Články / Recenze

Megalit megalitům (Steve von Till)

Megalit megalitům (Steve von Till)

Tomáš Kaňka | Články / Recenze | 01.10.2017

OHODNOŤTE DESKU

Steve von Till po loňském písničkaření a další porci bahna s Neurosis pokračuje směle dál. Pro letošek tu máme nového Harvestmana. Třetího řadového, toho, který přichází po sedmi letech studiové odmlky.

Pauza je to na Tillovy workoholické poměry dlouhá, s revolucí v kontextu diskografie však novinka Music for Megaliths nepřichází. Filozofie zůstává stejná, zvuk do jisté míry též. I nyní se setkáme s psychedelickou mlhou, s venkovem, přírodou, mystičností. Přesto se nový Harvestman prezentuje jinak než ten raný. Působí rozvážněji, uceleněji a krom všeho přichází oděn do doposud nejpřesvědčivějšího obalu.

Jak novinkové Music for Megaliths jednoduše vystihnout? Je tajemné. Od prvních tónů až po ty poslední disponuje ucelenou atmosférou z kategorie ponurých, přesto ne nutně negativních. Ano, tajemno bude to správné slovo. Tajemno opřené o mýty, rustikální ozvěny, rituály.


Málomluvná hudba plyne bez rušivých prvků, bez vybočujících skladeb. Daleko spíš než na vývoj písní se Harvestman soustředí na gradaci celku. V první třetině převažuje trpělivě plynoucí droning – místy se dá mluvit o uhrančivosti, jindy o přílišném vzduchoprázdnu, v němž není co objevovat. S postupem času nastupuje stále znatelnější gradace, nejprve se přidává rytmika a v předposlední skladbě (Sundown) dokonce hrátky s hlukem. Ne však za cenu ničení atmosféry, střídmě.

Skladby nejsou nabité množstvím použitých motivů, hlavní téma neprochází velkým počtem obměn, ovšem sugestivní atmosféře to nic neubírá. Soudržnosti materiálu napomáhá i střízlivě zvolená stopáž, především její zásluhou se dají méně intenzivní místa strávit a nezanechávají dojem přebytečné vaty. Tillem oslovené megality tak můžou být spokojeny, ze svých míst se ale nepohnou.

Info

Harvestman - Music for Megaliths (Neurot Recordings, 2017)
www.harvestman.bandcamp.com/album/music-for-megaliths

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Mramory města, v pokojích mršin (Infamis Tenebre)

Jiří V. Matýsek 21.01.2025

Žádný growl, žádné temné mručení, jakoby tu z vlhkých kobek zněl hlas čisté bytosti, kterou zahnalo lidské nepochopení.

Nový hlas v mé hlavě (Linkin Park)

3DDI3 01.01.2025

Kapela, co má duši, ale nemá hlas. Anebo jo.

Kdo si tak dnes vzpomene? (Hvězdy v polostínu)

Jiří V. Matýsek 20.12.2024

Do světa písničkářů se noří nová publikace novináře, muzikanta a pečlivého lovce příběhů písní Michala Bystrova Hvězdy v polostínu. Nabízí stovku portrétů písničkářů ze šedesátých let.

Všetci žijeme s vedomím, že jedného dňa zmizneme (Parannoul)

Matej Žofčín 18.12.2024

Keď internet objavil na Bandcampe jeho album To See the Next Part of the Dream, ľudia o ňom na stránkach ako Rate Your Music a Reddit nevedeli prestať rozprávať.

Cesta do hlubin sebevrahovy duše (Ti, kteří se rozhodli)

Martin Zoul 17.12.2024

Jsou tabu a tabu. Některá se zhroutí při sebedrobnějším otočení dějinného soukolí, jiná působí dojmem monolitu, do kterého byly při vzniku člověka vyryty základní zákony lidství.

Námorníkov sen (Il Sogno del Marinaio)

Jakub Veselý 10.12.2024

Portfólio koluje pomedzi rockovými pasážami, jazzovými improvizáciami, punkovým rázom a avantgardným experimentálnym prístupom k hudbe.

Boj s vlastní nejistotou (STRFKR)

Filip Peloušek 05.12.2024

Povznášející, psychedelií a euforií prosáklá hudba doplněná o do výšky vyhnaný zpěv Joshuy Hodgese v protikladu s texty plnými pochybností.

Nic není natolik rozbité, aby to nešlo opravit (Mark Lanegan)

Kristina Kratochvilová 25.11.2024

Představu pozlátka tvrdě zadupává do země špinavá realita plná absťáku, démonů, lítosti a vyhasínajících životů Laneganových blízkých.

Křehkost ve zkaženém světě (Anora)

Šimon Žáček 24.11.2024

Zdánlivě banální příběh Anory skrývá krásy i ošklivosti chybujících lidí ve stále více matoucím světě.

Úprimná láska k hudbe (Alfie Templeman)

Jakub Veselý 21.11.2024

Inšpiráciami sa Templeman netají, na R&B a soulových prvkoch sa podpísala hudba Stevieho Wondera a Princea, indie rock s jemnou psychedéliou pripomínajú Tame Impala alebo MGMT.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace