Články / Recenze

Chytit za srdce pokaždé jinak – Built to Spill

Chytit za srdce pokaždé jinak – Built to Spill

Jakub Koumar | Články / Recenze | 26.08.2015

OHODNOŤTE DESKU

Zní to neuvěřitelně, ale Built to Spill našli zásadní složku svého zvuku už na první desce v roce 1993, a to i přes počáteční kolotoče v sestavě. Lví podíl na tom má zakládající člen Doug Martsch a jeho rozvířené kytary a laxní zpěv s velmi osobitým citem pro melodie. Bavíme se ovšem o melodii raného klubového indie rocku ve Spojených státech. Tedy o grungovým a hardcorovým křikem prokládaném rozvolněném vyprávění. Bylo to ale až druhé, melodičtější a kytarově dráždivé album There’s Nothing Wrong With Love, které vedlo k širšímu ohlasu a podepsání smlouvy s majorem.

Postupně se téměř vytratilo roztřesené kvílení protáhlých vybrnkávaných partů, zvuk rostl a sílil a dostával srozumitelný koncept. Tak vznikly populární a zpropadeně chytlavé kousky Perfect from Now On a Keep It Like a Secret. Písně se časem semkly a staly se přístupnými a zároveň obsáhlými výpověďmi, až vyústily v překvapivě jednoduché a klidné There Is No Enemy. Díky těmto tendencím je Untethered Moon jako Startka po roční tabákové abstinenci. Built to Spill navazují na hutnost kytar, ale samotná struktura písní se vrací velkým obloukem zpátky. Sóla přicházejí v nečekané chvíle, melodie se několikrát obrací a skrze rozklíženou hlasovou linku se derou rozmanité efektové deformace.

Poslouchat kytary je vůbec ďábelská zábava, jsou tak živé, nenucené a rozdováděné... Je to čerstvý vítr do zatuchlé monumentality, v níž se Built to Spill dávili posledních pár let. Untethered Moon má ráz a hlavně jedinečný charakter, který se po devadesátkách začal poněkud vytrácet. Pořád to ještě není úplně ono, desce chybí zásadní moment. Těžiště. Nezapomenutelný bod, díky němuž posluchači tajili dech. Což je dáno kompoziční opatrností, kterou Doug Martsch sice konečně upozadil, ale zcela na ní nerezignoval. Pro Built to Spill platilo, že jejich skladby dokáží chytit za srdce pokaždé trochu jinak. Spoustu pozoruhodných momentů objevíte až na poněkolikáté, nicméně rozkrývání si budete užívat, protože album je plné poctivé kytarové práce (sic).


Built to Spill jsou tak trochu pozapomenuti na koleji odkloněné od jiných indie velikánů, jimž byli částečnou inspirací. Modest Mouse. Těm nemalá skupina fanoušků vyčítá, že nezůstali u svého původního zvuku, velice podobnému právě Built to Spill. Jenže jak je vidět, tahle cesta už je obsazena. Kombinaci kytarové rozjívenosti, nesmělosti, upřímnosti a opilosti má patentovanou Doug Martsch. A už skoro čtvrtstoletí na tom není třeba nic měnit.

Info

Built to spill – Untethered Moon (Warner Bros., 2015)
www.builttospill.com

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Úprimná láska k hudbe (Alfie Templeman)

Jakub Veselý 21.11.2024

Inšpiráciami sa Templeman netají, na R&B a soulových prvkoch sa podpísala hudba Stevieho Wondera a Princea, indie rock s jemnou psychedéliou pripomínajú Tame Impala alebo MGMT.

Spojit žánry a vysvobodit z melancholie (Jiný metro)

Magdalena Fendrychová 11.11.2024

Texty se nezabývají současnými společenskými problémy nebo zásadními citovými zvraty, spíš popisují každodenní situace a fantazie.

Pořád překvapivý soundscape (The Necks)

Žofie Křížková 05.11.2024

Dvaačtyřicetiminutová stopáž zahrnuje jediný track a ten nabízí ponor do hluboce meditativní lázně neopakovatelných nuancí. Za týden v Praze.

Románek pozdního léta (Julia-Sophie)

Sára Prostějovská 28.10.2024

Synthpopové Forgive Too Slow vypráví deset krátkých příběhů lásky, jíž autorka v každém z nich nahlíží jinýma očima.

Rod se i přes nesnáze podařilo zachovat... (Rod Draka, druhá série)

Šimon Žáček 28.10.2024

Druhá série Rodu draka se tak moc věnuje intimním chvílím rodinných členů, až zapomíná na zásadní konflikt. Anebo je to záměr?

Inšpiratívna periférna osmóza (JAMA 2024)

Lea Valentová 25.10.2024

Dômyselnú dramaturgickú pavučinu tak organizačný tím pretkal napríklad lokálnymi mýtmi aj ladením nástrojov z mimoeurópskych lokalít.

Dekonštruovať tradície (Nathan Bowles Trio)

Michal Berec 05.10.2024

Nosným kameňom je hypnotická repetitívnosť motívov, improvizácia na pomedzí apalačského folku a jazzu, ktorá sa ale môže postupne začať zlievať.

Ďalší výlet dovnútra (Kee Avil)

Richard Michalik 31.08.2024

Opäť cez vydavateľstvo Constellation (Godspeed You! Black Emperor, Jerusalem in My Heart) a opäť s rovnakým producentom (Zach Scholes).

Nádej na vyslobodenie emócií z masy chladného betónu (Jack the Hipper)

Jakub Veselý 30.08.2024

Názov Doomer Music je na mieste a album nám prináša pohľad do sveta, v ktorom sú ľudské emócie potlačené, kde môžeme vidieť len drsnú schránku panelových domov.

Kluci od velkých jezer z Ohia objevili svět (Cloud Nothings)

David Stoklas 27.08.2024

Final Summer je deska, ze které čiší životní síla a touha něco dělat. A dělat to navzdory příkořím.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace