Honza Štelcík | Články / Recenze | 26.01.2015
Sneeze je sólo projekt Vlasty Marka, zpěváka a kytaristy strakonických Jaywalker. Hudba Jaywalker, která v sobě nese stopy Hot Water Music a punk/post-hardcore přelomu tisíciletí celkově, není sice přehnaně rychlá, ale tady jde o ryze akustický feeling a táhlého ducha posmutnělého folkaření.
Postačí kytara a vlastní hlas, který nepostrádá potřebnou dynamiku, dramatičnost a nervózní odraz dnešní doby. To je jedna podoba. Podoba druhá je jemné přizvukování v do zblbnutí opakovaných silných heslech - refrénech. Break the Silent je příklad za všechny. Monotónní repetice, postupně sílící do hrozby reálného rozbití ticha, ale jen na chvíli. Vzápětí se kytara i hlasy postupně zklidňují, aby zbylo jen několikanásobné opakování hesla "a capella". A takhle si Sneeze na desce Stars & Strings poťouchle laškuje po celou dobu. Zdvojení nebo snad dokonce ztrojení akustických kytar a vokálů, lehké pohrávání si s klavírikom nebo ojedinělým zvukem elektrické kytary. To všechno tady můžete najít. Nezvyklá pestrost a barevnost za použití minima nástrojů.
Šest skladeb, ze kterých smrdí flanelové košile, plnovousy a vůně dálek, ačkoliv do Strakonic je to z Mělníka jen sto šedesát kilometrů. Přesně takhle si představuju tenhle typ punkových "folkařů": Chuck Ragan, Tim Remis nebo neživý Tony Sly. Nálada desky jde ruku v ruce s obalem, na kterém jsou vyobrazeny šedočerné mraky táhnoucí oblohou a fotka v inlayi zobrazuje chuť svitu slunečních paprsků prosadit se skrze mračnou hradbu. Perfektní a trefné, přesné do emocionality Stars & Strings.
Nahrávka byla pořízena na přelomu let 2013 a 2014 v autorově obýváku, kde byla i zmasterována. Vyšla před pár měsíci u Samuel Records, který po letech hibernace vydal v krátké době dvě desky. Shodou okolností muzikantů ze Strakonic. A obě znějí parádně. Emo kids můžou zaplesat, tohle ale smete každýho. Natuty.
Sneeze - Stars & Strings (Samuel Records, 2014)
www.samuelrecords.bandcamp.com/album/stars-strings
Jiří V. Matýsek 20.12.2024
Do světa písničkářů se noří nová publikace novináře, muzikanta a pečlivého lovce příběhů písní Michala Bystrova Hvězdy v polostínu. Nabízí stovku portrétů písničkářů ze šedesátých let.
Matej Žofčín 18.12.2024
Keď internet objavil na Bandcampe jeho album To See the Next Part of the Dream, ľudia o ňom na stránkach ako Rate Your Music a Reddit nevedeli prestať rozprávať.
Martin Zoul 17.12.2024
Jsou tabu a tabu. Některá se zhroutí při sebedrobnějším otočení dějinného soukolí, jiná působí dojmem monolitu, do kterého byly při vzniku člověka vyryty základní zákony lidství.
Jakub Veselý 10.12.2024
Portfólio koluje pomedzi rockovými pasážami, jazzovými improvizáciami, punkovým rázom a avantgardným experimentálnym prístupom k hudbe.
Filip Peloušek 05.12.2024
Povznášející, psychedelií a euforií prosáklá hudba doplněná o do výšky vyhnaný zpěv Joshuy Hodgese v protikladu s texty plnými pochybností.
Kristina Kratochvilová 25.11.2024
Představu pozlátka tvrdě zadupává do země špinavá realita plná absťáku, démonů, lítosti a vyhasínajících životů Laneganových blízkých.
Šimon Žáček 24.11.2024
Zdánlivě banální příběh Anory skrývá krásy i ošklivosti chybujících lidí ve stále více matoucím světě.
Jakub Veselý 21.11.2024
Inšpiráciami sa Templeman netají, na R&B a soulových prvkoch sa podpísala hudba Stevieho Wondera a Princea, indie rock s jemnou psychedéliou pripomínajú Tame Impala alebo MGMT.
Magdalena Fendrychová 11.11.2024
Texty se nezabývají současnými společenskými problémy nebo zásadními citovými zvraty, spíš popisují každodenní situace a fantazie.
Žofie Křížková 05.11.2024
Dvaačtyřicetiminutová stopáž zahrnuje jediný track a ten nabízí ponor do hluboce meditativní lázně neopakovatelných nuancí. Za týden v Praze.