Články / Recenze

Nadčasový monolit  Normana Westberga

Nadčasový monolit Normana Westberga

Jiří Akka Emaq | Články / Recenze | 02.02.2016

Možná už by měl někdo začít natáčet filmy k albům pro neexistující filmy. Tahleta ambientní koupačka jednoho ze zásadních členů Swans Normana Westberga by si to rozhodně zasloužila. Byla nahrána už v roce 2013 a vyšla v limitované sérii 75 kusů s ručně dělaným obalem. Nyní ji remasteroval a pod labelem Room40 vydal australský skladatel a kurátor Lawrence English.

Trojpísňové album se rozpíná na délce třiceti minut. Westbergova kytara, reverbovaná a delayovaná, zní v táhlých tónech téměř jako klávesy a vlastně těžko uvěřit, že to kytara opravdu je. Úvodní Frostbite Falls zní jako intro nedávno vydané desky Inversum od Dark Buddha Rising, pouze nepřijde ono katarzní doommetalové hrábnutí do strun a skladba zůstane zatavena v mrazivých kusech vodopádů až do konce. Stejně tak se převalí i následující Oops, Wrong Hat a Bunny Hill. Názvy jsou navzdory očekávání jen jakýmsi absurdním přívěškem.

„Třináctka“ je kompaktní a meditační, je náladotvornou slitinou, jejíž jednotlivé složky se přelévají přes sebe, mísí se a opět rozpojují v jakémsi organickém tanci života a smrti. Nekonečný klid a vyrovnanost se valí skrze nadčasový monolit. Krátká nahrávka plná věčnosti. Co více k tomu říct. Výlet do abstraktních hudebních krajin, který stojí za to.


Info

Norman Westberg – 13 (Room40, 2015)
www.normanwestberg.com

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Všetci žijeme s vedomím, že jedného dňa zmizneme (Parannoul)

Matej Žofčín 18.12.2024

Keď internet objavil na Bandcampe jeho album To See the Next Part of the Dream, ľudia o ňom na stránkach ako Rate Your Music a Reddit nevedeli prestať rozprávať.

Cesta do hlubin sebevrahovy duše (Ti, kteří se rozhodli)

Martin Zoul 17.12.2024

Jsou tabu a tabu. Některá se zhroutí při sebedrobnějším otočení dějinného soukolí, jiná působí dojmem monolitu, do kterého byly při vzniku člověka vyryty základní zákony lidství.

Námorníkov sen (Il Sogno del Marinaio)

Jakub Veselý 10.12.2024

Portfólio koluje pomedzi rockovými pasážami, jazzovými improvizáciami, punkovým rázom a avantgardným experimentálnym prístupom k hudbe.

Boj s vlastní nejistotou (STRFKR)

Filip Peloušek 05.12.2024

Povznášející, psychedelií a euforií prosáklá hudba doplněná o do výšky vyhnaný zpěv Joshuy Hodgese v protikladu s texty plnými pochybností.

Nic není natolik rozbité, aby to nešlo opravit (Mark Lanegan)

Kristina Kratochvilová 25.11.2024

Představu pozlátka tvrdě zadupává do země špinavá realita plná absťáku, démonů, lítosti a vyhasínajících životů Laneganových blízkých.

Křehkost ve zkaženém světě (Anora)

Šimon Žáček 24.11.2024

Zdánlivě banální příběh Anory skrývá krásy i ošklivosti chybujících lidí ve stále více matoucím světě.

Úprimná láska k hudbe (Alfie Templeman)

Jakub Veselý 21.11.2024

Inšpiráciami sa Templeman netají, na R&B a soulových prvkoch sa podpísala hudba Stevieho Wondera a Princea, indie rock s jemnou psychedéliou pripomínajú Tame Impala alebo MGMT.

Spojit žánry a vysvobodit z melancholie (Jiný metro)

Magdalena Fendrychová 11.11.2024

Texty se nezabývají současnými společenskými problémy nebo zásadními citovými zvraty, spíš popisují každodenní situace a fantazie.

Pořád překvapivý soundscape (The Necks)

Žofie Křížková 05.11.2024

Dvaačtyřicetiminutová stopáž zahrnuje jediný track a ten nabízí ponor do hluboce meditativní lázně neopakovatelných nuancí. Za týden v Praze.

Románek pozdního léta (Julia-Sophie)

Sára Prostějovská 28.10.2024

Synthpopové Forgive Too Slow vypráví deset krátkých příběhů lásky, jíž autorka v každém z nich nahlíží jinýma očima.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace