Jiří Akka Emaq | Články / Recenze | 04.03.2015
Další depresivní zajíček, který hopká polem ze strany na stranu, jen aby nespadnul do pasti jednotného stylu. Rozháraností může evokovat Broadcast and the Focus Group Investigate Witch Cults of the Radio Age, v jistých místech další kapelu s horou v názvu Silver Mount Zion či spřízněné Godspeed You! Black Emperor. V jakési laxnosti k cizelovanému zvuku si zas vzpomeneme na Flaming Lips. V přístupu ke zpěvu (hlavně žádné emoce, hlavně neukázat, že mě to baví) na Hood či Arab Strap.
Po úvodní desetiminutové meditačce Sauna, u které si opravdu dokážu představit, že se mlátím metličkami z jehličnanů v rozpálené místnosti, nás Phil Elverum a spol. vyžene do mrazivé skutečnosti, pod horu pochybností a iracionálního strachu, aby skrz celou desku osciloval mezi nástrojovým bububu a vokálním achichouvej. Mezi dalšími dny v rozehřátém srubu, zabalení v dece u teplého nápoje a sušenek na straně jedné a mystickému pohlížení do tváře neskutečna, prohlížení skrze masky iluzí a hledání významů cestou utrpení na straně druhé. Brutální vrčení nástrojů v kontrastu s falsetovými zpěvy à la „všechno bude v pořádku Timmy“, které ale zpívá bubák zpod postele nakřáplým hlásečkem. Zpropadená postmoderna. Cpát střelný prach do hraček a radovat se z toho, jak to pěkně bouchá? Žádní mistři nad námi! DIY znamená udělat si to po svém, ale také se odříznout od zpětné vazby. Spousta dobrých nápadů je tak utopena pod hladinou zvukové nekonkrétnosti. Pop zakletý v zámku, zarostlém divokými růžemi, kam nepronikne denní světlo. Jeho absence pak láme perspektivu do netušených tvarů. Což může být zajímavé, ovšem nelze říci neslýchané (viz počáteční výčet podobných projektů).
A tak je nejplnější písní paradoxně Emptyness, která disponuje alespoň jakýmisi záchytnými body standardních rockových schémat. Zbytek pluje na vodě a hlavně bicí znějí, jak kdyby je nahrávali v prasečáku na jeden mikrák. Pokud ale od desky nic neočekáváte, pak vás nemůže zklamat. Pokud vás baví introvertní mumlání a bloumání po abstraktních hudebních krajinách, pak je tato deska pravděpodobně právě pro vás.
Mount Eerie – Sauna (P. W. Elverum & Sun, 2015)
www.pwelverumandsun.com
Jakub Veselý 21.11.2024
Inšpiráciami sa Templeman netají, na R&B a soulových prvkoch sa podpísala hudba Stevieho Wondera a Princea, indie rock s jemnou psychedéliou pripomínajú Tame Impala alebo MGMT.
Magdalena Fendrychová 11.11.2024
Texty se nezabývají současnými společenskými problémy nebo zásadními citovými zvraty, spíš popisují každodenní situace a fantazie.
Žofie Křížková 05.11.2024
Dvaačtyřicetiminutová stopáž zahrnuje jediný track a ten nabízí ponor do hluboce meditativní lázně neopakovatelných nuancí. Za týden v Praze.
Sára Prostějovská 28.10.2024
Synthpopové Forgive Too Slow vypráví deset krátkých příběhů lásky, jíž autorka v každém z nich nahlíží jinýma očima.
Šimon Žáček 28.10.2024
Druhá série Rodu draka se tak moc věnuje intimním chvílím rodinných členů, až zapomíná na zásadní konflikt. Anebo je to záměr?
Lea Valentová 25.10.2024
Dômyselnú dramaturgickú pavučinu tak organizačný tím pretkal napríklad lokálnymi mýtmi aj ladením nástrojov z mimoeurópskych lokalít.
Michal Berec 05.10.2024
Nosným kameňom je hypnotická repetitívnosť motívov, improvizácia na pomedzí apalačského folku a jazzu, ktorá sa ale môže postupne začať zlievať.
Richard Michalik 31.08.2024
Opäť cez vydavateľstvo Constellation (Godspeed You! Black Emperor, Jerusalem in My Heart) a opäť s rovnakým producentom (Zach Scholes).
Jakub Veselý 30.08.2024
Názov Doomer Music je na mieste a album nám prináša pohľad do sveta, v ktorom sú ľudské emócie potlačené, kde môžeme vidieť len drsnú schránku panelových domov.
David Stoklas 27.08.2024
Final Summer je deska, ze které čiší životní síla a touha něco dělat. A dělat to navzdory příkořím.