Anna Pleslová | Články / Recenze | 28.08.2015
Prohrabávám se tak hadříky v Háemku, z repráků se ozývá melodie. "Sakryš, to je docela dobrý," říkám si. Po hlase poznávám Alexise Taylora z Hot Chip, ale na Hot Chip to je až moc dobré.
Byl to singl z připravovaného alba Why Make Sense? Hot Chip na něm dali prostor živým bicím, analogovým zvukům a návratu do časů Kraftwerk, ke klasickému disku, taky samplují staré americké disko/soulové legendy jako Sinnamon nebo First Choice. Stále jsou to elektronkoví antisexy geekové v čele s IT skřítkem za velkými brýlemi, chladné hudbě strojů opět dodává lidskost příjemně zženštělý hlas Alexise Taylora. Osekány jsou aranžmá, takže jednotlivé beaty i vokál mnohem lépe vyniknou, jejich hudba najednou chytá za srdce mnohem více, má duši, napětí i vtip. Zvuková očista pomůže snad každé kapele.
Nejpřitažlivější je hned úvodní Huarache Lights s temným vibrujícím podkresem, připomínajícím elektronické pozouny vítající krále. Skvěle gradující skladba, jež se neustále vrací zpět a nechává nás v neustálém napětí. Potom Cry for You, což je esence Hot Chip se sekanými beaty, a přitom laskavým refrénem, Started Right zase zachází do funky a soulu. "And when it started it started in time. It started right still on my mind...," musím si pořád prozpěvovat. Nejtanečnější jsou Hot Chip v houseovém singlu Need You Know, který se smyčkuje stejně jako příběh ve videoklipu k němu. Třetinu alba tvoří táhnoucí se melancholické songy jako White Wine and Fried Chicken, valčík mezi kuřaty v KFC. Ironie, ale podruhé už si ji nepustím.
Pánové nezanevřeli na své typické zvuky à la old school Nokie 3390. Působí jako malí kluci nadšení z mechanických věciček všeho druhu, navíc se skvěle trefují do současné ironicky hipsterské vlny. Hot Chip se posouvají víc do popu, což ale vůbec nevadí, s šestým albem mají konečně sílu naplno prorazit. Když u nás hráli před deseti lety na Electronic Beats, mnozí váhali, jestli vůbec jít. Kdyby přijeli dnes, vyhodí ruce do vzduchu, protože Why Make Sense? je už teď jedno z alb roku.
Hot Chip - Why Make Sense? (Domino, 2015)
www.hotchip.co.uk
Jiří V. Matýsek 20.12.2024
Do světa písničkářů se noří nová publikace novináře, muzikanta a pečlivého lovce příběhů písní Michala Bystrova Hvězdy v polostínu. Nabízí stovku portrétů písničkářů ze šedesátých let.
Matej Žofčín 18.12.2024
Keď internet objavil na Bandcampe jeho album To See the Next Part of the Dream, ľudia o ňom na stránkach ako Rate Your Music a Reddit nevedeli prestať rozprávať.
Martin Zoul 17.12.2024
Jsou tabu a tabu. Některá se zhroutí při sebedrobnějším otočení dějinného soukolí, jiná působí dojmem monolitu, do kterého byly při vzniku člověka vyryty základní zákony lidství.
Jakub Veselý 10.12.2024
Portfólio koluje pomedzi rockovými pasážami, jazzovými improvizáciami, punkovým rázom a avantgardným experimentálnym prístupom k hudbe.
Filip Peloušek 05.12.2024
Povznášející, psychedelií a euforií prosáklá hudba doplněná o do výšky vyhnaný zpěv Joshuy Hodgese v protikladu s texty plnými pochybností.
Kristina Kratochvilová 25.11.2024
Představu pozlátka tvrdě zadupává do země špinavá realita plná absťáku, démonů, lítosti a vyhasínajících životů Laneganových blízkých.
Šimon Žáček 24.11.2024
Zdánlivě banální příběh Anory skrývá krásy i ošklivosti chybujících lidí ve stále více matoucím světě.
Jakub Veselý 21.11.2024
Inšpiráciami sa Templeman netají, na R&B a soulových prvkoch sa podpísala hudba Stevieho Wondera a Princea, indie rock s jemnou psychedéliou pripomínajú Tame Impala alebo MGMT.
Magdalena Fendrychová 11.11.2024
Texty se nezabývají současnými společenskými problémy nebo zásadními citovými zvraty, spíš popisují každodenní situace a fantazie.
Žofie Křížková 05.11.2024
Dvaačtyřicetiminutová stopáž zahrnuje jediný track a ten nabízí ponor do hluboce meditativní lázně neopakovatelných nuancí. Za týden v Praze.