Jakub Šíma | Články / Recenze | 13.10.2014
Kevin Martin, hudební chameleon a stálice britské elektronické scény, má už přes dvacet let v popisu práce překračovat žánrová omezení a citlivě kolonizovat dosud neznámá teritoria. Z inspiračních vod dubu, industrialu, hip hopu či dancehallu se postupně nořily projekty Techno Animal, Ice, King Midas Sound či aktuální The Bug. Inspirační různorodost je z druhé strany sjednocena místy až experimentálními postupy a důsledným pohybem po temnějších koutech hudební produkce. Kombinace, která alespoň zhruba vymezuje základní tahy autorského rukopisu.
Šest let trvalo, než Martin přišel s nástupcem oceňované London Zoo. Novinka Angels & Devils proti sobě staví dva početně stejně zastoupené tábory reprezentované dvěma polovinami alba. Zatímco prvních šest tracků se nese na vlnách trip hopu, ambientu a elektroniky, kterými prosvítají melancholické až meditativní nálady, druhá polovina je plná časovaných beatových detonací, rytmického běsu a nemilosrdných vokálů. Martin dokáže obě půle autorsky propojit, přesto se může stát, že podle nálady si poslechnete právě jen jednu z nich. Jestliže andělskou šestici lze použít při dlouhých nocích jako doprovod k počítání oveček, ďábelský půltucet je prototypem industriálního inferna a příčinou kaluží potu na tanečním parketu. Intimní polohy hostů jako Liz Harris nebo Gonjasufi jsou střídány sbíječkami typu stálého spolupracovníka Flowdana nebo Death Grips. Tam, kde Gonjasufi úpěnlivě volá o záchranu, přichází Flowdan s hmatatelně démonickou polohou jako ve stopě Fat Mac, kde basovou vlnou jaderného přílivu přispěl také duchovně spřízněný Justin Broadrick. Dokonce ani Death Grips nejsou v této konkurenci položkou, která by projevem vyčnívala mezi dalšími démony. Varhany se potkávájí s tunami betonu a špíny, v pozadí je cítit tradiční dubové cítění, na které se roubují dubstepové inovace, ragga vokály i rapová průraznost. Výsledný hybrid je však díky autorské pečlivosti v obou polovinách nadmíru soudržný. A stejně jako dříve se ve středu dění objevuje specifický a dlouhodobě cizelovaný kopák.
Emocionální bipolarita desky se snadno může stát pastí na posluchače. Přesto je Angels and Devils originální a výživnou zastávkou v Martinově hudební evoluci. Způsob, jakým britský producent ilustruje dystopické rozměry současnosti, ani tentokrát neztrácí na intenzitě a působivosti.
The Bug – Angels & Devis (Ninja Tune, 2014)
www.facebook.com/thebugofficialpage
Jiří V. Matýsek 20.12.2024
Do světa písničkářů se noří nová publikace novináře, muzikanta a pečlivého lovce příběhů písní Michala Bystrova Hvězdy v polostínu. Nabízí stovku portrétů písničkářů ze šedesátých let.
Matej Žofčín 18.12.2024
Keď internet objavil na Bandcampe jeho album To See the Next Part of the Dream, ľudia o ňom na stránkach ako Rate Your Music a Reddit nevedeli prestať rozprávať.
Martin Zoul 17.12.2024
Jsou tabu a tabu. Některá se zhroutí při sebedrobnějším otočení dějinného soukolí, jiná působí dojmem monolitu, do kterého byly při vzniku člověka vyryty základní zákony lidství.
Jakub Veselý 10.12.2024
Portfólio koluje pomedzi rockovými pasážami, jazzovými improvizáciami, punkovým rázom a avantgardným experimentálnym prístupom k hudbe.
Filip Peloušek 05.12.2024
Povznášející, psychedelií a euforií prosáklá hudba doplněná o do výšky vyhnaný zpěv Joshuy Hodgese v protikladu s texty plnými pochybností.
Kristina Kratochvilová 25.11.2024
Představu pozlátka tvrdě zadupává do země špinavá realita plná absťáku, démonů, lítosti a vyhasínajících životů Laneganových blízkých.
Šimon Žáček 24.11.2024
Zdánlivě banální příběh Anory skrývá krásy i ošklivosti chybujících lidí ve stále více matoucím světě.
Jakub Veselý 21.11.2024
Inšpiráciami sa Templeman netají, na R&B a soulových prvkoch sa podpísala hudba Stevieho Wondera a Princea, indie rock s jemnou psychedéliou pripomínajú Tame Impala alebo MGMT.
Magdalena Fendrychová 11.11.2024
Texty se nezabývají současnými společenskými problémy nebo zásadními citovými zvraty, spíš popisují každodenní situace a fantazie.
Žofie Křížková 05.11.2024
Dvaačtyřicetiminutová stopáž zahrnuje jediný track a ten nabízí ponor do hluboce meditativní lázně neopakovatelných nuancí. Za týden v Praze.