Články / Recenze

Smrt a vypravěč: Sun Kil Moon a Jesu

Smrt a vypravěč: Sun Kil Moon a Jesu

Zdeněk Němec | Články / Recenze | 29.03.2016

OHODNOŤTE DESKU

V roce 2009 vydali Jesu na Kozelekově labelu Caldo Verde Records EP Opiate Sun a následnou studiovku Ascension. Kapela vzešla ze stejnojmenné, závěrečné písně na albu Hymns od kovotepců Godflesh, o kterých zpíval Kozelek ve skladbě The Possum z poslední řadovky Sun Kil Moon. "I went up to my room and I got a call from Justin. He was in San Francisco and Godflesh was playing." O přátelství není pochyb: "Justin and us, we had some laughs and we took photographs backstage." Muzikantský respekt navíc potvrzuje zlověstná akustická verze industriálního hitu Like Rats, kterou Kozelek připravil pro stejnojmennou kolekci coverů.

První poslech, první reakce. Smíšené pocity? Ano. Říkám si, že stačí přehrát Universal Themes zároveň s libovolnou deskou Jesu. Justin K. Broadrick vytváří povědomé kytarové plochy a zasněné droneové seance, při kterých Mark Kozelek čte svou poezii a poměrně iritujícím způsobem prezentuje dopisy od fanoušků. Pozdní tvorba Sun Kil Moon v metalovém opojení? Možná. Jistá reminiscence na předchozí tvorbu je nevyhnutelná, ale nepříjemné sebevykrádání se nekoná (instrumentálně ani textově). Rozhodně nejde o zbytečnou nahrávku, protože osmdesátiminutová slunečnicová koláž obsahuje více než černou a bílou. Nabízí rozmanitost.

Broadrick je ve svých partech jistý jako smrt a vypravěč se do přednesu opírá silněji, než by průměrný fanoušek Red House Painters čekal. Občasná zběsilost v hlase je v přímém kontrastu s akustickou Fragile nebo konejšivým projevem v písni Exodus, věnované všem rodičům, kteří přežili své děti. Nick Cave, Danielle Steele a Mike Tyson, podle jehož dcerky se píseň jmenuje. For all bereaved parents, I send you my love. V textech figuruje také přítelkyně a múza Caroline (A Song of Shadows), když si Kozelek představuje život bez své princezny. Osobní rovina hraje prim.


Hostů je na desce požehnaně, ale jejich příspěvky slouží jen k promyšlenému podtržení celkového vyznění. Will Oldham aka Bonnie "Prince" Billy, který byl přizván už na desku April od Sun Kil Moon, členové indierockové kapely Low nebo Rachel Goswell ze Slowdive, která byla stejně jako Broadrick zmíněna v textech Universal Themes. Dalším přispěvatelem je Isaac Brock z Modest Mouse (není se čemu divit, protože druhá řadovka Sun Kil Moon s názvem Tiny Cities byla poskládána jen z předělávek právě Modest Mouse). Nejdůležitějším členem sestavy je bubeník Steve Shelley ze Sonic Youth (s Markem nahrával už Benji a Universal Themes), který bude společně s Nickem Zubeckem rytmickou sekcí koncertního kvartetu.

Album Jesu/Sun Kil Moon je především výsledkem souznění metalového mistra Broadricka a folkového morouse Kozeleka, jehož obsáhlé texty plynou jako Tolstého Vojna a mír na poli romantického metalu. Řeka, která se postupně rozšiřuje a nabírá postavy, věci, místa i situace. Zdánlivě nekontrolovatelný proud slov, ve kterém má každá slabika své pevně dané místo. Románové vyprávění z pera moderního básníka, které je v dokonalém spojení s hudebním podkladem. Pokud je Lubomyr Melnyk představitelem „music continuous“, pak je Mark Kozelek průkopníkem „poem continuous“, když ve svých textech zachycuje všední a nepatrné detaily života. Depresivní a melancholické, ale krásné.

Info

Jesu / Sun Kil Moon - st (Caldo Verde, Rough Trade, 2016)
www.sunkilmoon.com/jesuskm.html

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Trochu červené (Lelee)

Veronika Vagačová 22.01.2025

Hravé riffy, prenikavé vokály a nečakané štylistické zmeny sú len pár z ocenenia-hodných kvalít tejto relatívne novej skupiny.

Mramory města, v pokojích mršin (Infamis Tenebre)

Jiří V. Matýsek 21.01.2025

Žádný growl, žádné temné mručení, jakoby tu z vlhkých kobek zněl hlas čisté bytosti, kterou zahnalo lidské nepochopení.

Nový hlas v mé hlavě (Linkin Park)

3DDI3 01.01.2025

Kapela, co má duši, ale nemá hlas. Anebo jo.

Kdo si tak dnes vzpomene? (Hvězdy v polostínu)

Jiří V. Matýsek 20.12.2024

Do světa písničkářů se noří nová publikace novináře, muzikanta a pečlivého lovce příběhů písní Michala Bystrova Hvězdy v polostínu. Nabízí stovku portrétů písničkářů ze šedesátých let.

Všetci žijeme s vedomím, že jedného dňa zmizneme (Parannoul)

Matej Žofčín 18.12.2024

Keď internet objavil na Bandcampe jeho album To See the Next Part of the Dream, ľudia o ňom na stránkach ako Rate Your Music a Reddit nevedeli prestať rozprávať.

Cesta do hlubin sebevrahovy duše (Ti, kteří se rozhodli)

Martin Zoul 17.12.2024

Jsou tabu a tabu. Některá se zhroutí při sebedrobnějším otočení dějinného soukolí, jiná působí dojmem monolitu, do kterého byly při vzniku člověka vyryty základní zákony lidství.

Námorníkov sen (Il Sogno del Marinaio)

Jakub Veselý 10.12.2024

Portfólio koluje pomedzi rockovými pasážami, jazzovými improvizáciami, punkovým rázom a avantgardným experimentálnym prístupom k hudbe.

Boj s vlastní nejistotou (STRFKR)

Filip Peloušek 05.12.2024

Povznášející, psychedelií a euforií prosáklá hudba doplněná o do výšky vyhnaný zpěv Joshuy Hodgese v protikladu s texty plnými pochybností.

Nic není natolik rozbité, aby to nešlo opravit (Mark Lanegan)

Kristina Kratochvilová 25.11.2024

Představu pozlátka tvrdě zadupává do země špinavá realita plná absťáku, démonů, lítosti a vyhasínajících životů Laneganových blízkých.

Křehkost ve zkaženém světě (Anora)

Šimon Žáček 24.11.2024

Zdánlivě banální příběh Anory skrývá krásy i ošklivosti chybujících lidí ve stále více matoucím světě.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace