Akana | Články / Recenze | 15.10.2014
Liars jsou pověstní svou nevypočitatelností, proto se příklon k elektronice na albu WIXIW nedal brát jako vodítko k dalšímu vývoji. U kytarové diety kupodivu setrvali, ovšem způsob, jakým na Mess hnětou syntetickou hmotu, je opět výrazně odlišný. Půjčovna zvuků a beatů, v níž se teď Liars přehrabují, je vyloženě archivní, odkaz pionýrů tvrdé elektroniky (Cabaret Voltaire, Laibach) si ale přeskládali po svém. Jsou také nebývale zvukově konzistentní. Tím se sice připravili o jednu z věcí, kterými vyváděli posluchače z míry, ale na oplátku získali značnou údernou sílu.
První polovinu alba charakterizují důrazné oldschoolové beaty, které slouží jako podklad k melodickým kreacím (Vox Tuned D.E.D. nebo mimořádně úderná Mess on a Mission) a třeba v Pro Anti Anti přecházejí v nekompromisně nátlakový dusot. Počínaje instrumentální Darkslide se rytmická intenzita snižuje, ale chlad, temnota a společenský pesimismus přetrvávají, jen se přelévají do zneklidňujících podpovrchových záchvěvů (Boyzone, Perpetual Village). Ani závěr v podobě vláčné Left Speaker Blown není katarzně uvolňující, ale spíš posmutnělým přitakáním definitivnímu rozkladu.
Album Mess v sobě znovu nese nepřeslechnutelnou dávku civilizační kocoviny, přesto je na něm poznat i to, že vznikalo ve spontánnější tvůrčí atmosféře. Obsahuje méně kontrastů, zato vyzařuje mocné vlny soustředěné radiace, která je s to zasáhnout naše každodenností ukolébané vědomí na nejcitlivějších místech.
Recenze vyšla v magazínu Full Moon #36.
Live: Liars (us), 21. 10. 2014, Roxy, Praha
www.facebook.com/events/444250255702331
Jiří V. Matýsek 20.12.2024
Do světa písničkářů se noří nová publikace novináře, muzikanta a pečlivého lovce příběhů písní Michala Bystrova Hvězdy v polostínu. Nabízí stovku portrétů písničkářů ze šedesátých let.
Matej Žofčín 18.12.2024
Keď internet objavil na Bandcampe jeho album To See the Next Part of the Dream, ľudia o ňom na stránkach ako Rate Your Music a Reddit nevedeli prestať rozprávať.
Martin Zoul 17.12.2024
Jsou tabu a tabu. Některá se zhroutí při sebedrobnějším otočení dějinného soukolí, jiná působí dojmem monolitu, do kterého byly při vzniku člověka vyryty základní zákony lidství.
Jakub Veselý 10.12.2024
Portfólio koluje pomedzi rockovými pasážami, jazzovými improvizáciami, punkovým rázom a avantgardným experimentálnym prístupom k hudbe.
Filip Peloušek 05.12.2024
Povznášející, psychedelií a euforií prosáklá hudba doplněná o do výšky vyhnaný zpěv Joshuy Hodgese v protikladu s texty plnými pochybností.
Kristina Kratochvilová 25.11.2024
Představu pozlátka tvrdě zadupává do země špinavá realita plná absťáku, démonů, lítosti a vyhasínajících životů Laneganových blízkých.
Šimon Žáček 24.11.2024
Zdánlivě banální příběh Anory skrývá krásy i ošklivosti chybujících lidí ve stále více matoucím světě.
Jakub Veselý 21.11.2024
Inšpiráciami sa Templeman netají, na R&B a soulových prvkoch sa podpísala hudba Stevieho Wondera a Princea, indie rock s jemnou psychedéliou pripomínajú Tame Impala alebo MGMT.
Magdalena Fendrychová 11.11.2024
Texty se nezabývají současnými společenskými problémy nebo zásadními citovými zvraty, spíš popisují každodenní situace a fantazie.
Žofie Křížková 05.11.2024
Dvaačtyřicetiminutová stopáž zahrnuje jediný track a ten nabízí ponor do hluboce meditativní lázně neopakovatelných nuancí. Za týden v Praze.