Jiří Akka Emaq | Články / Recenze | 04.03.2015
Další depresivní zajíček, který hopká polem ze strany na stranu, jen aby nespadnul do pasti jednotného stylu. Rozháraností může evokovat Broadcast and the Focus Group Investigate Witch Cults of the Radio Age, v jistých místech další kapelu s horou v názvu Silver Mount Zion či spřízněné Godspeed You! Black Emperor. V jakési laxnosti k cizelovanému zvuku si zas vzpomeneme na Flaming Lips. V přístupu ke zpěvu (hlavně žádné emoce, hlavně neukázat, že mě to baví) na Hood či Arab Strap.
Po úvodní desetiminutové meditačce Sauna, u které si opravdu dokážu představit, že se mlátím metličkami z jehličnanů v rozpálené místnosti, nás Phil Elverum a spol. vyžene do mrazivé skutečnosti, pod horu pochybností a iracionálního strachu, aby skrz celou desku osciloval mezi nástrojovým bububu a vokálním achichouvej. Mezi dalšími dny v rozehřátém srubu, zabalení v dece u teplého nápoje a sušenek na straně jedné a mystickému pohlížení do tváře neskutečna, prohlížení skrze masky iluzí a hledání významů cestou utrpení na straně druhé. Brutální vrčení nástrojů v kontrastu s falsetovými zpěvy à la „všechno bude v pořádku Timmy“, které ale zpívá bubák zpod postele nakřáplým hlásečkem. Zpropadená postmoderna. Cpát střelný prach do hraček a radovat se z toho, jak to pěkně bouchá? Žádní mistři nad námi! DIY znamená udělat si to po svém, ale také se odříznout od zpětné vazby. Spousta dobrých nápadů je tak utopena pod hladinou zvukové nekonkrétnosti. Pop zakletý v zámku, zarostlém divokými růžemi, kam nepronikne denní světlo. Jeho absence pak láme perspektivu do netušených tvarů. Což může být zajímavé, ovšem nelze říci neslýchané (viz počáteční výčet podobných projektů).
A tak je nejplnější písní paradoxně Emptyness, která disponuje alespoň jakýmisi záchytnými body standardních rockových schémat. Zbytek pluje na vodě a hlavně bicí znějí, jak kdyby je nahrávali v prasečáku na jeden mikrák. Pokud ale od desky nic neočekáváte, pak vás nemůže zklamat. Pokud vás baví introvertní mumlání a bloumání po abstraktních hudebních krajinách, pak je tato deska pravděpodobně právě pro vás.
Mount Eerie – Sauna (P. W. Elverum & Sun, 2015)
www.pwelverumandsun.com
Veronika Vagačová 22.01.2025
Hravé riffy, prenikavé vokály a nečakané štylistické zmeny sú len pár z ocenenia-hodných kvalít tejto relatívne novej skupiny.
Jiří V. Matýsek 21.01.2025
Žádný growl, žádné temné mručení, jakoby tu z vlhkých kobek zněl hlas čisté bytosti, kterou zahnalo lidské nepochopení.
3DDI3 01.01.2025
Kapela, co má duši, ale nemá hlas. Anebo jo.
Jiří V. Matýsek 20.12.2024
Do světa písničkářů se noří nová publikace novináře, muzikanta a pečlivého lovce příběhů písní Michala Bystrova Hvězdy v polostínu. Nabízí stovku portrétů písničkářů ze šedesátých let.
Matej Žofčín 18.12.2024
Keď internet objavil na Bandcampe jeho album To See the Next Part of the Dream, ľudia o ňom na stránkach ako Rate Your Music a Reddit nevedeli prestať rozprávať.
Martin Zoul 17.12.2024
Jsou tabu a tabu. Některá se zhroutí při sebedrobnějším otočení dějinného soukolí, jiná působí dojmem monolitu, do kterého byly při vzniku člověka vyryty základní zákony lidství.
Jakub Veselý 10.12.2024
Portfólio koluje pomedzi rockovými pasážami, jazzovými improvizáciami, punkovým rázom a avantgardným experimentálnym prístupom k hudbe.
Filip Peloušek 05.12.2024
Povznášející, psychedelií a euforií prosáklá hudba doplněná o do výšky vyhnaný zpěv Joshuy Hodgese v protikladu s texty plnými pochybností.
Kristina Kratochvilová 25.11.2024
Představu pozlátka tvrdě zadupává do země špinavá realita plná absťáku, démonů, lítosti a vyhasínajících životů Laneganových blízkých.
Šimon Žáček 24.11.2024
Zdánlivě banální příběh Anory skrývá krásy i ošklivosti chybujících lidí ve stále více matoucím světě.