Články / Recenze

Starý rock'n'roll v novém kabátě

Starý rock'n'roll v novém kabátě

Vojtěch Mixan | Články / Recenze | 31.05.2016

Led Zeppelin. New York Dolls. Alice Cooper. Elvis Presley. David Bowie. Všechny tyto interprety naleznete na soundtracku první řady nového seriálu HBO, Vinyl. Ale je tu přitom ještě mnohem více k objevování. Mick Jagger s Martinem Scorsesem se rozhodli vytvořit novou vlnu "staré" hudby, a přesně to se jim daří.

Už jen námět, sledovat produkci hudby v 70. letech, nezní špatně. A není třeba spekulovat, kolik osobních zkušeností Jagger se Scorsesem do scénáře dali. Zaměřme se na hudbu, kterou se tvůrci snažili udělat z Vinylu něco víc než jen tradiční seriál. A to dělají přes Nasty Bits, Kaleo nebo Alexe Newella. Moderní hudbu, kterou považujete za tehdejší, pokud nezkoumáte pozadí seriálu.

No Good od Kaleo je rockový nářez, který bohužel kromě jedné krátké pasáže v seriálu naleznete jenom v trailerech. Píseň odráží tehdejší rock, který byl určitým druhem protestu proti systému, a hudebně akcentuje asi největší přednost islandské kapely, kterou je výrazný hrubý zpěv frontmana Jökulla Júlíussona. Kill the Lights v podání Alexe Newella vystihuje začátky diska a Cha Cha Twist od Brice Coefielda (doporučuji i verzi The Detroit Cobras) se v seriálu objevuje v podání soulového zpěváka Ty Taylora, člena skupiny Vintage Trouble. Jeho provedení twistové písně z 50. let je dost možná i lepší než originál. A pak je tu Sugar Daddy od Sturgilla Simpsona, úvodní titulková skladba. V podání amerického country zpěváka se nese v pomalejším rytmu, z něhož sólovým předělem na bicí přejde do rychlého agresivního rocku připomínajícího Led Zeppelin. Tohle všechno jsou skuteční interpreti, od kterých najdete i mnoho jiného než jen hudbu složenou pro Vinyl.


Jsou tu ale ještě Nasty Bits, fiktivní kapela, která byla stvořena speciálně pro seriál. Postavu jejich frontmana hraje James Jagger, syn Micka Jaggera, a kapela Nasty Bits představuje dokonalou kombinaci New York Dolls a Sex Pistols. Do jejich příběhu jsou zakomponovány i tvrdé začátky Rolling Stones, několikadenní čekání na recepci hudebního nakladatelství, odmítaní na koncertech stran publika, ostrá kritika vydavatelů. A je to cítit i v jejich hudbě. Jen si zkuste pustit píseň What a Love Is a pochopíte. Surový neopracovaný punk, kdy se do nástrojů hraje tak silně, až čekáte, že se každou chvíli rozpadnou.

Seriál Vinyl se setkal s rozporuplnými ohlasy, ale hudební doprovod určitě patří k jeho pozitivním stránkám, tedy vedle hereckého obsazení, zejména tehdejších hudebních idolů (speciálně vyhořelého Elvise Presleyho nebo začínajícího Davida Bowieho).

Info

VA - Vinyl, Vol. 1 (Atlantic Recording Corporation & Warner Bros. Records, 2016)
www.itunes.apple.com/us/album/vinyl-music-from-hbo-original/id1079937015

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Kdo si tak dnes vzpomene? (Hvězdy v polostínu)

Jiří V. Matýsek 20.12.2024

Do světa písničkářů se noří nová publikace novináře, muzikanta a pečlivého lovce příběhů písní Michala Bystrova Hvězdy v polostínu. Nabízí stovku portrétů písničkářů ze šedesátých let.

Všetci žijeme s vedomím, že jedného dňa zmizneme (Parannoul)

Matej Žofčín 18.12.2024

Keď internet objavil na Bandcampe jeho album To See the Next Part of the Dream, ľudia o ňom na stránkach ako Rate Your Music a Reddit nevedeli prestať rozprávať.

Cesta do hlubin sebevrahovy duše (Ti, kteří se rozhodli)

Martin Zoul 17.12.2024

Jsou tabu a tabu. Některá se zhroutí při sebedrobnějším otočení dějinného soukolí, jiná působí dojmem monolitu, do kterého byly při vzniku člověka vyryty základní zákony lidství.

Námorníkov sen (Il Sogno del Marinaio)

Jakub Veselý 10.12.2024

Portfólio koluje pomedzi rockovými pasážami, jazzovými improvizáciami, punkovým rázom a avantgardným experimentálnym prístupom k hudbe.

Boj s vlastní nejistotou (STRFKR)

Filip Peloušek 05.12.2024

Povznášející, psychedelií a euforií prosáklá hudba doplněná o do výšky vyhnaný zpěv Joshuy Hodgese v protikladu s texty plnými pochybností.

Nic není natolik rozbité, aby to nešlo opravit (Mark Lanegan)

Kristina Kratochvilová 25.11.2024

Představu pozlátka tvrdě zadupává do země špinavá realita plná absťáku, démonů, lítosti a vyhasínajících životů Laneganových blízkých.

Křehkost ve zkaženém světě (Anora)

Šimon Žáček 24.11.2024

Zdánlivě banální příběh Anory skrývá krásy i ošklivosti chybujících lidí ve stále více matoucím světě.

Úprimná láska k hudbe (Alfie Templeman)

Jakub Veselý 21.11.2024

Inšpiráciami sa Templeman netají, na R&B a soulových prvkoch sa podpísala hudba Stevieho Wondera a Princea, indie rock s jemnou psychedéliou pripomínajú Tame Impala alebo MGMT.

Spojit žánry a vysvobodit z melancholie (Jiný metro)

Magdalena Fendrychová 11.11.2024

Texty se nezabývají současnými společenskými problémy nebo zásadními citovými zvraty, spíš popisují každodenní situace a fantazie.

Pořád překvapivý soundscape (The Necks)

Žofie Křížková 05.11.2024

Dvaačtyřicetiminutová stopáž zahrnuje jediný track a ten nabízí ponor do hluboce meditativní lázně neopakovatelných nuancí. Za týden v Praze.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace