Články / Recenze

Thurston Moore hraje black metal

Thurston Moore hraje black metal

David Vo Tien | Články / Recenze | 15.04.2014

Twilight vznikli jako projekt samotářů USBM (United States Black Metal) podhoubí. Na první desce se podíleli Wrest (Leviathan), Malefic (Xasthur) a Tim Lehi (Draugar), jen N. Imperial z Krieg a Blake Judd aka Azentrius z Nachtmystium kazí sraz vlků samotářů. Pokud ale přemýšlíme o Twilight jako o „all-stars“ kapele amerického black metalu, mají zde své nepopiratelné místo. Eponymní debut zní přesně tak, jak jména sestavy napovídají. Včelíny na hranici posluchačské snesitelnosti střídají bezduché thrashové riffy, vokály utopené dole v mixu, silně zastřené ozvěnou. Autorský podíl není rovnoměrný a snadno rozlišitelný. To je i hlavním důvodem, proč skladbám jako celku chybí vnitřní provázanost a jak vysvětlit kolísavou úroveň materiálu, což vzhledem k vysoké míře produktivity jednotlivých členů nepřekvapuje. Pro riffy se nechodí jako do sámošky pro chleba.

Malefic a Tim Lehi si zřejmě uvědomili, že jim spolupráce s ostatními nedělá moc dobře a stáhli se opět do ústraní. Což dalo šanci proniknout do elitního spolku čarodějů dvěma sice obyčejným, ale zato talentovaným smrtelníkům. Na druhé fošně Monument to Time End, přispěl svým hlasem a kytarou Aaron Turner z Isis!, který s sebou vzal Stavrose Giannopoulose z The Atlas Moth jako dalšího kytaristu. A k nim se ještě přidal Sanford Parker s kotletami jak dva kartáče (basorubec v Minsk, synťáky v Nachtmystium a Corrections House). Black metalu znatelně ubylo, nová krev vetkla především psychedelickou atmosféru, riffy z kategorie b zmizely, vyzrálost citelná, stejně jako nádech Isis.

Třetí a zároveň poslední deska. Turner má co dělat, aby stíhal Old Man Gloom, takže chybí. Judd sice dohodil Thurstona Moorea, ale zároveň na epitafu kapely, kterou rozjel, schází. Se Sonic Youth to není zas tak horké, jak se psalo, ovšem Moore se podílel pouze na jedné skladbě. Pod většinou materiálu je podepsaný Wrest, který byl nejproduktivnější i na předchozích dvou albech. Na III: Beneath Trident’s Tomb je black metal sice téměř pryč, náladově je ale blízko poslední desce Leviathan. Úvod desky předkládá vyloženě čůráckej noise, předznamenávající nepohodlný poslech. Konec desky se nese v industriálním oparu silně poznamenané Parkerovým působením v Corrections House. Mluvit o Twilight jako o blackmetalové superskupině, byť experimentálního ražení, je zavádějící a nedostatečné. Jejich odchod totiž není dětinská hra na Norsko, ale vyzrálá (post) metalová avantgarda přesahující pravidla i historii žánru.

Info

Twilight – III: Beneath Trident’s Tomb (Century Media Records, 2014)
https://www.facebook.com/TwilightBlackMetal

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Kdo si tak dnes vzpomene? (Hvězdy v polostínu)

Jiří V. Matýsek 20.12.2024

Do světa písničkářů se noří nová publikace novináře, muzikanta a pečlivého lovce příběhů písní Michala Bystrova Hvězdy v polostínu. Nabízí stovku portrétů písničkářů ze šedesátých let.

Všetci žijeme s vedomím, že jedného dňa zmizneme (Parannoul)

Matej Žofčín 18.12.2024

Keď internet objavil na Bandcampe jeho album To See the Next Part of the Dream, ľudia o ňom na stránkach ako Rate Your Music a Reddit nevedeli prestať rozprávať.

Cesta do hlubin sebevrahovy duše (Ti, kteří se rozhodli)

Martin Zoul 17.12.2024

Jsou tabu a tabu. Některá se zhroutí při sebedrobnějším otočení dějinného soukolí, jiná působí dojmem monolitu, do kterého byly při vzniku člověka vyryty základní zákony lidství.

Námorníkov sen (Il Sogno del Marinaio)

Jakub Veselý 10.12.2024

Portfólio koluje pomedzi rockovými pasážami, jazzovými improvizáciami, punkovým rázom a avantgardným experimentálnym prístupom k hudbe.

Boj s vlastní nejistotou (STRFKR)

Filip Peloušek 05.12.2024

Povznášející, psychedelií a euforií prosáklá hudba doplněná o do výšky vyhnaný zpěv Joshuy Hodgese v protikladu s texty plnými pochybností.

Nic není natolik rozbité, aby to nešlo opravit (Mark Lanegan)

Kristina Kratochvilová 25.11.2024

Představu pozlátka tvrdě zadupává do země špinavá realita plná absťáku, démonů, lítosti a vyhasínajících životů Laneganových blízkých.

Křehkost ve zkaženém světě (Anora)

Šimon Žáček 24.11.2024

Zdánlivě banální příběh Anory skrývá krásy i ošklivosti chybujících lidí ve stále více matoucím světě.

Úprimná láska k hudbe (Alfie Templeman)

Jakub Veselý 21.11.2024

Inšpiráciami sa Templeman netají, na R&B a soulových prvkoch sa podpísala hudba Stevieho Wondera a Princea, indie rock s jemnou psychedéliou pripomínajú Tame Impala alebo MGMT.

Spojit žánry a vysvobodit z melancholie (Jiný metro)

Magdalena Fendrychová 11.11.2024

Texty se nezabývají současnými společenskými problémy nebo zásadními citovými zvraty, spíš popisují každodenní situace a fantazie.

Pořád překvapivý soundscape (The Necks)

Žofie Křížková 05.11.2024

Dvaačtyřicetiminutová stopáž zahrnuje jediný track a ten nabízí ponor do hluboce meditativní lázně neopakovatelných nuancí. Za týden v Praze.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace