Články / Recenze

Tlaotlon ve Středu světa

Tlaotlon ve Středu světa

Jakub Koumar | Články / Recenze | 13.03.2015

Baba Vanga je label pro fajnšmekry. Nejen že dává prostor pozoruhodným zvukovým experimentátorům, ale veškerá jeho produkce se soustředí především na kazety, které, na rozdíl od vinylu, na svoje zmrtvýchvstání teprve čekají. Za jeho fungováním stojí lidi motající se kolem projektu Easterndaze, platformy mapující tajemnou a skrytou scénu východní Evropy. A po vstoupení do těchto vod není cesty zpět. Baba Vanga ale demografická omezení nemají a po výletech za autory do Rakouska, Estonska nebo Mexika přichystali split novozélandského Tlaotlona a „pilota“ labelu, Středu světa. Jejich vzájemná spolupráce se nese v duchu nenápadného kontrastu.

Tlaotlon je střihový excentrik. U ničeho moc dlouho nevydrží, jeho melodie se před ušima spíš ukrývají, jindy jsou zrychlené v neprodyšně hustou tónovou směs. Nebojí se je v zárodku rozsekat, coby svého úhlavního nepřítele, přitom je nikdy nezatratí a často je nechá výmluvně procházet celou kompozicí. Vyniká takřka mikroskopickou prací, nekončícím hledáním té správné konstelace. Ta místy překvapivě graduje a kupa směsí se postupně smíchává a tvoří nové a nečekané sloučeniny, přes spoustu změn ale neopouští fiktivní tonální centrum. Zvuky pod jeho rukama spolu koketují, souzní, páří se i odpočívají, jsou to jiskřivé a místy poněkud zběsilé koláže, řezané pěkně ostrým nožem.

To kudla Středu světa je o poznání tupější, a nejen to, je křivá, zubatá a rezavá. Z jednotlivých pokrájených segmentů čouhají cancoury, okousané a potrhané. Navazuje tak na svůj debut z roku 2013, oproti němu jsou však linky mnohem rozdrcenější. Jeho míchání zvuků je jako výtvarná muchláž. Má rozpoznatelnou strukturu, ale na ní je patrné, jak je pokroucená, zmačkaná a zpřevracená. Ve zvukových barvách je vidět hloubka, do níž se potápí, oproti Tlaotlonovi je hluboce introvertní a hloubavý. Podklady vytváří čitelné a husté, jako pohyb pod hladinou, díky němuž je najednou jasné, že spousta rozložených melodií je to, o co jde oběma autorům.

A právě odlišný přístup k podkladu dělá ze splitu koncepčně vyladěnou desku. Vzdálenost protipólů neomrzí a celková harmoničnost neklade zbytečně vysoké nároky. Tlaotlon a Střed světa se na desce podepsali velice elegantně a dá se říct, že jako dva modernisté fin de siècle kopou tunel každý z opačné strany kopce. Jenže přitom spolupracují.

Info

Tlaotlon / Střed světa – split (Baba Vanga, 2014)
www.babavanga.bandcamp.com/album/tlaotlon-st-ed-sv-ta-split

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Kdo si tak dnes vzpomene? (Hvězdy v polostínu)

Jiří V. Matýsek 20.12.2024

Do světa písničkářů se noří nová publikace novináře, muzikanta a pečlivého lovce příběhů písní Michala Bystrova Hvězdy v polostínu. Nabízí stovku portrétů písničkářů ze šedesátých let.

Všetci žijeme s vedomím, že jedného dňa zmizneme (Parannoul)

Matej Žofčín 18.12.2024

Keď internet objavil na Bandcampe jeho album To See the Next Part of the Dream, ľudia o ňom na stránkach ako Rate Your Music a Reddit nevedeli prestať rozprávať.

Cesta do hlubin sebevrahovy duše (Ti, kteří se rozhodli)

Martin Zoul 17.12.2024

Jsou tabu a tabu. Některá se zhroutí při sebedrobnějším otočení dějinného soukolí, jiná působí dojmem monolitu, do kterého byly při vzniku člověka vyryty základní zákony lidství.

Námorníkov sen (Il Sogno del Marinaio)

Jakub Veselý 10.12.2024

Portfólio koluje pomedzi rockovými pasážami, jazzovými improvizáciami, punkovým rázom a avantgardným experimentálnym prístupom k hudbe.

Boj s vlastní nejistotou (STRFKR)

Filip Peloušek 05.12.2024

Povznášející, psychedelií a euforií prosáklá hudba doplněná o do výšky vyhnaný zpěv Joshuy Hodgese v protikladu s texty plnými pochybností.

Nic není natolik rozbité, aby to nešlo opravit (Mark Lanegan)

Kristina Kratochvilová 25.11.2024

Představu pozlátka tvrdě zadupává do země špinavá realita plná absťáku, démonů, lítosti a vyhasínajících životů Laneganových blízkých.

Křehkost ve zkaženém světě (Anora)

Šimon Žáček 24.11.2024

Zdánlivě banální příběh Anory skrývá krásy i ošklivosti chybujících lidí ve stále více matoucím světě.

Úprimná láska k hudbe (Alfie Templeman)

Jakub Veselý 21.11.2024

Inšpiráciami sa Templeman netají, na R&B a soulových prvkoch sa podpísala hudba Stevieho Wondera a Princea, indie rock s jemnou psychedéliou pripomínajú Tame Impala alebo MGMT.

Spojit žánry a vysvobodit z melancholie (Jiný metro)

Magdalena Fendrychová 11.11.2024

Texty se nezabývají současnými společenskými problémy nebo zásadními citovými zvraty, spíš popisují každodenní situace a fantazie.

Pořád překvapivý soundscape (The Necks)

Žofie Křížková 05.11.2024

Dvaačtyřicetiminutová stopáž zahrnuje jediný track a ten nabízí ponor do hluboce meditativní lázně neopakovatelných nuancí. Za týden v Praze.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace