Články / Recenze

Z New Yorku do pekla... A zpátky.

Z New Yorku do pekla... A zpátky.

Petr Janiš | Články / Recenze | 22.12.2013

Karel Fořt emigroval z Československa v roce 1979. První léta emigrace strávil v Rakousku, od roku 1981 pak žil v Americe, převážně v New Yorku, kde spoluzakládal punkrockovou kapelu Iron Curtain. Po „revoluci“ se vrátil do Československa a v restituovaném pražském domě provozoval Klub v Jilské (byvší významné alternativní centrum). Prvním literárním počinem byl básnický text Děti českého království z roku 1991. Kniha Z New Yorku do pekla a zpět je jeho prozaickou prvotinou.

Z New Yorku do pekla a zpět je románem s autobiografickými prvky, ve kterém se autor věnuje období strávenému v New Yorku na přelomu osmdesátých a devadesátých let, kdy propadl drogové závislosti, z čehož pramenily kriminální delikty a několikero zatčení.

East Village osmdesátých let. Drogy v ulicích jsou dostupné jako housky v krámě a český emigrant, který vyjel do světa podívat se na stranu „za oponou“ podléhá jejich domnělému účinku vidět „něco víc“. „Kdyby nebyly drogy, nebylo by ani náboženství. A kdyby nebylo náboženství, nebyla by civilizace. A nemyslím tím jen takový drogy jako hašiš nebo meskalin, ale všechny ty báječný chemikálie, co ti měněj vědomí, teda i chlast... Drogy ti prostě pootevřou škvíru, kterou můžeš vidět jinej svět, než na jakej seš zvyklej.“ Čím větší závislost, tím větší dávka. A přímá úměra platí i pro pořizovací cenu. Je jen otázkou času, kdy bude Fořtovo alter ego Čeko přistiženo při překročení zákona.

Po jedné nepodařené loupeži se Čeko dostává do vazební věznice Rikers. Je v místě, kde jedinou lidskou komoditou, jež má ještě nějakou hodnotu, je charakter člověka: „...nikdy nebonzuj. To ztratíš čest, a protože tady skoro nikdo nic nemá, je čest pomalu to jediný, co zbejvá. Čest a respekt. Je to to poslední a nesmíš to ztratit, jinak tě čeká buď kudla do břicha, nebo dlouhodobá segregace. Nebo taky obojí. Snitches get stiches.“ Pokud byl život v permanentním rauši zpodobněním ráje na zemi, pobyt ve vazební věznici se stává pomyslným očistcem, který je obýván pestrou směsicí kriminální(č)ků čekajících na soudní proces. Čeko nastalou situaci bere jako dobrovolné pokání – své dosavadní hříchy spáchané na svobodě chce bezpodmínečně odčinit. Samozřejmě se svým způsobem jedná o z nouze ctnost, protože na směšnou kauci v hodnotě 500 dolarů zkrátka nemá. Úctu si u spoluvězňů získává nejen odmítnutím finanční výpomoci od jednoho „kolegů v pruhovaném“, ale také schopností číst a psát. Pomoc s korekcí i tvorbou dopisů jej posouvá na společenském žebříčku vězeňské hierarchie.

Očista duše, která je zbavována všech pozemských „slastí a radostí“ – pozbytí drogové závislosti pomocí metadonové léčby je vystřídáno pomyslným peklem, které je situováno na newyorský ostrov Hart. Čeko se spolu s dalšími vězni stává součástí hrobařské skupiny, která má za úkol pochovávat mrtvé, o které nikdo nemá zájem (bezdomovci, feťáci, staří...). Finální zkouškou „znovuzrození čisté duše“ je kopání hrobů speciálních rozměrů – malých dětských rakví. Jak dlouho však bude člověk odolávat ďáblovu neustálému pokušení tam na druhé straně, na svobodě?

Text knihy, jenž je sám o sobě realisticky uvěřitelný, je doprovázen černobílými fotografiemi Pavla Sojky, které atmosféru na pomezí šedi a černě umocňují.

Info

Karel Fořt - Z New Yorku do pekla a zpět (Torst, 2013)

http://www.alterego.sk/kniha/z-new-yorku-do-pekla-a-zpet

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Trochu červené (Lelee)

Veronika Vagačová 22.01.2025

Hravé riffy, prenikavé vokály a nečakané štylistické zmeny sú len pár z ocenenia-hodných kvalít tejto relatívne novej skupiny.

Mramory města, v pokojích mršin (Infamis Tenebre)

Jiří V. Matýsek 21.01.2025

Žádný growl, žádné temné mručení, jakoby tu z vlhkých kobek zněl hlas čisté bytosti, kterou zahnalo lidské nepochopení.

Nový hlas v mé hlavě (Linkin Park)

3DDI3 01.01.2025

Kapela, co má duši, ale nemá hlas. Anebo jo.

Kdo si tak dnes vzpomene? (Hvězdy v polostínu)

Jiří V. Matýsek 20.12.2024

Do světa písničkářů se noří nová publikace novináře, muzikanta a pečlivého lovce příběhů písní Michala Bystrova Hvězdy v polostínu. Nabízí stovku portrétů písničkářů ze šedesátých let.

Všetci žijeme s vedomím, že jedného dňa zmizneme (Parannoul)

Matej Žofčín 18.12.2024

Keď internet objavil na Bandcampe jeho album To See the Next Part of the Dream, ľudia o ňom na stránkach ako Rate Your Music a Reddit nevedeli prestať rozprávať.

Cesta do hlubin sebevrahovy duše (Ti, kteří se rozhodli)

Martin Zoul 17.12.2024

Jsou tabu a tabu. Některá se zhroutí při sebedrobnějším otočení dějinného soukolí, jiná působí dojmem monolitu, do kterého byly při vzniku člověka vyryty základní zákony lidství.

Námorníkov sen (Il Sogno del Marinaio)

Jakub Veselý 10.12.2024

Portfólio koluje pomedzi rockovými pasážami, jazzovými improvizáciami, punkovým rázom a avantgardným experimentálnym prístupom k hudbe.

Boj s vlastní nejistotou (STRFKR)

Filip Peloušek 05.12.2024

Povznášející, psychedelií a euforií prosáklá hudba doplněná o do výšky vyhnaný zpěv Joshuy Hodgese v protikladu s texty plnými pochybností.

Nic není natolik rozbité, aby to nešlo opravit (Mark Lanegan)

Kristina Kratochvilová 25.11.2024

Představu pozlátka tvrdě zadupává do země špinavá realita plná absťáku, démonů, lítosti a vyhasínajících životů Laneganových blízkých.

Křehkost ve zkaženém světě (Anora)

Šimon Žáček 24.11.2024

Zdánlivě banální příběh Anory skrývá krásy i ošklivosti chybujících lidí ve stále více matoucím světě.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace