prof. Neutrino | Články / Recenze | 07.04.2016
Ostravská elektro-punková rozvědka Schwarzprior vyslala po pěti letech existence na veřejnou zteč svůj debut. Všichni zasvěcení už jistě znají video Železem rty, které dokázalo upoutat přehlídkou klaustrofobně nevlídného zákoutí ostravského ghetta vybarveného v nejtemnějších odstínech šedi. Název písně Smrt láska chcaní pak vystihuje tento nepřehlédnutelný opus na české alternativní scéně zřejmě nejlépe. Fascinace dekadencí osmdesátek, symbolikou Třetí říše a dystopické estetice kyberpunku je provází celým albem.
IDDQD si dokážu představit jako vhodný doplněk při čtení kultovního Neuromancera nebo Schizmatrixu, nicméně doby, kdy člověk hltal každé nové číslo Vokna (později Živlu) jsou pryč a z undergroundu se stal mezitím overground. Nostalgie však v některých dočasných autonomních zónách přetrvává. Nápovědou může být, že za jejich výsledným soundem stojí i legendární postava Moimira Palalescu, jehož někdejší projekt Gun Dreams ostravští zvukoví teroristé připomínají. Schwarzprior se esteticky vrací úkosem do minulosti, a to až kamsi do 80. let, kdy byly na výsluní styly dark wave, gothic nebo EBM, nicméně nezapřou ani zalíbení v deprimujících náladách post-punku. Pokud jde o autenticitu, u tohoto tria se o ni bát rozhodně nemusíte. Ostrava je v plození bizarních uměleckých partiček záměrně lavírujících na poli úchylnosti a trapnosti poměrně plodná. K jejich největším devizám patří především post-dadaistické texty. Jazykem olihní, otrávené žáby, středověk druhej. Hybernovanej, poloplastickej, smutnej. To všechno můžete být i vy.
Schwarzprior - IDDQD (Polí5, 2014)
www.schwarzprior.bandcamp.com
Live: 5+5 let Polí5 (Benefiční festival)
8. 4. 2016 19:00
Malostranská Beseda, Praha
www.facebook.com/events/457105317815103
Text vyšel v magazínu Full Moon #45.
foto © orlitz
Jiří V. Matýsek 20.12.2024
Do světa písničkářů se noří nová publikace novináře, muzikanta a pečlivého lovce příběhů písní Michala Bystrova Hvězdy v polostínu. Nabízí stovku portrétů písničkářů ze šedesátých let.
Matej Žofčín 18.12.2024
Keď internet objavil na Bandcampe jeho album To See the Next Part of the Dream, ľudia o ňom na stránkach ako Rate Your Music a Reddit nevedeli prestať rozprávať.
Martin Zoul 17.12.2024
Jsou tabu a tabu. Některá se zhroutí při sebedrobnějším otočení dějinného soukolí, jiná působí dojmem monolitu, do kterého byly při vzniku člověka vyryty základní zákony lidství.
Jakub Veselý 10.12.2024
Portfólio koluje pomedzi rockovými pasážami, jazzovými improvizáciami, punkovým rázom a avantgardným experimentálnym prístupom k hudbe.
Filip Peloušek 05.12.2024
Povznášející, psychedelií a euforií prosáklá hudba doplněná o do výšky vyhnaný zpěv Joshuy Hodgese v protikladu s texty plnými pochybností.
Kristina Kratochvilová 25.11.2024
Představu pozlátka tvrdě zadupává do země špinavá realita plná absťáku, démonů, lítosti a vyhasínajících životů Laneganových blízkých.
Šimon Žáček 24.11.2024
Zdánlivě banální příběh Anory skrývá krásy i ošklivosti chybujících lidí ve stále více matoucím světě.
Jakub Veselý 21.11.2024
Inšpiráciami sa Templeman netají, na R&B a soulových prvkoch sa podpísala hudba Stevieho Wondera a Princea, indie rock s jemnou psychedéliou pripomínajú Tame Impala alebo MGMT.
Magdalena Fendrychová 11.11.2024
Texty se nezabývají současnými společenskými problémy nebo zásadními citovými zvraty, spíš popisují každodenní situace a fantazie.
Žofie Křížková 05.11.2024
Dvaačtyřicetiminutová stopáž zahrnuje jediný track a ten nabízí ponor do hluboce meditativní lázně neopakovatelných nuancí. Za týden v Praze.