Články / Recenze

The Thing & Thurston Moore

The Thing & Thurston Moore

Jakub Koumar | Články / Recenze | 23.04.2015

Existují desky, které v nitru nenechají kámen na kameni. The Thing ale nejsou z těch, kteří by objevovali vaše nejniternější city, hráli na tajné struny a otevírali brány do skrytého já. Jejich zemětřesení se rodí ve zničujícím tempu, síle a energii.

The Thing & Thurston Moore patří do rozrůstající se sbírky hudebních kooperací. Do spárů severských free jazzmanů se dostali třeba soudobý skladatel a hlukař Otomo Yoshihide, improvizátor Jim O’Rourke, hiphopová inovátorka Neneh Cherry i modla všech ukvílených kytaristů Thurston Moore. Jejich společný koncert z londýnského Cafe Oto teď dává kromě ušních bubínků zabrat i membránám reproduktorů.

The Thing jsou pověstní divokými eskapádami. Jejich skladby jsou ďábelskou koláží, kterou kolaborace mění ve freejazzovou fúzi převrácenou vzhůru nohama a taky naruby. Tím hlavním je ale nezdolná energie a u spolupráce s Moorem to platí čtyřnásob. Nenabízí téměř žádné místo k vydechnutí, není to ale šílenství. The Thing a Moore nevytváří jen směs plnou melodické obscénnosti, byť se to necvičenému uchu může zdát, skladby mají svůj vývoj, pohyb i gradaci, jen je potřeba pamatovat, že The Thing hrají free jazz. Kompozice jsou svobodomyslné, ale nabízejí i pořádný rockový kotel - nespoutané běsnění a bigbeatové riffování, to je to, o čem se bavíme.

Mooreova kytara je posedlá, její zkreslení se mění nahodile a pendluje mezi fatálně nabořeným zvukem a zvonivými disonantními trylky. A když se do strun Moore opře, je to, jako kdyby do úzké ulice vjely všechny bagry světa. Leckterý hardcore má vedle něj jen hlásek jako konipásek. Navíc mluvíme o muzikantech, jejichž technika je téměř mimo chápání, zejména to, co předvádí Paal Nilssen-Love s bicími, je zarážející. Rockově pevný tón v závratné rychlosti synkopických orgií zabere několik poslechů k rozlousknutí, saxofonistu a duši kapely Matse Gustafssona by zase jeden podezíral, že má v barytonu vzduchový kompresor.

Alba The Thing nejsou nikdy žádný čajíček. Živák s Thurstonem Moorem ovšem skvěle zprostředkovává divokou atmosféru a ohromující improvizační invenci. Tohle spojení nemá šťávu, ale ukrutný destilát, z něhož budete chraptit ještě ráno. A že jste vlastně jen poslouchali jazz, vám nikdo neuvěří.

Info

The Thing & Thurston Moore – Live (The Thing Records, 2014)
www.trostrecords.bandcamp.com/album/live

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Kdo si tak dnes vzpomene? (Hvězdy v polostínu)

Jiří V. Matýsek 20.12.2024

Do světa písničkářů se noří nová publikace novináře, muzikanta a pečlivého lovce příběhů písní Michala Bystrova Hvězdy v polostínu. Nabízí stovku portrétů písničkářů ze šedesátých let.

Všetci žijeme s vedomím, že jedného dňa zmizneme (Parannoul)

Matej Žofčín 18.12.2024

Keď internet objavil na Bandcampe jeho album To See the Next Part of the Dream, ľudia o ňom na stránkach ako Rate Your Music a Reddit nevedeli prestať rozprávať.

Cesta do hlubin sebevrahovy duše (Ti, kteří se rozhodli)

Martin Zoul 17.12.2024

Jsou tabu a tabu. Některá se zhroutí při sebedrobnějším otočení dějinného soukolí, jiná působí dojmem monolitu, do kterého byly při vzniku člověka vyryty základní zákony lidství.

Námorníkov sen (Il Sogno del Marinaio)

Jakub Veselý 10.12.2024

Portfólio koluje pomedzi rockovými pasážami, jazzovými improvizáciami, punkovým rázom a avantgardným experimentálnym prístupom k hudbe.

Boj s vlastní nejistotou (STRFKR)

Filip Peloušek 05.12.2024

Povznášející, psychedelií a euforií prosáklá hudba doplněná o do výšky vyhnaný zpěv Joshuy Hodgese v protikladu s texty plnými pochybností.

Nic není natolik rozbité, aby to nešlo opravit (Mark Lanegan)

Kristina Kratochvilová 25.11.2024

Představu pozlátka tvrdě zadupává do země špinavá realita plná absťáku, démonů, lítosti a vyhasínajících životů Laneganových blízkých.

Křehkost ve zkaženém světě (Anora)

Šimon Žáček 24.11.2024

Zdánlivě banální příběh Anory skrývá krásy i ošklivosti chybujících lidí ve stále více matoucím světě.

Úprimná láska k hudbe (Alfie Templeman)

Jakub Veselý 21.11.2024

Inšpiráciami sa Templeman netají, na R&B a soulových prvkoch sa podpísala hudba Stevieho Wondera a Princea, indie rock s jemnou psychedéliou pripomínajú Tame Impala alebo MGMT.

Spojit žánry a vysvobodit z melancholie (Jiný metro)

Magdalena Fendrychová 11.11.2024

Texty se nezabývají současnými společenskými problémy nebo zásadními citovými zvraty, spíš popisují každodenní situace a fantazie.

Pořád překvapivý soundscape (The Necks)

Žofie Křížková 05.11.2024

Dvaačtyřicetiminutová stopáž zahrnuje jediný track a ten nabízí ponor do hluboce meditativní lázně neopakovatelných nuancí. Za týden v Praze.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace