.2025
Kapela, co má duši, ale nemá hlas. Anebo jo.
Jiří V. Matýsek 20.12.2024
Do světa písničkářů se noří nová publikace novináře, muzikanta a pečlivého lovce příběhů písní Michala Bystrova Hvězdy v polostínu. Nabízí stovku portrétů písničkářů ze šedesátých let.
Matej Žofčín 18.12.2024
Keď internet objavil na Bandcampe jeho album To See the Next Part of the Dream, ľudia o ňom na stránkach ako Rate Your Music a Reddit nevedeli prestať rozprávať.
Martin Zoul 17.12.2024
Jsou tabu a tabu. Některá se zhroutí při sebedrobnějším otočení dějinného soukolí, jiná působí dojmem monolitu, do kterého byly při vzniku člověka vyryty základní zákony lidství.