Články / Recenze

Volný pád

Volný pád

Petr Janiš | Články / Recenze | 19.04.2014

Ve své druhé autobiografické knize Volný pád se Nicolai Lilin věnuje době strávené ve válkou zmítaném Čečensku. Oproti Lilinově prvotině Sibiřská výchova, kde se věnoval specifickému fungování urcké kriminálnické komunity v Podněstří, jež byla psána formou nenavazujících útržkovitých flashbacků z dětství, Volný pád je souvislým románem, který pohledem člena ruského speciálního komanda zachycuje děsy a hrůzy válečného konfliktu. Podobně jako v Sibiřské výchově je i ve Volném pádu vykresleno lidské soužití v konkrétní subkultuře (armádních složkách) a Lilinův subjektivní pohled na vojenské podmínky a akce, jichž se stal svědkem a aktivně se jich účastnil.

V čečenském konfliktu se nepřítelem nestává a priori pouze strana muslimských žoldáků, ale také někteří vysocí představitelé ruské armády, kteří pro svůj vlastní zisk udělají cokoliv – prodávají zbraně znepřátelené straně, neváhají obětovat vlastní lidi. Podstatou rozdmýchaného konfliktu není boj proti terorismu; vysvětlení je z pohledu aktivních účastníků v uniformě prozaické: „... děláme bordel, abysme odvrátili pozornost od vážnejch věcí, který se tady na tom místě dějou.“ Absurdita ideálů, za které vojáci bojují, má k označení „kafkárna“ blíže než kdykoliv předtím: „Ústavní pořádek jsme nastolili my sami, ideál, za nějž jsme byli ochotni položit život, ideál, který jsme všichni nenáviděli…”

Ve válce jde veškerý humanismus (tak pompézně představován postavou Toma Hankse ve filmu Zachraňte vojína Ryana) stranou. Civilní obyvatelstvo je považováno za spojence opačné strany a jednoznačné rozdělení na „my a oni“ se stává pravidlem. Proto snad ani nepřekvapí, že civilisté splývají s šedí válečné vřavy a nejsou ani reálně vnímáni. Sadismus, který má protistraně ukázat, „kdo je tady pánem“, se vyjevuje v celé své nahotě: „Arab měl celou hruď staženou z kůže, od pupku až ke krku. Omdlel, ale bylo vidět, že slabě dýchá.“ Jedná se o pověstnou hrubou záplatu? Jedinou možností, jak přežít šílenosti pekla, je citové vyprahnutí. To, co člověka obklopuje se na něm ovšem nekompromisně projevuje. O tom, že autor z nelidského prostředí ještě úplně neotupěl, svědčí pocity, které nejsou zastřeny optikou strojů na zabíjení: „...jako bychom se topili v nelidském násilí, které mění lidi, ničí je, i naše duše byly jen ruiny…”

Jelikož se nasazení v Čečensku týká nejen profesionálních vojáků, ale také branců, kteří jsou nuceni „odkroutit“si dva nucené roky, Lilinovo alter ego se znovu ocitá v civilu. Jako mnoho ostatních, jež čelili stresu v bojových situací, trápí Nikolaie veteránský syndrom. „Netknutá okna se skly, a za těmi skly pohodlný a mírumilovný život uprostřed pořádku: žárovky v lampách na svém místě, barevné záclonky, květiny na parapetech… to všechno mi připadalo příšerné.” To, co ve válkou spálené zemi člověk považoval za normální způsob bytí, v civilním životě nemůže vystát (obdobná situace je popsána v knize Patricka Chauvela Apač, který chtěl být orlem, kde válečný zabiják vyměnil vietnamskou džungli za tu pařížskou, betonovou.)

A závěrem? Snad jen citovat ruské rčení: „Dcera prostitutka je pro rodinu menší ostuda než syn voják.”

Info

Nicolai Lilin - Volný pád (Paseka, 2014)
http://www.paseka.cz/lilin-nicolai-volny-pad/produkt-3883

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Trochu červené (Lelee)

Veronika Vagačová 22.01.2025

Hravé riffy, prenikavé vokály a nečakané štylistické zmeny sú len pár z ocenenia-hodných kvalít tejto relatívne novej skupiny.

Mramory města, v pokojích mršin (Infamis Tenebre)

Jiří V. Matýsek 21.01.2025

Žádný growl, žádné temné mručení, jakoby tu z vlhkých kobek zněl hlas čisté bytosti, kterou zahnalo lidské nepochopení.

Nový hlas v mé hlavě (Linkin Park)

3DDI3 01.01.2025

Kapela, co má duši, ale nemá hlas. Anebo jo.

Kdo si tak dnes vzpomene? (Hvězdy v polostínu)

Jiří V. Matýsek 20.12.2024

Do světa písničkářů se noří nová publikace novináře, muzikanta a pečlivého lovce příběhů písní Michala Bystrova Hvězdy v polostínu. Nabízí stovku portrétů písničkářů ze šedesátých let.

Všetci žijeme s vedomím, že jedného dňa zmizneme (Parannoul)

Matej Žofčín 18.12.2024

Keď internet objavil na Bandcampe jeho album To See the Next Part of the Dream, ľudia o ňom na stránkach ako Rate Your Music a Reddit nevedeli prestať rozprávať.

Cesta do hlubin sebevrahovy duše (Ti, kteří se rozhodli)

Martin Zoul 17.12.2024

Jsou tabu a tabu. Některá se zhroutí při sebedrobnějším otočení dějinného soukolí, jiná působí dojmem monolitu, do kterého byly při vzniku člověka vyryty základní zákony lidství.

Námorníkov sen (Il Sogno del Marinaio)

Jakub Veselý 10.12.2024

Portfólio koluje pomedzi rockovými pasážami, jazzovými improvizáciami, punkovým rázom a avantgardným experimentálnym prístupom k hudbe.

Boj s vlastní nejistotou (STRFKR)

Filip Peloušek 05.12.2024

Povznášející, psychedelií a euforií prosáklá hudba doplněná o do výšky vyhnaný zpěv Joshuy Hodgese v protikladu s texty plnými pochybností.

Nic není natolik rozbité, aby to nešlo opravit (Mark Lanegan)

Kristina Kratochvilová 25.11.2024

Představu pozlátka tvrdě zadupává do země špinavá realita plná absťáku, démonů, lítosti a vyhasínajících životů Laneganových blízkých.

Křehkost ve zkaženém světě (Anora)

Šimon Žáček 24.11.2024

Zdánlivě banální příběh Anory skrývá krásy i ošklivosti chybujících lidí ve stále více matoucím světě.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace