Barbora Števanka Kadlíčková | Články / Recenze | 30.10.2018
Při dokončování loňského alba Jiskřící stála kapela Zrní před nelehkým rozhodnutím – kvůli jeho délce musela z výsledného celku vyřadit čtyři písně. A z těch vzniklo EP Spící.
Úvodní Kdo budí medvěda? je původně singl z roku 2016. V nově přemíchané podobě a kratší stopáži je údernější, v aranžmá průzračnější a na poslech návykový. Text, inspirovaný Jungovou filozofií i Nolanovým filmem Počátek, zpracovává témata snění, reality a podvědomí. Úvodní hradba temných tónů houslí a kytar představuje procitání, sen se rozplývá v chytlavém tepu bicích a problikávající elektronice. Do té vzápětí proniká hlas podvědomí v podobě zpěvu Jana Ungera, pobízejícího k probuzení a dosažení vytouženého cíle. „Běžíš, běžíš, běžíš…,“ kolem se s povzbuzující dravostí míhají vyhrávky smyčců a netrpělivé odpovědi kytar, „... až najednou vzlítneš. Vstávej, probuď se.“
Pomalá, strukturně rozvolněná Do vody vznikla ve spolupráci s tibetským zpěvákem Lotenem Namlingem a vyčnívá právě díky fúzi dvou vzdálených, přesto příběhy propojených světů. Lidově baladická nálada, navozená téměř cimbálovým zvukem tlumených kytar a melancholií houslí s flétnou, se zde prolíná s alikvótním zpěvem, transovým bubnem, drsnými kytarami a Namlingovým naléhavým vokálem.
Jakoby bloumající nočním městem rozvíjí Unger surrealistickou polemiku o spáčích s názvem Kde jsou ty oči? Ta, uvozená pevným beatem, se odehrává v melancholicky zkreslených kytarách, stínech houslí a ke konci se do krajnosti vyostřuje přebuzeným zvukem ochromujícím mysl. Předposlední Ať je vztahovým duetem doplněným křehkým hlasem Báry Ungerové, pojednávajícím o lásce i nevyhnutelném rozloučení. Co je ten kousek neklidu, který nás nutí odejít, i když nám na druhém stále záleží? Závěrečná Z vody je krátkým dovětkem. Sólo pro akordeon, které na způsob varhanního preludování vroucně rozvíjí melodii Do vody, v pozadí doplněnou ukolébavkovým broukáním a dětským hláskem - symbolem nových začátků a otevřené mysli?
Spící je pro Zrní první oficiální nahrávkou krátkého formátu. I na této ploše necelých devatenácti minut se podařilo vytvořit přirozeně fungující minikolekci písní, které se na předešlé album, snad kvůli rozdílnému charakteru, nedostaly. S tématy krize, přerodu a hledání nového směru je pak obsahovým dozněním Jiskřící. Zrní nadále poutavě zkoumají hranice vlastního zvukového terénu, experimentují se strukturou písní a nebojí se přiostřit hrany elektroniky, osobitou textovou výpověď zachycují vyzrále volenými hudebními prostředky. Co asi před sebou dále vidí „spící“ skupina, která dokáže vyprodat Forum Karlín i hrát na tak speciálních místech, jako je vila Tugendhat?
Zrní – Spící (vlastní náklad, 2018)
www.zrni.cz
Křty EP Spící:
1. 11. 2018 19:00
Klub Fléda, Brno
fb událost
17. 12. 2018 20:00
Lucerna Music Bar, Praha
fb událost
foto © Laura Kovanská
Jiří V. Matýsek 20.12.2024
Do světa písničkářů se noří nová publikace novináře, muzikanta a pečlivého lovce příběhů písní Michala Bystrova Hvězdy v polostínu. Nabízí stovku portrétů písničkářů ze šedesátých let.
Matej Žofčín 18.12.2024
Keď internet objavil na Bandcampe jeho album To See the Next Part of the Dream, ľudia o ňom na stránkach ako Rate Your Music a Reddit nevedeli prestať rozprávať.
Martin Zoul 17.12.2024
Jsou tabu a tabu. Některá se zhroutí při sebedrobnějším otočení dějinného soukolí, jiná působí dojmem monolitu, do kterého byly při vzniku člověka vyryty základní zákony lidství.
Jakub Veselý 10.12.2024
Portfólio koluje pomedzi rockovými pasážami, jazzovými improvizáciami, punkovým rázom a avantgardným experimentálnym prístupom k hudbe.
Filip Peloušek 05.12.2024
Povznášející, psychedelií a euforií prosáklá hudba doplněná o do výšky vyhnaný zpěv Joshuy Hodgese v protikladu s texty plnými pochybností.
Kristina Kratochvilová 25.11.2024
Představu pozlátka tvrdě zadupává do země špinavá realita plná absťáku, démonů, lítosti a vyhasínajících životů Laneganových blízkých.
Šimon Žáček 24.11.2024
Zdánlivě banální příběh Anory skrývá krásy i ošklivosti chybujících lidí ve stále více matoucím světě.
Jakub Veselý 21.11.2024
Inšpiráciami sa Templeman netají, na R&B a soulových prvkoch sa podpísala hudba Stevieho Wondera a Princea, indie rock s jemnou psychedéliou pripomínajú Tame Impala alebo MGMT.
Magdalena Fendrychová 11.11.2024
Texty se nezabývají současnými společenskými problémy nebo zásadními citovými zvraty, spíš popisují každodenní situace a fantazie.
Žofie Křížková 05.11.2024
Dvaačtyřicetiminutová stopáž zahrnuje jediný track a ten nabízí ponor do hluboce meditativní lázně neopakovatelných nuancí. Za týden v Praze.