Články / Recenze

Normcore Florence?

Normcore Florence?

Jakub Béreš | Články / Recenze | 08.09.2015

OHODNOŤTE DESKU

Třetí deska How Big How Blue How Beautiful staví rudovlásku Florence Welch do pozice britské zpěvačky číslo jedna. Svědčí o tom i pohotovostní headlinerování na Glastonbury poté, co jej Foo Fighters odřekli kvůli zranění Davea Grohla. Protože konzervativní Britové na její adresu neřekli ani popel, zatímco kvůli Kanyemu Westovi sepisovali nenávistné petice se statisícem podpisů. Po skončení festivalu tu byla otázka - kdo bude číslo jedna britské albové hitparády, jejíž výsledky zpravidla zrcadlí mediální rozruch kolem celé akce? Ano, The One and Only Florence znovu s přehledem dosedla na vrchol.

Deska nenavazuje na zasněného předchůdce Ceremonials (2011), ale vrací se zpátky na zem. Mimo singl Ship to Wreck nehledejte v textech žádné přírodní metafory ani písně o počasí, božský kult se rozpadá a vzniká nový lidský. Florence se vyzpívává se svých osobních problémů, zahrnující milostné vztahy i alkoholové eskapády, zpívá o ženských tématech s osobitou vervou a dávkou zdravého feminismu. Všechny její starosti jí napomohly vytvořit nejsebejistější nahrávku osmileté kariéry.

Zpěvačka je na vrcholu, což má i své stinné stránky, poslouchat novou Florence už není cool jako doposud. Britská mládež to už chvíli věděla, k nám tahle informace přišla až teď. Nové písně se spíše než do večerních sluchátek hodí do denní dramaturgie televize VH1, mezi ostatní „normcorové“ interprety, kam nahrávku směřoval i producent Marcus Dravs (Coldplay, Mumford & Sons, Arcade Fire). Mezi všemi potenciálními hity se našlo místo na snění v titulní How Big How Blue How Beautiful a v druhém singlu St Jude.

Jestli je třetí etapa umělkyně správná, je otázkou vkusu. Deska má kvality, za které bude právem přiřazována k největším hudebním událostem roku. Jednotlivé písně mají barevnější aranže doprovázené početnou skupinou muzikantů s všemožnými nástroji, bohužel se nedostalo na pověstnou harfu. Ta k jejím pomalým baladám patří a bez ní to prostě není ono, byla v ní síla, kterou s novým drivem zpěvačka ztrácí. Na scénu však přichází nová Florence, která bez složité stylizace míří na civilnější posluchače, pročež taky zahodila měsíční róbu. Od teď jí bude stačit prostá bílá košile, v níž je úchvatná a která navíc neubírá pozornost od jejího božského hlasu.

Info

Florence and the Machine – How Big How Blue How Beatiful (2015, Island)
www.florenceandthemachine.net

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Kdo si tak dnes vzpomene? (Hvězdy v polostínu)

Jiří V. Matýsek 20.12.2024

Do světa písničkářů se noří nová publikace novináře, muzikanta a pečlivého lovce příběhů písní Michala Bystrova Hvězdy v polostínu. Nabízí stovku portrétů písničkářů ze šedesátých let.

Všetci žijeme s vedomím, že jedného dňa zmizneme (Parannoul)

Matej Žofčín 18.12.2024

Keď internet objavil na Bandcampe jeho album To See the Next Part of the Dream, ľudia o ňom na stránkach ako Rate Your Music a Reddit nevedeli prestať rozprávať.

Cesta do hlubin sebevrahovy duše (Ti, kteří se rozhodli)

Martin Zoul 17.12.2024

Jsou tabu a tabu. Některá se zhroutí při sebedrobnějším otočení dějinného soukolí, jiná působí dojmem monolitu, do kterého byly při vzniku člověka vyryty základní zákony lidství.

Námorníkov sen (Il Sogno del Marinaio)

Jakub Veselý 10.12.2024

Portfólio koluje pomedzi rockovými pasážami, jazzovými improvizáciami, punkovým rázom a avantgardným experimentálnym prístupom k hudbe.

Boj s vlastní nejistotou (STRFKR)

Filip Peloušek 05.12.2024

Povznášející, psychedelií a euforií prosáklá hudba doplněná o do výšky vyhnaný zpěv Joshuy Hodgese v protikladu s texty plnými pochybností.

Nic není natolik rozbité, aby to nešlo opravit (Mark Lanegan)

Kristina Kratochvilová 25.11.2024

Představu pozlátka tvrdě zadupává do země špinavá realita plná absťáku, démonů, lítosti a vyhasínajících životů Laneganových blízkých.

Křehkost ve zkaženém světě (Anora)

Šimon Žáček 24.11.2024

Zdánlivě banální příběh Anory skrývá krásy i ošklivosti chybujících lidí ve stále více matoucím světě.

Úprimná láska k hudbe (Alfie Templeman)

Jakub Veselý 21.11.2024

Inšpiráciami sa Templeman netají, na R&B a soulových prvkoch sa podpísala hudba Stevieho Wondera a Princea, indie rock s jemnou psychedéliou pripomínajú Tame Impala alebo MGMT.

Spojit žánry a vysvobodit z melancholie (Jiný metro)

Magdalena Fendrychová 11.11.2024

Texty se nezabývají současnými společenskými problémy nebo zásadními citovými zvraty, spíš popisují každodenní situace a fantazie.

Pořád překvapivý soundscape (The Necks)

Žofie Křížková 05.11.2024

Dvaačtyřicetiminutová stopáž zahrnuje jediný track a ten nabízí ponor do hluboce meditativní lázně neopakovatelných nuancí. Za týden v Praze.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace