Články / Recenze

Václav Havelka na liščím ocase

Václav Havelka na liščím ocase

Jakub Koumar | Články / Recenze | 30.07.2015

Václava Havelku zná dnes pomalu každý, ale ne každý ví, že se pod pseudonymem Vac Da Hawk věnuje i experimentální hudbě. A přestože City Fox on Acid je jeho prvotina, za sebou už nějaké to škádlení ušních bubínků má, hlavně díky narůstající koncertní praxi s Bonusem nebo z experimentování s Carlem Warwickem v projektu Were Mute.

Mazáctví a hudební nadhled. Rozmanitost, jakou dokáže vtisknout stylům, v jejichž vodách ho potkáváme na albu, je odzbrojující. Ve čtveřici skladeb představuje drone, noise, experimentální hudbu, ambient i konkrétní hudbu. Tu používá velice rafinovaně, zakomponování nahrávek do skladeb je nenápadné a citlivé, až se jakékoliv asociace na jejich původ vytrácejí. Konkretisté by měli radost.

Skladby jsou zvukově vyvážené a vyrovnané, liška ví, co dělat, aby se její pouť nestala divokým a temným bad tripem. Pozorně naslouchá okolí a gurmánsky ho nasává nozdrami citlivými na každou změnu vůně, její velké uši znásobují šelesty, díky čemuž slyší masivní a vše obalující plochy, plné hřmícího mručení přerůstajícího v drony. Ani na chvíli ji nenapadne zakousnout se do svého ocasu a požírat sama sebe, zároveň není zbytečně opatrná a rozšířené zorničky neuhnou před razantním zvukem.

To, co je mohutné, nemusí být bohaté a místy jsou nahrávky ploché. Ostrý industriální nádech v prvních dvou skladbách zbytečně dominuje a rozsáhlejší části ztrácejí na síle. V After Lunch Nap ovšem Havelka rozehrává působivě spletitou a vrtošivou ruchovou kompozici a v závěrečné titulní skladbě City Fox on Acid pak dává vyniknout prostorové a ambientnější koláži. Vytváří tak kontrastní a katarzní prvek, empatický a emocionální závěr.

Vac Da Hawk jako by na svém debutovém EP pořád ještě hledal finální experimentální výraz. City Fox on Acid působí jako poněkud bezhlavý a snad příliš fascinovaný ponor do nedozírných hlubin. Přitom ale projevuje mimořádný cit pro skládání zvuků a koncentraci na konkrétní způsob práce. Tento debut jednoho z mnoha Havelkových alter eg je jasným důkazem, že i na této scéně s ním nemusíme, ale chceme počítat.

Info

Vac Da Hawk – City Fox on Acid (Stoned To Death, 2015)
www.vacdahawkoff.tumblr.com
www.soundcloud.com/stoned-to-death-records/vac-da-hawk-after-lunch-nap-2015

Live: Vac da Hawk + Sajtban
02.08.2015 17:00 | Býčí skála, Brno
www.facebook.com/events/1056297834382676

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Kdo si tak dnes vzpomene? (Hvězdy v polostínu)

Jiří V. Matýsek 20.12.2024

Do světa písničkářů se noří nová publikace novináře, muzikanta a pečlivého lovce příběhů písní Michala Bystrova Hvězdy v polostínu. Nabízí stovku portrétů písničkářů ze šedesátých let.

Všetci žijeme s vedomím, že jedného dňa zmizneme (Parannoul)

Matej Žofčín 18.12.2024

Keď internet objavil na Bandcampe jeho album To See the Next Part of the Dream, ľudia o ňom na stránkach ako Rate Your Music a Reddit nevedeli prestať rozprávať.

Cesta do hlubin sebevrahovy duše (Ti, kteří se rozhodli)

Martin Zoul 17.12.2024

Jsou tabu a tabu. Některá se zhroutí při sebedrobnějším otočení dějinného soukolí, jiná působí dojmem monolitu, do kterého byly při vzniku člověka vyryty základní zákony lidství.

Námorníkov sen (Il Sogno del Marinaio)

Jakub Veselý 10.12.2024

Portfólio koluje pomedzi rockovými pasážami, jazzovými improvizáciami, punkovým rázom a avantgardným experimentálnym prístupom k hudbe.

Boj s vlastní nejistotou (STRFKR)

Filip Peloušek 05.12.2024

Povznášející, psychedelií a euforií prosáklá hudba doplněná o do výšky vyhnaný zpěv Joshuy Hodgese v protikladu s texty plnými pochybností.

Nic není natolik rozbité, aby to nešlo opravit (Mark Lanegan)

Kristina Kratochvilová 25.11.2024

Představu pozlátka tvrdě zadupává do země špinavá realita plná absťáku, démonů, lítosti a vyhasínajících životů Laneganových blízkých.

Křehkost ve zkaženém světě (Anora)

Šimon Žáček 24.11.2024

Zdánlivě banální příběh Anory skrývá krásy i ošklivosti chybujících lidí ve stále více matoucím světě.

Úprimná láska k hudbe (Alfie Templeman)

Jakub Veselý 21.11.2024

Inšpiráciami sa Templeman netají, na R&B a soulových prvkoch sa podpísala hudba Stevieho Wondera a Princea, indie rock s jemnou psychedéliou pripomínajú Tame Impala alebo MGMT.

Spojit žánry a vysvobodit z melancholie (Jiný metro)

Magdalena Fendrychová 11.11.2024

Texty se nezabývají současnými společenskými problémy nebo zásadními citovými zvraty, spíš popisují každodenní situace a fantazie.

Pořád překvapivý soundscape (The Necks)

Žofie Křížková 05.11.2024

Dvaačtyřicetiminutová stopáž zahrnuje jediný track a ten nabízí ponor do hluboce meditativní lázně neopakovatelných nuancí. Za týden v Praze.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace