Články / Recenze

Zatažené záclony a ďábel (Nick Cave)

Zatažené záclony a ďábel (Nick Cave)

mArcElkrIz | Články / Recenze | 14.02.2013

Vědomí stále ještě prapodivně rotuje bez záchytného bodu, v nepravidelných záblescích vydává mozek signály, že pochopil, že tahle cesta je ta chimérická, fatální a finální. Jenže úder byl tak silný a opakovaný, že je stále těžké čemukoli uvěřit. Přitom varování přicházela. Čas změny. Návrat domů. Návrat na místa, která už beztak nejsou stejná. Návrat s varováním...

K Push the Sky Away vedla řada indicií - na jednom konci kazatel Nick rozhazující mlžné vzkazy a na druhé skutečnost, že odkaz neonové duše předešlého eskamotérského evangelia Dig, Lazarus, Dig!!! byl povznesen do nejvyšších pater okultním svazkem řeznické dcerky s elektrickým cowboyem v chrámu Grinderman 2. To vše ve zběsilých obrátkách, plamenech a beatech. Hranice byly zasaženy. Čas dozrál. Čas probudit k životu spodní proudy, otevřít skrytá dvířka, z osvětlených ulic vstoupit do zašitých úzkých chodbiček pod schody.

Album plné šedé a černé, plné všemožných podob samoty, zhroucených možností a cest překypujících špatnými odbočkami. Album z nejsilnějších, nejniternějších a nejtišších. Místo okamžitě rozkódovatelných riffů a špíny i lesku všeobjímajícího rock&rollu přichází zlověstný šum, zdánlivý klid a minimalistické postupy (ach, ta mantrická basa ve We Real Cool a evokativní motivy ve Water's Edge). Jednotlivé fragmenty (ideové, textové, melodické) prorůstají jednotlivými písněmi celého alba. Sounáležitost, zacyklenost, nedohledno... Nástroje všemožně odtikávají, pulsují, vlní se, lámou (Wide Lovely Eyes), hypnotizující plochy jsou protínány dívčím, křehce poletujícím a opojným vokálem (Finishing Jubilee Street, We No Who U R). Houslové motivy Warrena Ellise démonizují pouze v občasných, ale extra silných dávkách. Ostatně, celý sound je tentokrát o náznacích a zdánlivé křehkosti, která však postupně nabírá na intenzitě (Jubilee Street ) s extrémní schopností uhranout, pozřít. Ani po vrcholné dávce (Higgs Boson Blues) nepřijde vysvobození, jen slastné omotání (Push the Sky Away). Tuhnutí šíje, hřejivý pocit, neschopnost se pohnout. Jsou tu hymnické perly, které budete milovat (Mermaids, We No Who U R , Jubilee Street), a před rozšířenými zorničkami rotují ikonické stíny chlápků s velkým C: Cash, Cale, Cohen... Cave s úšklebkem vypráví, lamentuje, předkládá vize i bujaře kráká, potkává na křižovatce Roberta Johnsona s kytarou za hrst dolarů, části mumifikované kočky klade po bok Miley Cyrus a Hannah Montany, krev je pravá a paměť mizerná (ano, absolutní vrchol, orgasmická změť obrazů Higgs Boson Blues), ženy rozevírají stehna jak Bibli, záclony jsou zatažené a ďábel je vždy na blízku.

Může existovat ještě hlubší rána? Ještě více deptající, bouřlivější a smyslnější... Hlava zůstává zakloněná, oči upřené do prázdné skříně, šelest na srdci k smíchu a pnutí pod pasem nepostradatelné. Kompromis nepřichází v úvahu. Vstoupíš-li, neexistuje návrat. Po vstupu, varován, zůstávám.

Info

Nick Cave & The Bad Seeds - Push the Sky Away (Bad Seed Ltd., 2013)
www.nickcave.com

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Kdo si tak dnes vzpomene? (Hvězdy v polostínu)

Jiří V. Matýsek 20.12.2024

Do světa písničkářů se noří nová publikace novináře, muzikanta a pečlivého lovce příběhů písní Michala Bystrova Hvězdy v polostínu. Nabízí stovku portrétů písničkářů ze šedesátých let.

Všetci žijeme s vedomím, že jedného dňa zmizneme (Parannoul)

Matej Žofčín 18.12.2024

Keď internet objavil na Bandcampe jeho album To See the Next Part of the Dream, ľudia o ňom na stránkach ako Rate Your Music a Reddit nevedeli prestať rozprávať.

Cesta do hlubin sebevrahovy duše (Ti, kteří se rozhodli)

Martin Zoul 17.12.2024

Jsou tabu a tabu. Některá se zhroutí při sebedrobnějším otočení dějinného soukolí, jiná působí dojmem monolitu, do kterého byly při vzniku člověka vyryty základní zákony lidství.

Námorníkov sen (Il Sogno del Marinaio)

Jakub Veselý 10.12.2024

Portfólio koluje pomedzi rockovými pasážami, jazzovými improvizáciami, punkovým rázom a avantgardným experimentálnym prístupom k hudbe.

Boj s vlastní nejistotou (STRFKR)

Filip Peloušek 05.12.2024

Povznášející, psychedelií a euforií prosáklá hudba doplněná o do výšky vyhnaný zpěv Joshuy Hodgese v protikladu s texty plnými pochybností.

Nic není natolik rozbité, aby to nešlo opravit (Mark Lanegan)

Kristina Kratochvilová 25.11.2024

Představu pozlátka tvrdě zadupává do země špinavá realita plná absťáku, démonů, lítosti a vyhasínajících životů Laneganových blízkých.

Křehkost ve zkaženém světě (Anora)

Šimon Žáček 24.11.2024

Zdánlivě banální příběh Anory skrývá krásy i ošklivosti chybujících lidí ve stále více matoucím světě.

Úprimná láska k hudbe (Alfie Templeman)

Jakub Veselý 21.11.2024

Inšpiráciami sa Templeman netají, na R&B a soulových prvkoch sa podpísala hudba Stevieho Wondera a Princea, indie rock s jemnou psychedéliou pripomínajú Tame Impala alebo MGMT.

Spojit žánry a vysvobodit z melancholie (Jiný metro)

Magdalena Fendrychová 11.11.2024

Texty se nezabývají současnými společenskými problémy nebo zásadními citovými zvraty, spíš popisují každodenní situace a fantazie.

Pořád překvapivý soundscape (The Necks)

Žofie Křížková 05.11.2024

Dvaačtyřicetiminutová stopáž zahrnuje jediný track a ten nabízí ponor do hluboce meditativní lázně neopakovatelných nuancí. Za týden v Praze.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace