Články / Recenze

Pomíjivost odrazu v brýlích (Načeva & Lavash)

Pomíjivost odrazu v brýlích (Načeva & Lavash)

Jakub Koumar | Články / Recenze | 12.09.2013

Na skle brýlí se rýsují dva prolínající se obrazy. Naše oko a reflexe světa kolem něj. Zpoza brýlí nejsme schopni tuto koláž vidět. A přesto v ní, či za ní, žije každý z nás. Všichni nosíme brýle. Brýle jazyka. A album Milostný slabiky je jako sklo těchto brýlí, na kterém se rýsují dva světy.

Pokud byla dlouhodobá spolupráce Moniky Načevy s Jáchymem Topolem prodchnutá spíše ponurou introspekcí, básně Sylvie Fischerové stojí na pomezí vnitřního a vnějšího světa. Na tomto pomezí se střetáváme skrze jazyk s námi samotnými i vším kolem. Tomuto pocitu nahrává i komplexní a citlivá interpretace. Komplexní natolik, že se vyrovnává i dnes už trochu vousaté Fontanele. S tím rozdílem, že slabiky se takřka absolutně odklánějí od Moničiny postupné elektronické transformace.

K tomu jí pomáhá zručný kytarista Justin Lavash, jenž tak střídá dlouholetého kytarového gurua Michala Pavlíčka. A jelikož je Justin kytarový samorost, jeho hra zní podle toho. Dřevní a osobitý zvuk jeho fingerstylu je instrumentálně na vysoké úrovni a stejně nikdy netrpí přezdobeností. Vokál nikdy nepřekrývá a je cítit bluesově podkreslujícím charismatem. Kytara příležitostně mohutní přes efekty, chvíli zvoní bottleneckem a občas se i rozjasní. Během každé písně si Lavash stihne osahat snad celý hmatník. Někdy by člověk řekl, že i dva.

A to je z nástrojového doprovodu v podstatě vše. Zaskočeni? Po elektronické desce s Wrightem taková kytarovka? Jenže tohle není obyčejné písničkaření. Ačkoli v tomhle odvětví za poslední léta vyrostla jména osvěžující scénu, často dodržují jakýsi „kvalitativní“ standard. Slabiky na to jdou jinak. Melodie jsou sice dost živé a konkrétní (na což jsme si u Načevy už tak nějak odvykli), pořád ale nabízí dost zastřenosti a neurčitosti. A přitom si zachovávají spoustu „načevovské“ suverénnosti.

Trochu paradoxně působí nejsilněji místa, kde tahle osobitost ustupuje klidnějším a melodickým chvílím. Tam Monika citlivě vystihuje poetičnost veršů, doslova je rozezpívává. V porovnání s nimi působí nezřídka nastupující ráznost trochu jako klišé a snadno se oposlouchá. Naštěstí to neplatí vždy, písni Přes mříže naopak sluší. Nicméně některé recitační přechody by mohly být vynechány s tím, že méně je někdy opravdu více. Na druhou stranu tahle hra s vokálem k Monice prostě patří a skladby ozvláštňuje, byť se to občas může zdát jako laciná metoda.

Milostný slabiky je album plné vířící kytary a melodií pohybujících se na stejné hranici jako interpretované texty. Chvíli vnitřně křehké, chvíli neznámé a tajemné. Monika Načeva zhudebňuje poezii snad už od nepaměti a pořád se nezdráhá překvapovat. A aby vám elektronika nechyběla, k desce dostanete pořádný nášup remixů, o něž se postarali Steevie Weenie, Subject Lost, Jan Burian ml. a další.

Info

Načeva & Justin Lavash – Milostný slabiky (Indies Scope, 2013)
www.naceva.eu/cz-milostnyslabiky.htm

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Trochu červené (Lelee)

Veronika Vagačová 22.01.2025

Hravé riffy, prenikavé vokály a nečakané štylistické zmeny sú len pár z ocenenia-hodných kvalít tejto relatívne novej skupiny.

Mramory města, v pokojích mršin (Infamis Tenebre)

Jiří V. Matýsek 21.01.2025

Žádný growl, žádné temné mručení, jakoby tu z vlhkých kobek zněl hlas čisté bytosti, kterou zahnalo lidské nepochopení.

Nový hlas v mé hlavě (Linkin Park)

3DDI3 01.01.2025

Kapela, co má duši, ale nemá hlas. Anebo jo.

Kdo si tak dnes vzpomene? (Hvězdy v polostínu)

Jiří V. Matýsek 20.12.2024

Do světa písničkářů se noří nová publikace novináře, muzikanta a pečlivého lovce příběhů písní Michala Bystrova Hvězdy v polostínu. Nabízí stovku portrétů písničkářů ze šedesátých let.

Všetci žijeme s vedomím, že jedného dňa zmizneme (Parannoul)

Matej Žofčín 18.12.2024

Keď internet objavil na Bandcampe jeho album To See the Next Part of the Dream, ľudia o ňom na stránkach ako Rate Your Music a Reddit nevedeli prestať rozprávať.

Cesta do hlubin sebevrahovy duše (Ti, kteří se rozhodli)

Martin Zoul 17.12.2024

Jsou tabu a tabu. Některá se zhroutí při sebedrobnějším otočení dějinného soukolí, jiná působí dojmem monolitu, do kterého byly při vzniku člověka vyryty základní zákony lidství.

Námorníkov sen (Il Sogno del Marinaio)

Jakub Veselý 10.12.2024

Portfólio koluje pomedzi rockovými pasážami, jazzovými improvizáciami, punkovým rázom a avantgardným experimentálnym prístupom k hudbe.

Boj s vlastní nejistotou (STRFKR)

Filip Peloušek 05.12.2024

Povznášející, psychedelií a euforií prosáklá hudba doplněná o do výšky vyhnaný zpěv Joshuy Hodgese v protikladu s texty plnými pochybností.

Nic není natolik rozbité, aby to nešlo opravit (Mark Lanegan)

Kristina Kratochvilová 25.11.2024

Představu pozlátka tvrdě zadupává do země špinavá realita plná absťáku, démonů, lítosti a vyhasínajících životů Laneganových blízkých.

Křehkost ve zkaženém světě (Anora)

Šimon Žáček 24.11.2024

Zdánlivě banální příběh Anory skrývá krásy i ošklivosti chybujících lidí ve stále více matoucím světě.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace