Články / Recenze

Živá archeologie (Vladimír Merta)

Živá archeologie (Vladimír Merta)

Jiří V. Matýsek | Články / Recenze | 06.03.2021

Písničkář Vladimír Merta oslavil v lednu pětasedmdesátiny. Na narozeninový koncert připravovaný do Divadla Archa si budeme muset nějakou dobu počkat a na novou studiovku s čerstvým materiálem, která by navázala na sedm let starou nahrávku Imagena, to, při vší bardově vitalitě úplně nevypadá. O to vzácnější je dárek pro posluchače, s nímž se vytasilo nakladatelství Galén.

To totiž připravilo hned třídiskovou kolekci staro-nových nahrávek Vykopávky z Korintu. Třicet osm skladeb Merta podomácku natočil na začátku devadesátých let v pro sebe nejpřirozenější - a mezi posluchači nejoblíbenější - podobě: sám s kytarou, s důrazem na slova a sdělení. Jedná se převážně o méně známé nebo pozapomenuté skladby, které Merta hrával v sedmdesátých a osmdesátých letech a které se na žádnou řadovku nedostaly. Některé jsou prakticky neznámé, jiným dali svou vlastní tvář další muzikantské elity, např. Vladimír Mišík, jazzman Martin Kratochvíl nebo kapela České srdce.

Téměř čtyřicítka stop nabízí dost prostoru pro široký autorský rozptyl. Jsou tu bluesově laděné kusy, reggae, country, hravé popěvky na „moravskú notečku“ i rozsáhlé skladby-příběhy. Všechny propojuje básnická invence, síť narážek a aluzí, nadhled i humor. A ačkoliv některé texty cílí na dobové nešvary, jsou až mrazivě nadčasové a použité metafory stále platné.

Disky v rozkládacím papírovém obalu doprovází objemný booklet s kompletními texty, dobovými fotografiemi a hlavně autorovými komentáři. Merta tu vysvětluje kontext, jinde zase jako by nad písničkou mávnul rukou, na dalších místech se zamýšlí nad tématem i způsobem, jakým jej tehdy uchopil. Ve výsledku velmi cenný pohled za oponu. Ocenit je potřeba i péči, která byla nahrávkám, původně zaznamenaným na dvou audiokazetách, věnována. Zvuk je detailní, netrpí neduhy domácího nahrávání, vyniknou slova, dikce i Mertovo kytarové mistrovství.

Takže - je to nové řadové (troj)album, nebo pokračování Mertovy archivní kolekce, kterou Galén už nějakou dobu vydává? Vlastně obojí. Vykopávky z Korintu zachycují Mertu v plné síle básnické i muzikantské, nejsou pevně svázané s dobou svého vzniku, jak se to často u jiných „archivních vykopávek“, ať už je jejich autorem kdokoliv, děje. Nahrávky v sobě mají sílu významného archeologického objevu, byť prezentovaného se vší vrozenou skromností svého autora. Nadčasovost zajištěna.

Info

Vladimír Merta - Vykopávky z Korintu (Galén, 2021)
web nakladatelství

foto © Tomáš Vodňanský

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Mramory města, v pokojích mršin (Infamis Tenebre)

Jiří V. Matýsek 21.01.2025

Žádný growl, žádné temné mručení, jakoby tu z vlhkých kobek zněl hlas čisté bytosti, kterou zahnalo lidské nepochopení.

Nový hlas v mé hlavě (Linkin Park)

3DDI3 01.01.2025

Kapela, co má duši, ale nemá hlas. Anebo jo.

Kdo si tak dnes vzpomene? (Hvězdy v polostínu)

Jiří V. Matýsek 20.12.2024

Do světa písničkářů se noří nová publikace novináře, muzikanta a pečlivého lovce příběhů písní Michala Bystrova Hvězdy v polostínu. Nabízí stovku portrétů písničkářů ze šedesátých let.

Všetci žijeme s vedomím, že jedného dňa zmizneme (Parannoul)

Matej Žofčín 18.12.2024

Keď internet objavil na Bandcampe jeho album To See the Next Part of the Dream, ľudia o ňom na stránkach ako Rate Your Music a Reddit nevedeli prestať rozprávať.

Cesta do hlubin sebevrahovy duše (Ti, kteří se rozhodli)

Martin Zoul 17.12.2024

Jsou tabu a tabu. Některá se zhroutí při sebedrobnějším otočení dějinného soukolí, jiná působí dojmem monolitu, do kterého byly při vzniku člověka vyryty základní zákony lidství.

Námorníkov sen (Il Sogno del Marinaio)

Jakub Veselý 10.12.2024

Portfólio koluje pomedzi rockovými pasážami, jazzovými improvizáciami, punkovým rázom a avantgardným experimentálnym prístupom k hudbe.

Boj s vlastní nejistotou (STRFKR)

Filip Peloušek 05.12.2024

Povznášející, psychedelií a euforií prosáklá hudba doplněná o do výšky vyhnaný zpěv Joshuy Hodgese v protikladu s texty plnými pochybností.

Nic není natolik rozbité, aby to nešlo opravit (Mark Lanegan)

Kristina Kratochvilová 25.11.2024

Představu pozlátka tvrdě zadupává do země špinavá realita plná absťáku, démonů, lítosti a vyhasínajících životů Laneganových blízkých.

Křehkost ve zkaženém světě (Anora)

Šimon Žáček 24.11.2024

Zdánlivě banální příběh Anory skrývá krásy i ošklivosti chybujících lidí ve stále více matoucím světě.

Úprimná láska k hudbe (Alfie Templeman)

Jakub Veselý 21.11.2024

Inšpiráciami sa Templeman netají, na R&B a soulových prvkoch sa podpísala hudba Stevieho Wondera a Princea, indie rock s jemnou psychedéliou pripomínajú Tame Impala alebo MGMT.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace