Články / Recenze

Becca Stevens nabádá k tanci

Becca Stevens nabádá k tanci

Karolina Veselá | Články / Recenze | 23.05.2020

Zmijovec titánský, nebo také áronová hůl, je jedna z největších květin světa, které trvá neuvěřitelných sedm až deset let, než poprvé vykvete. „Na zmijovci mě fascinuje, jak těžce a dlouze pracuje na tom, aby vykvetl a jak krásný tento výsledek je,“ říká zpěvačka, skladatelka a kytaristka Becca Stevens. Tento zázrak přírody přirovnává k náročnému procesu, který vyvrcholil novým albem s příznačným názvem Wonderbloom.

Od posledního alba Regina (2017) udělala sice Stevens malý krok zpět, ale dva další kupředu. Wonderbloom se vrací k ležérnější formě písní plných tanečních rytmů a silných groovů protkaných funkem, popem a R&B. Dle zpěvaččiných slov má deska nabádat k tanci a pozvednout náladu v dobrých i horších časech. Načasování tedy nemohlo být lepší.

Oním velkým krokem vpřed byla spolupráce Stevens s více než čtyřiceti hudebníky včetně Coryho Wonga (Vulfpeck), Jacoba Colliera, Michaela Leaguea (Snarky Puppy) a dalších zvučných jmen. Do té doby byla zvyklá tvořit více méně samostatně, své skladby sama psala i aranžovala. Rozhodla se ale, že to tentokrát změní a kdykoli bude mít potřebu uzavřít se do sebe a vše samostatně promyslet, udělá přesný opak a celý tvůrčí proces bude s ostatními hudebníky sdílet. To vše dovolilo Stevens nabrat nové odstíny barev a ještě více zpestřit svůj repertoár.

Wonderbloom je soubor čtrnácti různorodých skladeb obsahující, jak už je u Stevens zvykem, neméně dobré texty se silnými příběhy. V první zveřejněné skladbě Good Stuff zpívá o tom, čím vším si v průběhu své kariéry prošla a čím si zároveň prochází většina žen v hudebním průmyslu. Silně energická popová píseň je podpořena gospelovou harmonii skládající se z šedesáti čtyř vrstev vokálů zpěváka Michaela Mayo, spoluautorem je ale basák a zakladatel Kneebody Kaveh Rastegar.

Píseň True Minds je zhudebněním jednoho ze Shakespearových sonetů, které se objevily již v předchozí tvorbě. Tato skladba se jako jediná nenahrávala v Americe, ale v Paříži, kde hudebnice strávila pět dní zavřená na bytě s francouzskou harfistkou Laurou Perrudin, kterou Stevens přirovnává k šílené vědátorské víle. Její neotřelé využití pedálových efektů doplňují běžné předměty, jako například grilovací jehla propletená mezi strunami harfy.

Největší kontrast přichází až na samém konci. Heather’s Letters to Her Mother napsala Becca Stevens na popud svého dlouholetého hudebního kolegy Davida Crosbyho. Formou dopisu vypráví příběh Heather Heyer, která se stala obětí automobilového útoku v Charlottesville. Šest minut trvající skladba se nezdá dlouhá, útočí na city a donutí se zastavit. Avšak nezanechá po sobě plačtivý opar, který by mohl odradit od toho, pustit si desku opět od začátku.

report z vystoupení Beccy v Jazz Docku zde

Info

Becca Stevens – Wonderbloom (GroundUP, 2020)
web interpretky

foto © David Goddard

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Cesta do hlubin sebevrahovy duše (Ti, kteří se rozhodli)

Martin Zoul 17.12.2024

Jsou tabu a tabu. Některá se zhroutí při sebedrobnějším otočení dějinného soukolí, jiná působí dojmem monolitu, do kterého byly při vzniku člověka vyryty základní zákony lidství.

Námorníkov sen (Il Sogno del Marinaio)

Jakub Veselý 10.12.2024

Portfólio koluje pomedzi rockovými pasážami, jazzovými improvizáciami, punkovým rázom a avantgardným experimentálnym prístupom k hudbe.

Boj s vlastní nejistotou (STRFKR)

Filip Peloušek 05.12.2024

Povznášející, psychedelií a euforií prosáklá hudba doplněná o do výšky vyhnaný zpěv Joshuy Hodgese v protikladu s texty plnými pochybností.

Nic není natolik rozbité, aby to nešlo opravit (Mark Lanegan)

Kristina Kratochvilová 25.11.2024

Představu pozlátka tvrdě zadupává do země špinavá realita plná absťáku, démonů, lítosti a vyhasínajících životů Laneganových blízkých.

Křehkost ve zkaženém světě (Anora)

Šimon Žáček 24.11.2024

Zdánlivě banální příběh Anory skrývá krásy i ošklivosti chybujících lidí ve stále více matoucím světě.

Úprimná láska k hudbe (Alfie Templeman)

Jakub Veselý 21.11.2024

Inšpiráciami sa Templeman netají, na R&B a soulových prvkoch sa podpísala hudba Stevieho Wondera a Princea, indie rock s jemnou psychedéliou pripomínajú Tame Impala alebo MGMT.

Spojit žánry a vysvobodit z melancholie (Jiný metro)

Magdalena Fendrychová 11.11.2024

Texty se nezabývají současnými společenskými problémy nebo zásadními citovými zvraty, spíš popisují každodenní situace a fantazie.

Pořád překvapivý soundscape (The Necks)

Žofie Křížková 05.11.2024

Dvaačtyřicetiminutová stopáž zahrnuje jediný track a ten nabízí ponor do hluboce meditativní lázně neopakovatelných nuancí. Za týden v Praze.

Románek pozdního léta (Julia-Sophie)

Sára Prostějovská 28.10.2024

Synthpopové Forgive Too Slow vypráví deset krátkých příběhů lásky, jíž autorka v každém z nich nahlíží jinýma očima.

Rod se i přes nesnáze podařilo zachovat... (Rod Draka, druhá série)

Šimon Žáček 28.10.2024

Druhá série Rodu draka se tak moc věnuje intimním chvílím rodinných členů, až zapomíná na zásadní konflikt. Anebo je to záměr?

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace