Články / Recenze

Vykutálení machři Eagles of Death Metal

Vykutálení machři Eagles of Death Metal

Akana | Články / Recenze | 27.11.2015

OHODNOŤTE DESKU

Přátelství mezi Jessem Hughesem a Joshem Hommem má hluboké kořeny. Kamarádství až za hrob a touha užít si kopec srandy stojí v jejich případě vysoko nad jakýmikoli komerčními diktáty. Ačkoli každý z nich (především Homme) vyvíjí spoustu dalších hudebních aktivit, už počtvrté se sešli ve studiu jako vykutálení machři Boots Electric a Baby Duck pod hlavičkou Eagles of Death Metal. Kapely, která si na nic nehraje, přestože si v první řadě hraje. Dvojice si hýčká svou image nadržených buranů z Jihu, kterou tentokrát obalem nové desky (připomněl mi podobně slizký, ovšem mnohem méně vtipný cover kabátího alba Čert na koze jel, jedné z největších zhůvěřilostí v dějinách domácího hudebního artworku) dovedla až na hranici sebeparodie, což je ostatně její oblíbený operační prostor. Od začátku je smyslem téhle kapely užít si co nejvíc legrace, a to platí i nadále. Obehraná rock'n'rollová klišé dostávají v jejich podání díky poťouchlé nadsázce i skutečnému nadšení jedinečný šmrnc.

Jestli album Zipper Down něčím překvapí, pak snad jedině výběrem coververze Save a Prayer od Duran Duran. Chlupatý venkovský macho zpívá vymydlený hitík novoromantických hezounů – jedno oko nezůstane suché a podstata typického humoru Eagles je naplněna. A kromě toho Hughes to zpívá opravdu dobře.

Srdce desky ovšem tepe v jiných písních, předvídatelnějších, ale znovu bezvadně vymyšlených a rajcovně podaných. Eagles v nich sázejí na hutný, dravý zvuk a rychlá tempa. Complexity je ukázkově rozžhavený a chytlavý otvírák, do ještě větších obrátek se rozjíždí Got a Woman, neúnavné slajdování nabíjí Got the Power, instrumentálně ještě divočejší je The Reverend. Všechno stojí na důvěrně známých rock'n'rollových idiomech, ale to jemné přehrávání spolu s nepředstíraným zanícením dodává songům skoro bolanovskou eleganci. Ostatně v uvolněnějších kouscích I Love You All the Time nebo The Deuce slyším T.Rex docela zřetelně.

Tohle není album, jakým se říká „zásadní“. Je krajně nepravděpodobné, že Eagles of Death Metal nějaké takové kdy natočí. Na to je jejich přístup příliš nezávazný, muzika příliš (i když přiznaně) odvozená. Ale ať mi nikdo neříká, že „umění“ je cennější než zábava, intelektuální uspokojení očistnější než smích, sex a fyzická euforie. Neuvěřím mu a při poslechu Eagles of Death Metal už vůbec ne.

Info

Eagles of Death Metal – Zipper Down (Downtown Recordings, 2015)
www.eaglesofdeathmetal.com

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Kdo si tak dnes vzpomene? (Hvězdy v polostínu)

Jiří V. Matýsek 20.12.2024

Do světa písničkářů se noří nová publikace novináře, muzikanta a pečlivého lovce příběhů písní Michala Bystrova Hvězdy v polostínu. Nabízí stovku portrétů písničkářů ze šedesátých let.

Všetci žijeme s vedomím, že jedného dňa zmizneme (Parannoul)

Matej Žofčín 18.12.2024

Keď internet objavil na Bandcampe jeho album To See the Next Part of the Dream, ľudia o ňom na stránkach ako Rate Your Music a Reddit nevedeli prestať rozprávať.

Cesta do hlubin sebevrahovy duše (Ti, kteří se rozhodli)

Martin Zoul 17.12.2024

Jsou tabu a tabu. Některá se zhroutí při sebedrobnějším otočení dějinného soukolí, jiná působí dojmem monolitu, do kterého byly při vzniku člověka vyryty základní zákony lidství.

Námorníkov sen (Il Sogno del Marinaio)

Jakub Veselý 10.12.2024

Portfólio koluje pomedzi rockovými pasážami, jazzovými improvizáciami, punkovým rázom a avantgardným experimentálnym prístupom k hudbe.

Boj s vlastní nejistotou (STRFKR)

Filip Peloušek 05.12.2024

Povznášející, psychedelií a euforií prosáklá hudba doplněná o do výšky vyhnaný zpěv Joshuy Hodgese v protikladu s texty plnými pochybností.

Nic není natolik rozbité, aby to nešlo opravit (Mark Lanegan)

Kristina Kratochvilová 25.11.2024

Představu pozlátka tvrdě zadupává do země špinavá realita plná absťáku, démonů, lítosti a vyhasínajících životů Laneganových blízkých.

Křehkost ve zkaženém světě (Anora)

Šimon Žáček 24.11.2024

Zdánlivě banální příběh Anory skrývá krásy i ošklivosti chybujících lidí ve stále více matoucím světě.

Úprimná láska k hudbe (Alfie Templeman)

Jakub Veselý 21.11.2024

Inšpiráciami sa Templeman netají, na R&B a soulových prvkoch sa podpísala hudba Stevieho Wondera a Princea, indie rock s jemnou psychedéliou pripomínajú Tame Impala alebo MGMT.

Spojit žánry a vysvobodit z melancholie (Jiný metro)

Magdalena Fendrychová 11.11.2024

Texty se nezabývají současnými společenskými problémy nebo zásadními citovými zvraty, spíš popisují každodenní situace a fantazie.

Pořád překvapivý soundscape (The Necks)

Žofie Křížková 05.11.2024

Dvaačtyřicetiminutová stopáž zahrnuje jediný track a ten nabízí ponor do hluboce meditativní lázně neopakovatelných nuancí. Za týden v Praze.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace