Ondřej Rudel | Články / Recenze | 28.08.2020
Místo ve studiu, doma v obýváku. Po několika singlech a jednom EP jsou tady Fur se svým debutovým albem. Nese název Facing Home Mixtape a celé vzniklo v improvizovaném domácím studiu zpěváka Williama Murrayho během nucené izolace. Čtyřčlenná indierocková skupina z Brightonu inspirovaná hudbou šedesátých let se vyznačuje melancholickými tóny, sladce laděnými kytarami a při jejich poslechu budete mít pocit, jako by vás unášel proud lehce pochmurných, a zároveň líbivých melodií. A právě v tomto duchu se nese i celý dlouhohrající materiál.
Facing Home Mixtape obsahuje sedm skladeb připomínajících nostalgické melodie The Beatles, The Beach Boys a The Monkees. Album skupina vystavěla na zpěvu, náladových kytarách a podobně jako u předešlých singlů If You Know I’m Lonely (2017) nebo Not Enough (2017) se texty točí kolem osobních nejistot, izolace a odloučení. Dokonalou ukázkou jsou skladby Waiting on You nebo Existencional Crisis in G Major, které popisují nekonečnou samotu, myšlenky uzavřené mezi čtyřmi stěnami, doprovázené pocitem zoufalství, nebo úvahy o životě a smrti. Už od první melodie je cítit nádech minulosti, kalhoty do zvonu, nespoutané účesy a slušňácká decentnost. Fur si pohrávají s rockem a popem a míchají ho dohromady do zvláštně lenivé, podzimní nálady.
Najít rovnováhu mezi přítomností a minulostí, a navíc znít současně, to je hlavní cíl zpěváka a textaře Williama Murrayho. Dvorním pomocníkem mu je kytarista Josh Buchanan, dodávající svěží kytarovou energii. „Naše první album není dokonalé, ve skutečnosti má k dokonalosti opravdu daleko, ale je autentické a my chtěli, aby to každý slyšel,“ napsala poněkud nejistě kapela na svém Instagramu. Ano jedná se o první regulérní desku britského kvarteta a nároky jsou vysoké, zejména ty vlastní. Kvalitou jsou ale aktuální skladby nerozeznatelné od těch předešlých, zvuk je čistý, bez rušivých prvků. Na druhou stranu zní monotónně, slévají se do jedné dlouhé písně, což po chvíli omrzí.
Na Facing Home Mixtape se stěží najde výraznější hit, adeptem může být Waiting on You (Coming Back Home), ale i na ten se po chvíli zapomene. Sedm skladeb uteče jako voda a pocit prázdnoty je na místě. Určitě by nebylo na škodu, kdyby alespoň jedna písnička sjela z vlny utrápených šedesátek.
Fur - Facing Home Mixtape (vlastní náklad, 2020)
album na Spotify
Matej Žofčín 18.12.2024
Keď internet objavil na Bandcampe jeho album To See the Next Part of the Dream, ľudia o ňom na stránkach ako Rate Your Music a Reddit nevedeli prestať rozprávať.
Martin Zoul 17.12.2024
Jsou tabu a tabu. Některá se zhroutí při sebedrobnějším otočení dějinného soukolí, jiná působí dojmem monolitu, do kterého byly při vzniku člověka vyryty základní zákony lidství.
Jakub Veselý 10.12.2024
Portfólio koluje pomedzi rockovými pasážami, jazzovými improvizáciami, punkovým rázom a avantgardným experimentálnym prístupom k hudbe.
Filip Peloušek 05.12.2024
Povznášející, psychedelií a euforií prosáklá hudba doplněná o do výšky vyhnaný zpěv Joshuy Hodgese v protikladu s texty plnými pochybností.
Kristina Kratochvilová 25.11.2024
Představu pozlátka tvrdě zadupává do země špinavá realita plná absťáku, démonů, lítosti a vyhasínajících životů Laneganových blízkých.
Šimon Žáček 24.11.2024
Zdánlivě banální příběh Anory skrývá krásy i ošklivosti chybujících lidí ve stále více matoucím světě.
Jakub Veselý 21.11.2024
Inšpiráciami sa Templeman netají, na R&B a soulových prvkoch sa podpísala hudba Stevieho Wondera a Princea, indie rock s jemnou psychedéliou pripomínajú Tame Impala alebo MGMT.
Magdalena Fendrychová 11.11.2024
Texty se nezabývají současnými společenskými problémy nebo zásadními citovými zvraty, spíš popisují každodenní situace a fantazie.
Žofie Křížková 05.11.2024
Dvaačtyřicetiminutová stopáž zahrnuje jediný track a ten nabízí ponor do hluboce meditativní lázně neopakovatelných nuancí. Za týden v Praze.
Sára Prostějovská 28.10.2024
Synthpopové Forgive Too Slow vypráví deset krátkých příběhů lásky, jíž autorka v každém z nich nahlíží jinýma očima.