Akana | Články / Recenze | 15.04.2013
Je to zhruba patnáct let, co jsem Bad Religion spustil z uší, ale ani mě nepřekvapuje, že potkávám úplně stejnou kapelu. A co je hlavní, tohle poznání není spojené s žádným rozčarováním, spíš naopak. Chlapíci hrnou pořád ten samý melodický punk rock, se stejným zápalem a přesvědčivostí, jako když jim bylo dvacet. Zatímco jejich slavnější následovníci Green Day, The Offspring a další mezitím zažívali vrcholy i strmé pády, kariéra Bad Religion vykazuje obdivuhodnou stabilitu. Nikdy se nestali objektem masové popularity, ale taky nikdy nemuseli propadat depresím z komerčních debaklů.
A platí to i o muzikantské invenci. Samozřejmě že se i na jejich šestnáctém albu najde nezanedbatelné procento žánrových kolovrátků, ale ani ty nepostrádají mladistvý švih a dostatečně je vyvažuje přítomnost rovněž nemalého počtu opravdu povedených, hitových čísel. K takovým lze řadit třeba titulní True North, Fuck You, In Their Hearts Is Right nebo Nothing to Dismay, ovšem chytlavých momentů je víc. Razance nikdy nesklouzává k bezduché naštvanosti. Bad Religion už za ta léta dobře vědí, co a jak chtějí říkat, a melodický i průrazný vokál Grega Graffina je pro takový způsob vyjádření jako stvořený. Ostří jejich kritických výpadů neotupuje ani promyšlená práce s vícehlasy (Hello Cruel World, In Their Hearts Is Right), muzika zůstává i v takových chvílích dostatečně nesmiřitelná.
True North mě ujistilo o neuvadající energii punkových pionýrů, o poctivosti, věrnosti i písničkářském umu. Pravděpodobně sice nezpůsobí, že bych s nimi na další léta opět spojil svoje kroky, ale vědomí, že se k jejich muzice můžu bez obav ze zklamání kdykoliv vrátit, taky není k zahození.
Bad Religion – True North (Epitaph, 2013)
www.badreligion.com
Jakub Veselý 21.11.2024
Inšpiráciami sa Templeman netají, na R&B a soulových prvkoch sa podpísala hudba Stevieho Wondera a Princea, indie rock s jemnou psychedéliou pripomínajú Tame Impala alebo MGMT.
Magdalena Fendrychová 11.11.2024
Texty se nezabývají současnými společenskými problémy nebo zásadními citovými zvraty, spíš popisují každodenní situace a fantazie.
Žofie Křížková 05.11.2024
Dvaačtyřicetiminutová stopáž zahrnuje jediný track a ten nabízí ponor do hluboce meditativní lázně neopakovatelných nuancí. Za týden v Praze.
Sára Prostějovská 28.10.2024
Synthpopové Forgive Too Slow vypráví deset krátkých příběhů lásky, jíž autorka v každém z nich nahlíží jinýma očima.
Šimon Žáček 28.10.2024
Druhá série Rodu draka se tak moc věnuje intimním chvílím rodinných členů, až zapomíná na zásadní konflikt. Anebo je to záměr?
Lea Valentová 25.10.2024
Dômyselnú dramaturgickú pavučinu tak organizačný tím pretkal napríklad lokálnymi mýtmi aj ladením nástrojov z mimoeurópskych lokalít.
Michal Berec 05.10.2024
Nosným kameňom je hypnotická repetitívnosť motívov, improvizácia na pomedzí apalačského folku a jazzu, ktorá sa ale môže postupne začať zlievať.
Richard Michalik 31.08.2024
Opäť cez vydavateľstvo Constellation (Godspeed You! Black Emperor, Jerusalem in My Heart) a opäť s rovnakým producentom (Zach Scholes).
Jakub Veselý 30.08.2024
Názov Doomer Music je na mieste a album nám prináša pohľad do sveta, v ktorom sú ľudské emócie potlačené, kde môžeme vidieť len drsnú schránku panelových domov.
David Stoklas 27.08.2024
Final Summer je deska, ze které čiší životní síla a touha něco dělat. A dělat to navzdory příkořím.