Karolina Veselá | Články / Recenze | 04.11.2019
Jacob Collier je pětadvacetiletý britský multiinstrumentalista, zpěvák, skladatel a producent. Po několika úspěšných nahrávkách na Youtube vyšla jeho debutová deska In My Room (2016), na níž se představil jako hudební multitalent. Album vytvořil doma v pokoji, skladby sám napsal nebo zaranžoval, nahrál veškeré nástroje, vše zmixoval a produkoval.
V říjnu 2018 oznámil ještě něco zajímavějšího. Během následujících dvou let vydá nové čtyřalbum, projekt padesáti skladeb nesoucí název Djesse. Ten evokuje Collierovy iniciály, ale prý jde o náhodu. Djesse je dítě, které má každý z nás hluboko v sobě. Většina na něj zapomněla, Collier s ním ale udržuje dobrý vztah a nabádá všechny posluchače, aby učinili totéž. Djesse je hravé, Djesse je štastné, je taky smutné a hloubavé. S Djesse se můžete pohroužit do svého nitra, po většinu času se vám ale, po vzoru Colliera, bude chtít tančit.
Každá ze čtyř autorských nahrávek má odlišný koncept. Djesse vol. 1 se točí kolem symfonického orchestru, je velkolepé a symbolizuje zimní období, krom holandského Metropole Orkest na něm hostují Laura Mvula, Take 6 nebo jeho matka Suzie Collier. V Djesse vol. 2 Collier ubírá na velkoleposti zvuku i obsazení. Album je akustické a symbolizuje jaro, je niternější, melancholičtější, ale zachovává si hravost a radost ze života.
Tato část je opět plná autorových hudebních „heroes“, kterým píše písničky přímo na tělo. Skladby s Maro, Liannou La Havas nebo Beccou Stevens znějí tak autenticky a přirozeně, jako by si je psaly samy. Velkým překvapením je singl It Don't Matter s hostující R&B zpěvačkou JoJo, která se ukazuje v úplně novém světle. JoJo se prezentuje neuvěřitelnou pěveckou technikou a společně s Collierem tvoří dynamické a šťavnaté duo. Na desce však nehostují pouze zpěvačky, ale také instrumentalisté jako světoznámý rockový kytarista Steve Vai nebo folkový houslista Sam Amidon. Specialitou je aranžmá skladby Moon River z filmu Snídaně u Tiffanyho, která obsahuje 5 000 Collierových vokálů a 144 hostujících, což může zaskočit i Collierovy fanoušky. Mnohé další písně jsou plné drobných detailů, které se vyjevují až postupným naposloucháváním, svou roli mají i zvuky obyčejných předmětů, jako jsou příbory, jízdní kolo nebo zvuk tekoucí vody a projíždějícího vlaku.
Jacob Collier originálním a inovativním způsobem spojuje jazz, soul, elektroniku, klasickou hudbu a mnoho dalšího. Naprosto sebevědomě a s velkým umem pracuje se střídáním rytmů a laděním nástrojů, což mu umožňuje rozšiřovat a posouvat hranice hudby. Neustále hledá ideální balanc mezi hudební teorií a prožitkem, který hudba nabízí. Využívá rovněž nástroje z celého světa, které často dostává darem od svých kolegů a obdivovatelů, rád spojuje tradiční folklór s nejmodernějšími trendy. To všechno může působit překombinovaně, opak je pravdou. Jacob Collier vytváří jedinečnou fúzi, která dokáže nabídnout nevšední zážitek jak laikům, tak profesionálům.
Jiří V. Matýsek 20.12.2024
Do světa písničkářů se noří nová publikace novináře, muzikanta a pečlivého lovce příběhů písní Michala Bystrova Hvězdy v polostínu. Nabízí stovku portrétů písničkářů ze šedesátých let.
Matej Žofčín 18.12.2024
Keď internet objavil na Bandcampe jeho album To See the Next Part of the Dream, ľudia o ňom na stránkach ako Rate Your Music a Reddit nevedeli prestať rozprávať.
Martin Zoul 17.12.2024
Jsou tabu a tabu. Některá se zhroutí při sebedrobnějším otočení dějinného soukolí, jiná působí dojmem monolitu, do kterého byly při vzniku člověka vyryty základní zákony lidství.
Jakub Veselý 10.12.2024
Portfólio koluje pomedzi rockovými pasážami, jazzovými improvizáciami, punkovým rázom a avantgardným experimentálnym prístupom k hudbe.
Filip Peloušek 05.12.2024
Povznášející, psychedelií a euforií prosáklá hudba doplněná o do výšky vyhnaný zpěv Joshuy Hodgese v protikladu s texty plnými pochybností.
Kristina Kratochvilová 25.11.2024
Představu pozlátka tvrdě zadupává do země špinavá realita plná absťáku, démonů, lítosti a vyhasínajících životů Laneganových blízkých.
Šimon Žáček 24.11.2024
Zdánlivě banální příběh Anory skrývá krásy i ošklivosti chybujících lidí ve stále více matoucím světě.
Jakub Veselý 21.11.2024
Inšpiráciami sa Templeman netají, na R&B a soulových prvkoch sa podpísala hudba Stevieho Wondera a Princea, indie rock s jemnou psychedéliou pripomínajú Tame Impala alebo MGMT.
Magdalena Fendrychová 11.11.2024
Texty se nezabývají současnými společenskými problémy nebo zásadními citovými zvraty, spíš popisují každodenní situace a fantazie.
Žofie Křížková 05.11.2024
Dvaačtyřicetiminutová stopáž zahrnuje jediný track a ten nabízí ponor do hluboce meditativní lázně neopakovatelných nuancí. Za týden v Praze.