Články / Recenze

Nové hvězdy americké nezávislé scény? (DVA: Nipomo)

Nové hvězdy americké nezávislé scény? (DVA: Nipomo)

Jakub Šilhavík | Články / Recenze | 12.03.2014

Odvěká touha českých kapel vyrovnat se zahraničním vzorům končila v minulosti povětšinou úsměvně – světovost totiž nespočívá v bezmyšlenkovitém kopírování zahraničních trendů, ale v nalezení ryze originálního přístupu k vlastní tvorbě a vymezení se vůči zástupu zaměnitelných formací. Právě manželé Jan a Bára Kratochvílovi bezezbytku naplňují výše zmíněnou definici osobitým žánrovým koktejlem indie popu, freak folku, lidové hudby, kabaretu a současné elektroniky. V roce 2008 nejprve přišli s debutem Fonók označovaným za folklór neexistujících národů, aby o dva roky později navázali popem neexistujících rádií, a nyní se poprvé vydávají probádat naši pozemskou realitu, byť prostřednictvím hravé optiky mimozemských průzkumníků, kteří přistáli nedaleko amerického městečka Nipomo.

Angažmá u zámořského labelu Northern Spy nemohlo být lépe načasováno – odkazy na americké reálie se skýtají doslova na každém kroku, zvukovou paletu ozvláštňují terénní nahrávky Tichého oceánu a vymyšlený fiktivní jazyk se opatrně přibližuje běžné angličtině. Již titulní skladba Nipomo připomene za pomoci omlácené drhnoucí kytary dusot koňských kopyt řítících se po vyprahlých pláních - stačí jenom zavřít oči a nechat se unášet. Pilotní singl Mulatu se sice na chvíli odvrací stranou od vytyčeného směru, když vzdává působivý hold etiopskému jazzmanovi Mulatu Astatkemu, zdánlivě veselá taneční skladba však skrývá životní zoufalství - vše podtrhuje znepokojivý animovaný klip od Jaromíra Plachého, tvůrce oceňované počítačové hry Botanicula. Zvukové experimenty o chvíli později pokračují zašifrovanou zprávou marsovského vozítka Curisioty (No Survi), která nezapře inspiraci ambientním downtempem Boards of Canada.

Naštěstí nechybí ani pověstná dětská hravost zosobněná bohatou paletou roztodivných hudebních nástrojů a samplů ve skladbách Surfi, Zoppe nebo Vampira. Vymyšlený jazyk dvojice zpívaný s animální bezprostředností je stále univerzálně srozumitelný všem posluchačům bez ohledu na zeměpisný původ, jako by se v člověku probouzely vzpomínky na pradávné rituální tance našich předků. Vzývaná světovost mírumilovně koexistuje s českými kořeny a DVA nadále zůstávají spíše zanícenými kutily z chalupy na okraji lesa než profesionálními studiovými mágy typu Animal Collective. Oproti minulosti jednotlivé písně fungují i nezávisle na kontextu alba a disponují silnými hitovými proporcemi - závěrečná hymna Vespering neskutečně dojímá mrazivou krásou a bez přehánění se může rovnat tvorbě takových velikánů jako Sigur Rós nebo Björk.

DVA natočili po všech stránkách dotaženou desku, která je rovným dílem experimentální jako přístupná, a s nezbytnou dávkou štěstí skončí Nipomo nejenom v tuzemských výročních žebříčcích nejlepších alb.

Info

DVA – Nipomo (Label HomeTable, 2014)
http://www.2dva.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Spojit žánry a vysvobodit z melancholie (Jiný metro)

Magdalena Fendrychová 11.11.2024

Texty se nezabývají současnými společenskými problémy nebo zásadními citovými zvraty, spíš popisují každodenní situace a fantazie.

Pořád překvapivý soundscape (The Necks)

Žofie Křížková 05.11.2024

Dvaačtyřicetiminutová stopáž zahrnuje jediný track a ten nabízí ponor do hluboce meditativní lázně neopakovatelných nuancí. Za týden v Praze.

Románek pozdního léta (Julia-Sophie)

Sára Prostějovská 28.10.2024

Synthpopové Forgive Too Slow vypráví deset krátkých příběhů lásky, jíž autorka v každém z nich nahlíží jinýma očima.

Rod se i přes nesnáze podařilo zachovat... (Rod Draka, druhá série)

Šimon Žáček 28.10.2024

Druhá série Rodu draka se tak moc věnuje intimním chvílím rodinných členů, až zapomíná na zásadní konflikt. Anebo je to záměr?

Inšpiratívna periférna osmóza (JAMA 2024)

Lea Valentová 25.10.2024

Dômyselnú dramaturgickú pavučinu tak organizačný tím pretkal napríklad lokálnymi mýtmi aj ladením nástrojov z mimoeurópskych lokalít.

Dekonštruovať tradície (Nathan Bowles Trio)

Michal Berec 05.10.2024

Nosným kameňom je hypnotická repetitívnosť motívov, improvizácia na pomedzí apalačského folku a jazzu, ktorá sa ale môže postupne začať zlievať.

Ďalší výlet dovnútra (Kee Avil)

Richard Michalik 31.08.2024

Opäť cez vydavateľstvo Constellation (Godspeed You! Black Emperor, Jerusalem in My Heart) a opäť s rovnakým producentom (Zach Scholes).

Nádej na vyslobodenie emócií z masy chladného betónu (Jack the Hipper)

Jakub Veselý 30.08.2024

Názov Doomer Music je na mieste a album nám prináša pohľad do sveta, v ktorom sú ľudské emócie potlačené, kde môžeme vidieť len drsnú schránku panelových domov.

Kluci od velkých jezer z Ohia objevili svět (Cloud Nothings)

David Stoklas 27.08.2024

Final Summer je deska, ze které čiší životní síla a touha něco dělat. A dělat to navzdory příkořím.

Procházka mysli tajemným vesmírem (Toad Planet)

Veronika Tichá 26.08.2024

V narativním songu Strašidla Toad Planet ukazují, že si dokážou pohrát i s funkovějšími melodiemi a nástrojovou kompozicí... Debut u Kabinet Records.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace