Články / Recenze

Cesta z diska Broken Bells

Cesta z diska Broken Bells

Anna Pleslová | Články / Recenze | 17.03.2014

Před čtyřmi roky se na trhu zjevil nový projekt s názvem Broken Bells, za nímž stál v té době asi nejvíc cool producent Danger Mouse a frontman úspěšných The Shins - James Mercer. Všechno klaplo. Příjemná inteligentní hudba plus zajímavý vizuál - úspěch se dostavil ihned.

O to příjemnější bylo, když před půl rokem vyšla zpráva, že Broken Bells budou vydávat druhou desku. Byla jsem zaskočena, přeci jen je to pouze vedlejší projekt a v těch se příliš často nepokračuje (vzpomeňme např. na The Good, the Bad & the Queen Damona Albarna). Před vydáním proběhla vydatná hype kampaň s vědecko-fantastickými filmečky, kde obsadili hlavní role Anton Yelchin ze Star Treku a Kate Mara z House of Cards. Z koule, co mají Broken Bells ve znaku, se stala vesmírná loď, kterou pilotovali astronauti Mouse a Mercer.

Album After the Disco je laděné do sci-fi melancholické atmosféry. Prozrazoval to už první kousek z desky Holding on for Life, osmdesátkové synthpopové aranžmá a falsetový zpěv à la Bee Gees zavedou do hvězdných časů Vladimíra Remka. První singl má ještě šťávu, se zbytkem alba je to ale horší. I když jsou jednotlivé songy rozmanité, některé jdou více do soulu, jiné zas do diska, téměř všechny mají podobnou stavbu. Rychlý začátek s výraznou basovou linkou nebo bicími, do toho Mercerův zpěv a refrén s přemírou ženských a místy (nedej bože) dětských hlasů. Amerika, gospel, patos, velkolepost... trubky, smyčce, všechno zdvojené tak, aby to chytlo za srdíčko. Minulé album bylo skromnější a - silnější.

A takhle to jde stále dál až do písně Medicine, která obsahuje Mercerův optimistický vokál a atmosféru, díky níž to není jen obyčejný pop. Fanoušci Broken Bells nebudou z After the Disco zklamáni, přeci jen si nahrávka drží laťku z minula. Jen to pánové psali, jako by už opravdu měli (nejen) po diskotéce.

Info

Broken Bells – After the Disco (Columbia, 2014)
http://www.brokenbells.com

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Všetci žijeme s vedomím, že jedného dňa zmizneme (Parannoul)

Matej Žofčín 18.12.2024

Keď internet objavil na Bandcampe jeho album To See the Next Part of the Dream, ľudia o ňom na stránkach ako Rate Your Music a Reddit nevedeli prestať rozprávať.

Cesta do hlubin sebevrahovy duše (Ti, kteří se rozhodli)

Martin Zoul 17.12.2024

Jsou tabu a tabu. Některá se zhroutí při sebedrobnějším otočení dějinného soukolí, jiná působí dojmem monolitu, do kterého byly při vzniku člověka vyryty základní zákony lidství.

Námorníkov sen (Il Sogno del Marinaio)

Jakub Veselý 10.12.2024

Portfólio koluje pomedzi rockovými pasážami, jazzovými improvizáciami, punkovým rázom a avantgardným experimentálnym prístupom k hudbe.

Boj s vlastní nejistotou (STRFKR)

Filip Peloušek 05.12.2024

Povznášející, psychedelií a euforií prosáklá hudba doplněná o do výšky vyhnaný zpěv Joshuy Hodgese v protikladu s texty plnými pochybností.

Nic není natolik rozbité, aby to nešlo opravit (Mark Lanegan)

Kristina Kratochvilová 25.11.2024

Představu pozlátka tvrdě zadupává do země špinavá realita plná absťáku, démonů, lítosti a vyhasínajících životů Laneganových blízkých.

Křehkost ve zkaženém světě (Anora)

Šimon Žáček 24.11.2024

Zdánlivě banální příběh Anory skrývá krásy i ošklivosti chybujících lidí ve stále více matoucím světě.

Úprimná láska k hudbe (Alfie Templeman)

Jakub Veselý 21.11.2024

Inšpiráciami sa Templeman netají, na R&B a soulových prvkoch sa podpísala hudba Stevieho Wondera a Princea, indie rock s jemnou psychedéliou pripomínajú Tame Impala alebo MGMT.

Spojit žánry a vysvobodit z melancholie (Jiný metro)

Magdalena Fendrychová 11.11.2024

Texty se nezabývají současnými společenskými problémy nebo zásadními citovými zvraty, spíš popisují každodenní situace a fantazie.

Pořád překvapivý soundscape (The Necks)

Žofie Křížková 05.11.2024

Dvaačtyřicetiminutová stopáž zahrnuje jediný track a ten nabízí ponor do hluboce meditativní lázně neopakovatelných nuancí. Za týden v Praze.

Románek pozdního léta (Julia-Sophie)

Sára Prostějovská 28.10.2024

Synthpopové Forgive Too Slow vypráví deset krátkých příběhů lásky, jíž autorka v každém z nich nahlíží jinýma očima.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace