Články / Recenze

Někdo to rád malé

Někdo to rád malé

Jakub Šilhavík | Články / Recenze | 28.05.2013

Mudhoney nikdy nedosáhli úspěchů svých slavnějších souputníků ze Seattlu, na druhou stranu dodnes zůstali naživu, což je důvodem k oslavě…

Samotní Mudhoney by si v roce 1988, kdy natočili debutový singl Touch Me I’m Sick, na svých 25 let na scéně zcela jistě nevsadili. Čtveřice Mark Arm, Steve Turner, Matt Lukin a Dan Peters se dala dohromady jako parta známých kaličů z okolí bez jakýchkoliv ambicí (zdravíme Green River). Jediným hmatatelným cílem bylo zabít volný čas a užít si přitom trochu zábavy. Další exkurze do historie už není nutná, stačí si poslechnout aktuální singl I Like It Small – typičtí Mudhoney, špinavé kytary, chytlavý refrén à la Stooges, Markův kvílející hlas plný sarkasmu a humorný text popisující působení Mudhoney v hudební branži: „Memo production, low years/ Intimate settings, living it up appeals/ Dinget basements, showing ones/ No expectations, wait I’m not done!“

Novinka Vanishing Point na ploše 34 minut servíruje tradiční garage-punkový nářez ředěný kapkou psychedelie a bluesového feelingu, experimenty jako vystřižené z dob Since We’ve Become Translucent/Under a Billion Suns tentokrát nečekejte. Opakování fungující formule rozhodně není na škodu, Mudhoney nikdy nelpěli na aktuálních trendech a jejich hudba se i přes grungeovou nálepku vždy vymykala času a prostoru, v pořadí devátá studiová deska by stejně jako v roce 2013 mohla vyjít uprostřed 90. let. Mladistvá energie je i na prahu padesátky přesvědčivá, kytarista Steve Turner prokládá ostré riffy výbušnými sóly a bubeník Dan Peters neztratil nic ze své pověstné hyperaktivity, jak dokazují „hitovky“ Slipping Away a The Only Son of the Widow of Nain.

Mark Arm je s přibývajícími lety vtipnější a charismatičtější než kdy dřív a s úšklebkem dokáže ustát přepálené primitivní slogany výsměšné Douchebags on Parade či punkového uragánu Chardonnay („Get the fuck out of my backstage...“). Přirovnání k nesmrtelnému Iggymu Popovi se nabízí zcela přirozeně. Na albu sice najdete několik skladeb, kdy jinak vysoký standard padá a vy nachytáte Mudhoney s kalhotami u kolen, jmenovitě utahané stylové rozcvičky What to Do with the Neutral a Sing This Song of Joy, ale to starým kumpánům rádi odpustíte.

Vanishing Point je živelným důkazem, že Mudhoney nejenom že přežili až do současnosti, ale stále mají svým fanouškům co nabídnout a neztratí se ani v záplavě mladých formací, které se vezou na aktuálních trendech.

Info

Mudhoney – Vanishing Point (Sub Pop, 2013)
www.ocf.berkeley.edu/~ptn/mudhoney

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Trochu červené (Lelee)

Veronika Vagačová 22.01.2025

Hravé riffy, prenikavé vokály a nečakané štylistické zmeny sú len pár z ocenenia-hodných kvalít tejto relatívne novej skupiny.

Mramory města, v pokojích mršin (Infamis Tenebre)

Jiří V. Matýsek 21.01.2025

Žádný growl, žádné temné mručení, jakoby tu z vlhkých kobek zněl hlas čisté bytosti, kterou zahnalo lidské nepochopení.

Nový hlas v mé hlavě (Linkin Park)

3DDI3 01.01.2025

Kapela, co má duši, ale nemá hlas. Anebo jo.

Kdo si tak dnes vzpomene? (Hvězdy v polostínu)

Jiří V. Matýsek 20.12.2024

Do světa písničkářů se noří nová publikace novináře, muzikanta a pečlivého lovce příběhů písní Michala Bystrova Hvězdy v polostínu. Nabízí stovku portrétů písničkářů ze šedesátých let.

Všetci žijeme s vedomím, že jedného dňa zmizneme (Parannoul)

Matej Žofčín 18.12.2024

Keď internet objavil na Bandcampe jeho album To See the Next Part of the Dream, ľudia o ňom na stránkach ako Rate Your Music a Reddit nevedeli prestať rozprávať.

Cesta do hlubin sebevrahovy duše (Ti, kteří se rozhodli)

Martin Zoul 17.12.2024

Jsou tabu a tabu. Některá se zhroutí při sebedrobnějším otočení dějinného soukolí, jiná působí dojmem monolitu, do kterého byly při vzniku člověka vyryty základní zákony lidství.

Námorníkov sen (Il Sogno del Marinaio)

Jakub Veselý 10.12.2024

Portfólio koluje pomedzi rockovými pasážami, jazzovými improvizáciami, punkovým rázom a avantgardným experimentálnym prístupom k hudbe.

Boj s vlastní nejistotou (STRFKR)

Filip Peloušek 05.12.2024

Povznášející, psychedelií a euforií prosáklá hudba doplněná o do výšky vyhnaný zpěv Joshuy Hodgese v protikladu s texty plnými pochybností.

Nic není natolik rozbité, aby to nešlo opravit (Mark Lanegan)

Kristina Kratochvilová 25.11.2024

Představu pozlátka tvrdě zadupává do země špinavá realita plná absťáku, démonů, lítosti a vyhasínajících životů Laneganových blízkých.

Křehkost ve zkaženém světě (Anora)

Šimon Žáček 24.11.2024

Zdánlivě banální příběh Anory skrývá krásy i ošklivosti chybujících lidí ve stále více matoucím světě.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace